NaTreku.cz

Výlet na vyhlídkový vrchol Wasserklotz v NP Kalkalpen

Pohoří, oblast / Stát

Ennstálské Alpy / Rakousko

Roční období

Zima

25. 02. 2024

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 660 m

↓ 660 m

Délka

10.4 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 1492 m n.m.

min. 974 m n.m.

Turistická mapa N.P. Kalkalpen

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 660 m
Sklesané metry: 660 m

Zimní trek na horu Wasserkogel

Nástupní místo

Bezplatné pakroviště v seldeHengstpass, cca 10 km od města Windischgarsten (dálnice A9 na Graz).
 

Popis treku

Auto nechávám v sedle Hengstpass na bezplatném parkovišti u hostince Zickerreith. Parkovišť je v sedle víc, ale bývají brzy zaplněná, Hengstpass je výchozím místem tras do různých směrů.

Štěrková cesta pozvolna stoupá od hostince k nedaleké planině Kreuzau. Už po pár metrech vykouknou zpoza protějšího kopce zasněžené štíty dvoutisícovek. Jsou to Haller Mauern – zleva Kreuzmauer, Scheiblingstein a Kleiner Pyhrgas v zákrytu s Grosser Pyhrgas. Za loukami Kreuzau se cesta noří do lesa a obchází zprava kulatý kopec Zeitschenberg. Pohled napravo ukáže dokonalou špičku Asteinu a v průzoru mezi dalšími kopci je v dálce vidět pohoří Gesäuse. Po asi hodině cesty přicházím k chalupám Dörflmoaralm. Tady se cesta dělí, doleva odchází trasa na Windischgarsten, doprava se jde na Wasserklotz. V dálce jsou krásně vidět Totes Gebirge, od Warschenecku po Grosser a Kleiner Priel.

Nasazuji sněžnice a přes pastviny pokračuju dál pod hřeben Astein - Wasserklotz. Tady je možné se rozhodnout pro jednu ze dvou výstupových cest – od západu, nebo od severu. Cesty jsou od sebe vzdáleny jen pár set metrů, tvoří jakousi smyčku kolem vrcholu. Na planině leží kolem půl metru sněhu a tak volím cestu přes Westgrat, západní hřeben, protože je lépe prošlápnutá od skialpinistů a turistů se sněžnicemi. Začíná strmý stoupák bukovým lesem (cca 200 výškových metrů). Značení nevidím, držím se vyšlapané stopy. Rozcestník dole na louce v Ahornsattel ukazoval na vrchol 50 minut, sníh ale výstup trochu ztěžuje. Lavinové nebezpečí tu mezi stromy nehrozí. Západním směrem je vidět hřebínek Dürrensteigkamm od Almkogelu po Bodenwies. Konečně se ze stínu severní strany dostávám na hřeben, kde krásně hřeje slunce. Vrchol Wasserklotz je odtud už jasně vidět, je to jen pár minut přímo po hřebeni mezi větrem ošlehanými stromy a klečí. Vrchol Wasserklotz v 1505 m je ozdoben prostým dřevěným křížem. Výhledy jsou fantastické – na jihu již zmiňované Haller Mauern a Hexenturm, Pyhrgas, Totes Gebirge na západě, na severu Sengsengebirge, Dürrensteigkamm, na východě v dálce Ötscher, Ybbstaly, Hochschwab, Grosses Maiereck, Gesäuse – zkosená Tamischbachturm, Tieflimauer, Kleiner a Grosser Buchstein.

Chci se ještě zkusit z této strany podívat na Astein, neznačená pěšina lehce klesá přímo po hřebeni. Na Asteinu by měl být na skalce kovový kříž, ale cesta dál už není vyšlapaná, v čerstvém sněhu se hodně bořím. Podle mapy stojím těsně pod vrcholem, ale skalek je tu víc, kříž nevidím a vše je pod sněhem, nahoru se mi drápat nechce. Neznačenou sestupovou pěšinu také nenajdu a tak se vracím stejnou cestou jako jsem stoupala zpět. Dole už v poledním slunci sníh hodně taje, na stráních se ukazuje tráva a na ní rozkvetlé sněžné růže. Ani pěšina kolem potoka není prošláplá a tak se vracím opět přes Dörflmoaralm a Kreuzau do Hengspass.

 

Náročnost

Výstup na Wasserklotz (1505 m) je nenáročná půldenka, kterou je možné absolvovat v každém ročním období. Většina trasy vede po širších lesních cestách, nebo pastvinách, jen poslední část k vrcholu je strmější, ale ne nebezpečná. Nástupní místo je sedlo Hengstpass v 1000 m. Alternativou pro náročnější je výstup od západu přes vedlejší vrchol Astein (1419 m), kam vede neznačená pěšina, ale pozor velmi strmé a nutné proplést se mezi skalkami pod vrcholem.
 

Dostupnost vody

Občerstvení je možné v sedle Hengstpass, na pastvinách jsou koryta s vodou. Určitě je nutné mít vlastní zásoby vody.
 

Vrcholy

Výstup na Wasserklotz 1 505 m n.m. a Astein 1 419 m n.m. Výhledy jsou na Haller Mauer, Grosser a Kleiner Pyhrgas, Totes Gebirge, Dürrensteigkamm, Gesäuse, Ybbstalské Alpy.
 

Nebezpečí

Trasa vede poznačených trasách, není nebezpečná. Laviny v zimě nehrozí, většina výstupové cesty je v lese.
 

Jídlo

Občerstvení možné v hostinci Zickerreith na začátku/konci cesty. Sebou je dobré mít nějakou svačinu.
 

Vloženo: 29. 02. 2024
Autor:
Heidi
Profil autora