NaTreku.cz

Výlet k Sempaya vřídlům v Semliki National Park Uganda

Pohoří, oblast / Stát

Semliki National Park / Uganda

Roční období

Léto

14. 07. 2021

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 61 m

↓ 62 m

Délka

2.3 km

1 hod.

Nadmořská výška

max. 694 m n.m.

min. 668 m n.m.

Turistická mapa Semliki National Park Uganda

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 61 m
Sklesané metry: 62 m

Užitečné informace

 1. Vhodné pro děti - ANO (školního věku)
 2. Přelidněnost - střední

Procházka k Sempaya Hot Springs v Ugandě

Nástupní místo

Vstup do parku najdete po odbočení z hlavnÍi silnice vedoucí z Fort Portal do Konga, sjezd je dobře značen (viz fotogalerie).
 

Popis treku

Dalším tipem na výlet po cestě přes Ugandu jsou Sempaya Hot Springs v Semuliki National Park. Odbočka ze silnice je dobře značená a po zakoupení vstupu za 35 USD / osoba (rok 2021) můžete vyrazit po zpevněné cestě v oboum pramenům.

Cesta vede po lesní cestě a dřevěných lávkách. Nedá se nikam zabloudit (snad) a cesta je krátká, takže není potřeba nějaká složitá navigace. Pokud máte hlad, od strážce si můžete vzít například vejce a to uvařit (prameny mají teplotu až 94°). Prameny léčí také kožní nemoci.
 

Náročnost

Nenáročná procházka vedoucí po zpevněné cestě a dřevěných "mostech" uprostřed bažin. Vše je dobře udržované. Cesta je vhodná pro netrénované lidi i malé děti.
 

Dostupnost vody

Balenou vodu na pití si vemte s sebou, na místě nic nekoupíte. Vodu z kohoutku pro umytí je možné načerpat u vchodu do parku, tam je také wc.
 

Možnosti přespání

V místě parku nemám vyzkoušené nic, ale doporučuji jedno z ubytovaní v nedalekém Fort Portal (například Ruwenzori View Guesthouse).
 

Nebezpečí

O žádném nevím, snad jen...jste pár kilometrů od Konga :-)
 

Jídlo

Výlet je krátký, určitě se dá zvládnout bez jídla. Na místě nic nekoupíte, maximálně si můžete uvařit vejce od strážce parku.
 

Zajímavosti

Národní park Semliki (wiki v angličtině) se rozprostírá v údolí Semliki na odlehlé západní straně Rwenzori. Parku vévodí nejvýchodnější rozšíření velkého Ituri lesa Konžské pánve. Jedná se o jeden z nejstarších a biologicky rozmanitých afrických lesů, jako jeden z mála přežil poslední dobu ledovou, před 12–18 000 lety.

Údolí Semliki obsahuje mnoho rysů spojených spíše se střední než východní Afrikou. Doškové chýše jsou zastíněny západoafrickými olejovými palmami, řeka Semliki (která tvoří mezinárodní hranici) je miniaturní verzí řeky Kongo. Les je domovem mnoha středoafrických druhů volně žijících živočichů a místní populace zahrnuje komunitu Batwa, která pochází z Ituri.

Výsledkem je, že tento park poskytuje chuť střední Afriky, aniž byste museli opustit Ugandu. Horké prameny bublají nahoru z hlubin, aby demonstrovaly silné podzemní síly, které formovaly údolí posledních 14 milionů let. Jedná se o jediný park v Ugandě, který je složen převážně z tropických nížinných lesů.

Les je velmi hustý a poměrně plochý, což vytváří překvapivý kontrast k okolním drsným horám Rwenzori. Řeka Semliki přitahuje mnoho zvířat. V parku žije osm druhů primátů, 400 ptáků a 300 druhů motýlů.

Nacházejí se také sloni, buvoli, leopardi, cibetky ad. Horké prameny Sempaya jsou nejznámější atrakcí národního parku Semliki. „Mužský“ pramen (male spring), známý jako Bintente, měří v průměru 12 m a je zasazen do svěží bažinaté mýtiny. „Ženský“ pramen Nyasimbi (female spring), je vroucí gejzír 103° C, který tryská bublající vodu a páru až do dvou metrů - parní oblak je vidět až ze vzdálenosti 2 km. Místní lidé v těchto vroucích tůních vařili jídlo.

Více informací o Semliki National Park najdete zde.

 

TIP na další výlet v Ugandě

Pokud se rozhodnete najít ubytovaní ve Fort Portal, máte zároveň skvělou výchozí pozici na další výlet... "trekování šimpanzů v národním parku Kibale". Můžu vřele doporučit, permit se dal koupit přímo u vstupu do parku (200 USD), opět nefungovala síť, takže raději si vemte hotovost. Permit si projistotu předem ověřte, za nás nejsou turisti, nevím jak to vypadá, když jsou.

Trekování je vlastně cca 4 hodinová akce (cca 6 km) v džungli, kde spolu se strážcem pozorujete šimpanzi a jejich život ve volné přírodě na vzdálenost 1 metru.

 

Tipy pro cestovatele do Ugandy = pro dobrodruhy bez cestovky a osobního řidiče.

Aneb pár věcí co jsme nenašli na Internetu před odjezdem a někomu se můžou hodit:

 1. Mzungu - to na vás sem tam budou volat děti, není to nadávka. (Také známý jako muzungu, mlungu, musungu nebo musongo, mzungu je bantuský termín používaný v převážně svahilsky mluvících zemích k označení bělochů.)
   
 2. Vízum - 50 USD / osoba - není nutno používat nefunkční rezervační systém ministerstva.
   
 3. Vízum jsme dostali i po příletu na letišti. COVID - úplatek ozbrojencům za propuštění auta do jiného okresu (20 000 - 50 000 UGX).
   
 4. U letiště v Entebbe Test and Fly - PCR test, výsledek do 4 hodin za 65 USD.
   
 5. Obchody s jídlem a parky fungují normálně.
   
 6. Kontrola PCR jen na letišti.
   
 7. Auto a cestování - půjčovna roadtripafrica.com a na cesty počítejte cca 1x víc času než udávají mapy.
   
 8. Některé hliněné cesty jsou fakt masakr.
   
 9. Nespoléhejte na platby kartou a bankomaty - počítejte raději s tím, že ani na místech, kde u vstupu koukáte na velkou cedulku we accept cards s ní nezaplatíte - protože zrovna nejde síť.
   
 10. Kdo budete brát USD, ujistěte se, že máte poslední verze bankovek. Starší dolary tuším 2013 a dolů Vam skoro nikde nevemou a to včetně bank a směnáren.
Vloženo: 06. 08. 2021
Autor:
Radim
Profil autora