NaTreku.cz

Procházka k Murchison Falls v Ugandě

Pohoří, oblast / Stát

Murchison Falls National Park / Uganda

Roční období

Léto

12. 07. 2021

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 45 m

↓ 45 m

Délka

0.6 km

1 hod.

Nadmořská výška

max. 688 m n.m.

min. 665 m n.m.

Turistická mapa Murchison Falls v Ugandě

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 45 m
Sklesané metry: 45 m

Užitečné informace

 1. Vhodné pro děti - ANO (školního věku)
 2. Přelidněnost - střední

Krátký výlet k Murchison Falls, ve stejnojmeném parku Uganda

Nástupní místo

Výlet začínáme u vstupu do parku Murchison Falls, tam se platí vstupné 45 USD / osoba. Povolení je platné 24 hodin, dá se platit i kartou, ale nespoléhejte na to.

Raději si vemte dostatečnou hotovost. Povolenku následně schovejte, bude kontrolovaná na checkpointech. Autem se dá jezdit po celém parku.
 

Popis treku

Nenáročný a opravdu krátký výlet, který zvládnou i netrénované osoby a malé děti, vede po zpevněné cestě. Za nás nebylo dobré počasí na průzkum další části cesty, ale i tak tento výlet vřele doporučuji. Na trasu není potřeba žádné speciální vybavení, na večer snad jen repelent.
 

Náročnost

Cesta od vstupu do parku k parkovišti u vodopádu je nově budována inženýry z Čínské lidové republiky (kamarádi co park navštívili cca před 10 lety ho popisují jako totálně nedostupné a wild místo, kde cesta od vstupu k vodopádu zabrala několik hodin a pár let života v nervech, zda to auto zvládne). 

Nám to po "čtyř proudovce" trvalo cca jednu hodinu. Po cestě jsou kolem silnice všude přítomní babuni. Na parkovišti u vodopádu je přístřešek pro turisty a kousek vedle i pro strážce, najdete tu i kryté wc.  
 

Dostupnost vody

Vodu doporučuji mít s sebou balenou, samozřejmě pokud nemáte tablety a nechcete testovat vodu z Bílého Nilu. Možnost doplnit tekutiny je pak například v Chilli rest kampu
 

Možnosti přespání

Ověřeno máme Red Chilli rest camp, kde můžete přespat ve stanech či chatkách. Zamluvit ubytování můžete přímo na jejich webových stránkách Red Chilli. Parra je pod vodou a další jsme netestovali.
 

Nebezpečí

U vodopádu pozor na klouzající povrch. I když se na to dá lehce zapomenout, myslete na to, že jste v parku a obklopeni divokou zvěří.

Ve večerních hodinách jsou tu komáři - vysoké riziko malárie. Hroši - neutečete, hroch je rychlejší jak Usain Bolt. 
 

Jídlo

Jídlo lze koupit v Red Chilli, případně přivést svoje. Na místě nekoupíte nic (myšleno zásoby na vaření).

Večeře v campu stojí 21 000 UGX (130 Kč), výborné místní pivo Nile special mají za 6 000 UGX (37 Kč, rok 2021). 
 

Zajímavosti

Určitě každému doporučuji super film Poslední skotský král (2006), který ukazuje krutovládu Idi Amina. Můžete tak nasát atmosféru, protože v odlehlých vesnicích se od filmu téměř nic nezměnilo. Obecně o Murchison Falls National Park také nazývaný Kabalega nebo Kabarega - jde o vodopád na dolním toku řeky Victoria Nil v severozápadní Ugandě.

32 km východně od Albertského jezera. Viktoriin Nil prochází mnoha kilometry peřejí, poté se zužuje na šířku asi 6 metrů a v sérii tří kaskád klesá asi 120 metrů. Počáteční pád ze 40 metrů je obecně považován za vodopád Murchison (Kabalega). Zákal tvoří ústřední linii Národní park Murchison Falls (založen 1952), který se rozkládá na ploše 1440 čtverečních mil (3840 kilometrů čtverečních) zvlněných travních porostů.

Anglický cestovatel Sir Samuel White Baker navštívil vodopády v polovině 60. let 19. století a pojmenoval je podle geologa sira Rodericka Murchisona. Vše o parku můžete načíst na jejich webových stránkách zde. Přívoz pod Red Chilli nefunguje, hladina Nilu se za poslední dva roky zvedla o cca 1,6 m a zatopila jak Parra tak druhou nástupní stranu. Zůstala jen možnost koupit si boat trip po Nilu. Na místě přívozu postavili Číňané megamost, který ještě není v provozu (jezdit se po něm dá) a proto není na mapách značen. Nespoléhejte na nákup benzínu.

V Parra se dala tankovat jen nafta. I tady na první pohled uvidíte v praxi plán na "modernizaci Afriky" z dílny Čínské lidové republiky, od mega silnice (v některých okresech končící v hliněných chatrčích), až po pisoáry, západního stylu :-)

Uganda pro dobrodruhy bez cestovky a osobního řidiče. Aneb pár věcí co jsme nenašli na Internetu před odjezdem a někomu se můžou hodit:  

 

Tipy pro cestovatele k Murchison Falls v Ugandě

 1. Vízum - 50 USD / osoba - není nutno používat nefunkční rezervační systém ministerstva.
   
 2. Vízum jsme dostali i po příletu na letišti.  
   
 3. COVID - úplatek ozbrojencům za propuštění auta do jiného okresu (20 000 - 50 000 UGX).  
   
 4. COVID - U letiště Test and Fly - PCR test, výsledek do 4 hodin za 65 USD.  
   
 5. COVID - Obchody s jídlem a parky fungují normálně.  
   
 6. COVID - Kontrola PCR jen na letišti.  
   
 7. Auto a cestování - půjčovna roadtripafrica.com a na cesty počítejte cca 1x víc času než udávají mapy. Některé hliněné cesty jsou fakt masakr.  
   
 8. Nespoléhejte na platby kartou a bankomaty - počítejte raději s tím, že ani na místech, kde u vstupu koukáte na velkou cedulku we accept cards s ní nezaplatíte - protože zrovna nejde síť, proud, nebo něco dalšího.  
   
 9. Kdo budete brát USD, ujistěte se, že máte poslední verze bankovek. Starší dolary tuším 2013 a dolů Vam skoro nikde nevemou a to včetně bank a směnáren.
Vloženo: 02. 08. 2021
Autor:
Radim
Profil autora