NaTreku.cz

Krátký výlet na zříceninu Vítkův kámen na Šumavě

Pohoří, oblast / Stát

Šumava / Česko

Roční období

Jaro

21. 05. 2023

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 202 m

↓ 202 m

Délka

6.2 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 1035 m n.m.

min. 842 m n.m.

Turistická mapa Šumavy

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 202 m
Sklesané metry: 202 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro děti - ANO

Výlet na nejvýše položený hrad v ČR - Vítkův kámen

Nástupní místo

Ústí polní cesty na silnici vedoucí z Frýdavy do Pasečné.
 

Popis treku

Po úspěšné akci v Alpách jsme se při návratu rozhodli pro krátký výlet na Šumavě. Cílem byla zřícenina hradu Vítkův kámen, ze které je krásný výhled. Auto jsme nechali u ústí polní cesty, kousek od žluté turistické značky. Vyrazili jsme po louce směrem k hradu. Brzy jsme se napojili na žlutou značku a po pokračovali jsme po široké cestě. Stoupání je minimální a na loukách se otevíraly krásné výhledy na šumavskou krajinu. Cesta dál vedla střídavě lesem a po loukách. Nakonec jsme došli do osady Svatý Tomáš, kde již byli nějací turisté. Kolem parkoviště jsme pokračovali mírným stoupáním ke hradu.

Naštěstí zde nebylo moc turistů a tak jsme si mohli užít pěkné výhledy do krajiny. Byla vidět nejen jižní část Šumavy a Lipno, ale na jihu na nás mezi mraky vykukovaly i ostré štíty Totes Gebirge. Na zpáteční cestě jsme se stavili na polévku a kafe v Hájovně Svatý Tomáš. Poté jsme se stejnou cestou vrátili zpět k autu.

 

Náročnost

Velmi jednoduchý výlet, který vede celou dobu po širokých cestách, lesních i polních. Převýšení je minimální, takže je trasa vhodná pro děti a samozřejmě i pro psy. Kočárek by měl problém projet po louce v trávě.
 

Dostupnost vody

Restaurace je v osadě Svatý Tomáš pod zříceninou hradu. V sezoně je občerstvení i pod hradem na parkovišti, ale během naší návštěvy bylo zavřené.
 

Vrcholy

Zřícenina Vítkův kámen se nachází na stejnojmenné hoře 1 035 m n.m. Z hradu jsou skvělé výhledy na jižní část Šumavy, Novohradské hory, Lipno a také Alpy.
 

Nebezpečí

Jedná se o jednoduchý výlet. Celou dobu se jde po širokých cestách. Není zde žádný problém.
 

Jídlo

Restaurace a občerstvení jsou v obci Svatý Tomáš pod zříceninou Vítkův kámen.
 

Zajímavosti

Hrad Vítkův kámen, ležící ve výšce 1 035 m n.m., je nejvýše položený hrad v ČR. Byl založen začátkem 14. století pány z Rožmberka. Hrad plnil funkci pevnosti, mimo jiné ochraňující solnou stezku. Na hradě byl krátce vězněn český král Václav IV. Postupně hrad pozbyl svoji funkci a začal chátrat. V polovině 18. století již byl zcela opuštěn. K údržbě zbytků hradu se začalo poměrně brzy, již na konci 19.století. Dnes je zachován zbytek hlavní věže a hradby a zdivo stavení. Za studené války hrad převzala armáda a používala ho jako pozorovatelnu protivzdušné obrany. Znovu otevřena byla zřícenina pro turisty až v roce 2005.
 

Vloženo: 23. 05. 2023
Autor:
Gejza
Profil autora