NaTreku.cz

Podzimní trek na vrchol Eisenerzer Reichenstein 2 165 m

Pohoří, oblast / Stát

Ennstálské Alpy / Rakousko

Roční období

Podzim

21. 11. 2009

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1374 m

↓ 1374 m

Délka

14.5 km

8 hod.

Nadmořská výška

max. 2165 m n.m.

min. 945 m n.m.

Turistická mapa Eisenerzské Alpy

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1374 m
Sklesané metry: 1374 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost -malá
  2. Vhodné pro děti- ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO

Snadná horská túra v pohoří Eisenerzských Alp

Nástupní místo

Parkoviště u salaší Hirnalm. Vede sem dlouhá lesní cesta, která ústí severně nad obcí Trofaiach.

Popis treku

Na parkoviště u salaší jsem dojel pozdě v noci a ustlal jsem si tudíž pohodlně v autě. Ráno jsem do hor vyrazil velmi brzy, jelikož jsem chtěl zachytit východ slunce. Cesta stoupá k jezeru Krumpensee. Nejprve vede prudce vzhůru lesem, občas kříží cestu pro lesní stroje. Během výstupu se začínají otevírat výhledy na inverzí zalitá údolí a vycházející slunce. Asi za 1,5 hod. jsem vystoupal k jezeru Krumpensee. Po cestě č. 605 jsem jezero obešel z levé strany a traverzem jsem dosáhl malého sedla Krumpenhals.

Po krátkém odpočinku, během kterého jsem se kochal výhledy na Seckauské Taury, jsem pokračoval po stezce na hlavní hřeben hor. Tato část výstupu mi zabrala něco přes hodinu. V sedle Reichenhals se otevírají další nádherné výhledy na okolní hory. Ze sedla stezka pokračuje krátkým stoupáním na náhorní plošinu, po které jsem pohodlně došel až k chatě Reichenstein Haus. Jelikož bylo po sezoně, chata byla zavřená. Proto jsem dál pokračoval přímo k vrcholu Eisenerzer Reichenstein 2 165 m n. m. Výhledy jsou opravdu impozantní, ničím nerušené. Celý výstup mi zabral asi 4,5 hod. i s cestou dolů a odpočinkem pak celý trek 8 hod. Cesta zpět k autu vedla stejně jako výstupová trasa. Užil jsem si krátkou přestávku u krásně zamrzlého jezera Krumpensee a poté v klidu došel k autu na parkovišti.
 

Náročnost

Mírně náročný trek po horských chodnících. Podmínky byly mírně ztíženy sněhem, který občas znepříjemnil chůzi. Žádné nebezpečné úseky se zde nevyskytují.
 

Dostupnost vody

Vodu lze nabrat u jezera Krumpensee, v sezoně i na chatě Reichenstein Haus kousek pod vrcholem.
 

Možnosti přespání

Na parkoviště u salaší jsem přijel velmi pozdě, proto jsem noc strávil v autě. Ideální místo na přespání ve stanu je u jezera Krumpensee, kde jsou vhodná místa i dostatek vody.
 

Vrcholy

Hlavním cílem treku byla hora Eisenerzer Reichenstein 2 165 m n. m. Výhledy z vrcholu hory na okolní pohoří Seckauské Taury, Hochschwab a Ennstálské Alpy jsou nádherné.
 

Nebezpečí

Cesta je vedena celou dobu po značených cestách, není zde žádný nebezpečný úsek. Jediné místo, kde je potřeba si dat pozor, je cesta pod skalami mezi sedly Krumpenhals a Reichenhals. Ze skal může padat kamení uvolněné buď zvířaty nebo klimatickými podmínkami.
 

Jídlo

V sezoně (jaro - podzim) je možné občerstvit se na chatě Reichenstein Hütte.
 

Zajímavosti

Z vrcholu hory Eisenerzer Reichenstein 2 165 m n. m. jsou výborné výhledy na horu Erzberg, která je doslova rozkrájena kvůli těžbě železné rudy. Tato hora vám doslova leží u nohou.

Na vrchol Eisenerzer Reichenstein lze dojít východní trasou, začínající také u salaší Hirnalm. Na tomto treku Vás ovšem čeká lehčí ferrata. Tím pádem je nutné ferratové vybavení (rukavice, helma, sedák, tlumič pádu).

Vloženo: 10. 03. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora