NaTreku.cz

Pohodový treking s lehkou ferratou v Eisenerzských Alpách

Pohoří, oblast / Stát

Ennstálské Alpy / Rakousko

Roční období

Jaro

05. 06. 2010

Náročnost

3 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1342 m

↓ 1342 m

Délka

13.6 km

7 hod.

Nadmořská výška

max. 2010 m n.m.

min. 938 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1342 m
Sklesané metry: 1342 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost -malá
  2. Vhodné pro psy - NE
  3. Vhodné pro děti- ANO, ale cesta zahrnuje lehkou ferratu

Jednodenní jarní horská túra v v Eisenerzských Alpách

Nástupní místo

Parkoviště u salaší Hirnalm. Vede sem lesní cesta bez poplatku, která ústí nad obcí Trofaiach.

Popis treku

Po příjezdu na malé parkoviště u salaší Hirnalm jsme se vydali po značené cestě východním směrem k horám. Asi po 300 m. jsme narazili na širší lesní cestu. Zde jsme odbočili v pravo a pokračovali po cestě lesem až ke křížku Barbara Kreuz. Zde jsme odbočili na cestu č. 689 a začali prudce sloupat lesem. Cesta nebyla dobře značená a tak jsme trošku bloudili, ale směr byl jasný - stále vzhůru.

Při přechodu lesa do kosodřeviny začínají první lehké jištěné úseky. Postupně cesta přechází do skalnatého terénu a jištění je častější, ale technicky není náročné. První náročný ústek je pod vrcholem Fahnenköpf, kde je asi 15 m. vysoký výšvih zajištěný lanem. Z vrcholu Fahnenköpf chodník pokračuje po skalnatém hřebínku, který je místy lehce vzdušný. Stezka mění v klasický vysokohorský chodník, který vede přímo na vrchol Vordenberger Zinken 2010 m n m. Z něj jsou úchvatné pohledy na masiv Eisenerzer Reichensteinu, Gösseck a celé pohoří Hochschwab. Z vrcholu jsme již po normální stezce sestoupili do sedla Rotttörl.

Vzhledem k lehké únavě jsme upustili od možného výstupu na Eisenerzer Reichenstein 2 165 m n. m. a začali jsme sestupovat k jezeru Krumpensee. Zde jsme si dopřáli zasloužený odpočinek, včetně lehkého koupání. Poté jsme po značené cestě sestoupili přímo k salaším Hirnalm, kde jsme si dopřáli lehké pivní osvěžení a poté následoval odjezd.
 

Náročnost

Trek samotný není vůbec náročný. Je zde ovšem jedna obtíž. Část cesty totiž vede po ferratě Grete Klinger Steig. Ferrata není náročná, jsou zde ovšem vzdušné pasáže a občas i skalní lezení. Proto rozhodně doporučuji vybavení na ferraty (helma, rukavice, sedák, tlumič pádu). Jinak je cesta vedena v krásné přírodě po pohodových horských stezkách.
 

Dostupnost vody

Vodu lze nabrat u jezera Krumpensee v potoku Krumpenbach. Na treku není žádná chata, takže vodu musíte mít s sebou od začátku, u jezera Krumpensee lze dočerpat vodu v nouzi. Na tento jednodenní trek ná stačily 2 litry vody na osobu.
 

Možnosti přespání

Ideální možnost k přespání je u jezera Krumpensee, kde jsou nejen vhodná místa pro stan, ale i dostatek vody.
 

Vrcholy

Na trase jsme vystoupali na vrcholy Fahnenköpfl 1 648 m n. m. a Vordenberger Zinken 2 010 m n. m. Během cesty jsou krásné výhledy na hory Gösseck a Eisenerzer Reichenstein. Stejně tak i na celé pohoří Hochschwab.
 

Nebezpečí

Když se dodržují zásadní pravidla na ferratách, nehrozí žádné nebezpečí. Ferrata Grete Klinger Steig je dobře zajištěná a není obtížná (hodnocení obtížnosti ferraty je C). Zbytek treku vede po krásných horských stezkách, technicky absolutně nenáročných.
 

Jídlo

Na této trase se nenachází žádná chata, proto je nutné mít vešeré zásoby sebou. Je možné se občerstvit u parkoviště v salaši Hirnalm.
 

Zajímavosti

Klettersteig Grete-Klinger-Steig není technicky náročný. V některých pasážích je lehčí lezení, pro méně zkušené horské turisty může být menší probém překvapivě ostrý hřebínek nad údolím. Někteří členové naší skupiny zvládli celý klettersteig bez jištění. Otázka jištění je vždy o odahdu vlastních schopností a zhodnocení obtížnosti terénu - obecně lze řícit, že na úsecích označených jako ferrata nebo klettersteig je vhodné použít jistící prvky vždy (nehledě na to, že pojišťovna by Vám neproplatila žádné léčebné výlohy úrazu při zjištění, že jste jistící prvky nepoužili).

Vloženo: 10. 03. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora