NaTreku.cz

Zimní výlet z Modravy na Březník

Pohoří, oblast / Stát

Šumava / Česko

Roční období

Zima

27. 01. 2024

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 166 m

↓ 166 m

Délka

14.9 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 1144 m n.m.

min. 982 m n.m.

Turistická mapa Šumava

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 166 m
Sklesané metry: 166 m

Užitečné informace

  1. Myslivna Březník s občerstvením je otevřena od května do října

Zimní výlet na Březník na Šumavě

Nástupní místo

Obec Modrava na Šumavě. Veřejné parkoviště je zde placené. My jsme zde byli ubytovaní, takže jsme parkování neřešili. Jezdí sem i autobus ze Sušice.

 

Popis treku

Za normálních okolností je trasa z Modravy na Březník velmi oblíbená trasa v zimě pro běžkaře a v létě pro cyklisty. Nicméně málo sněhu rozhodlo, že jsme si udělali pěší výlet.

Z Modravy jsme se vydali po modré značce. Ta vede celou dobu podél Modravského potoka. První část trasy jsme šli po asfaltce. Kolem nás přeci jen jezdili ještě běžkaři v rozbité stopě. Cesta je to příjemná, v podstatě po rovince, nebo malinko stoupá. U rozcestí Modravský potok bylo sněhu už víc a asfatka pod ním zmizela. Dál jsme tedy pokračovali po tvrdém sněhu. Cesta začala více stoupat, ale nic náročného to nebylo. Pokračovali jsme tak podél potoka, až postupně začal řídnout les a my se ocitli na planinách bývalé osady Březník.

Výhled na horu Luzný a Luzenské údolí je prostě nádherný. Jelikož bylo občerstvení zavřené, zůstali jsme u laviček a informačních cedulí. Užívali jsme si krásný zimní den. Po odpočinku jsme se vydali zpět. Nakonec jsme šli stejnou cestou jako na Březník.
 

Náročnost

Velmi jednoduchá trasa a to i v zimních podmínkách. Na Březník cesta stále velmi mírně stoupá, není zde žádný prudký úsek. Cesta na Březník je vlastně asfaltka, v zimě samozřejmě pod sněhem. Nicméně během našeho výletu bylo sněhu málo, takže až k rozcestníku Modravský potok jsme šli opravdu po asfaltce. Trasa je ideální pro rodiny, v létě lze trasu absolvovat i s kočárkem.
 

Dostupnost vody

Na Březníku funguje v letní sezoně Myslivna Březník, kde je i občerstvení. My jsme měli sebou cca 1,5 litru na osobu tekutin.

 

Možnosti přespání

Obec Modrava nabízí plno možností k ubytování. Je však velmi oblíbeným střediskem a tak je nutné si ubytování objednat dopředu.
 

Vrcholy

Trasa nevede přes žádný vrchol. Z Březníku se nabízí známý pohled na horu Luzný.
 

Nebezpečí

Trasa je naprosto bezpečná. Jde se po široké cestě. V zimě je oblíbená pro běžkaře, takže pozor na jejich trasy. Nešlapat do nich. V létě je zde zase plno cyklistů. Což je asi jediné nebezpečí...
 

Jídlo

V letní sezóně je otevřeno občerstvení na Březníku. V Modravě je několik hospod. My si užili hospodu Zlatá Stezka.
 

Zajímavosti

Březník je bývalá samota, která patří k nejkrásnějším místům na Šumavě a leží ve výšce 1 132 m n.m. Původně měla německý název Pürstlink. Je odtud krásný výhled na horu Luzný a Luzenské údolí. Z České strany je však hora Luzný nepřístupná z důvodu ochrany přírody. Hraniční přechod Modrý sloup je tak uzavřený. Březník je také údajně nejdeštivější místo v Česku. Do tohoto místa také zasadil spisovatel Karel Klostermann děj románu Ze světa lesních samot.
 

Vloženo: 06. 02. 2024
Autor:
Gejza
Profil autora