NaTreku.cz

Okružní trasa s dětmi pod Stožeckou skálou na Šumavě

Pohoří, oblast / Stát

Šumava / Česko

Roční období

Léto

29. 08. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 153 m

↓ 153 m

Délka

12.2 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 863 m n.m.

min. 736 m n.m.

Turistická mapa okolí obce Stožec

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 153 m
Sklesané metry: 153 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - ANO
  4. Přelidněnost - v letní sezóně střední, potkáte více cyklistů jak pěších turistů

Pohodový rodinný výlet pod Stožeckou skálou

Nástupní místo

Trasu začínáme na velkém placeném parkovišti přímo v obci Stožec (100 Kč den / auto). Parkoviště je přímo v centru vesnice na křižovatce několika cest.
 

Popis treku

Z parkoviště vycházíme severozápadně po žluté značce směrem na Stožecká luka. Cesta vede téměř po rovině na široké zpevněné polní cestě, takže ani s kočárkem nemáme při chůzi problém.

Na rozestníku Stožecká louka 805 m n. m. odbočujeme doprava na modrou značku směrem ke Stožecké kapli. Jdeme mírně z kopce lesní cestou a po chvíli jsme u rozcestníku Pod Stožeckou kaplí. Odtud je možné vystoupat asi 100 výškových metrů na Stožeckou skálu, pod kterou je stejnojmenná dřevěná lesní kaple, postavená na místě kapličky z roku 1791. S kočárkem se ke kapli nedostaneme, takže pokračujeme mírně z kopce dál po modré značce až k rozcestníku U Mrtvého luhu.

Od rozcestníku se stáčíme na jih stále po modré značce podél Mrtvého luhu, překročíme železnici a po novém dřevěném mostě přecházíme Studenou Vltavu. Ještě kousek pokračuje modré značení až k penzionu a hospodě Černý kříž (mají pár základních teplých jídel - foto). Od hospody pak už vede klasická asfaltka s množstvím cyklistů až zpět do Stožce.
 

Náročnost

Naprosto bezproblémový výlet stále po zpevněných cestách, asfaltce a částečně po polní cestě. Vlastně celá námi prošlá trasa lze pohodlně projet také na kole (cyklisty zde potkáte velmi často). Nejsou zde žádné prudké svahy ani technicky obtížná místa. Trasa je vhodná jak pro psy tak pro kočárky a malé děti.
 

Dostupnost vody

Až ve druhé části trasy u železniční stanice Černý Kříž lze ve sejnojmenné hospodě koupit občerstvení. Jinak během cesty není nikde možnost dokoupit nebo nabrat vodu. Měli jsme s sebou na jednu osobu 1 litr vody.
 

Možnosti přespání

Ubytování je možné přímo v penzionu Černý kříž, nebo pak můžete vybírat ze širší nabídky ubytování v obci Stožec, například v penzionu Stožecká kaple.
 

Webová kamera Stožec

Nahlédnout do obce Stožec můžete ihned prostřednictvím webové kamery zde.
 

Nebezpečí

Trasa je naprosto bezproblémová, není zde žádné technicky obtížné místo, prudké svahy nebo jinak nebezpečná cesta. Jediným potenciálním nebezpečním tak zůstává přechod železnice a celkem dost cyklistů, které zde v létě zcela jistě potkáte.
 

Jídlo

Pro doplnění energie jsme s sebou na výlet měli menší svačinu (ovoce) a trochu pití (cca 1 litr vody), což bohatě stačilo. Najíst se můžete ke konci trasy v penzionu Černý kříž nebo pak v některé z hospod přímo v obci Stožec.
 

Zajímavosti

Puštíkova stezka - stezka lesních her

Symbolem této zážitkové trasy pro děti v blízkosti obce Stožec je Puštík bělavý. Jde o okružní trasu o délce 4,5 km. Naleznete zde řadu interaktivních didaktických prvků, které se věnují třem tématů: život v lese, obnova lesa a význam tlejícího dřeva. Více informací o této stezce naleznete na oficiálním webu Národního parku Šumava.

Vloženo: 13. 09. 2018
Autor:
Karel
Profil autora