NaTreku.cz

Výstup na horu Groβer Pyhrgas

Pohoří, oblast / Stát

Ennstálské Alpy / Rakousko

Roční období

Léto

12. 08. 2023

Náročnost

3 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1366 m

↓ 1366 m

Délka

13.2 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 2244 m n.m.

min. 1023 m n.m.

Turistická mapa Ennstálské Alpy

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1366 m
Sklesané metry: 1366 m

Okružní trek na horu Groβer Pyhrgas

Nástupní místo

Parkoviště u bývalého hostince Grosshütte nad městem Spital am Pyhrn (bezplatné).
 

Popis treku

Od nádraží ve Spital am Pyhrn vyjíždím nahoru po úzké silničce směr Oberweng a za ním ještě pár set metrů lesem k chatě Grosshütte (bývalý hostinec). U ní je prostorné bezplatné parkoviště. Po lesní cestě se vydávám směr Gowilalm a Grosser Pyhrgas, podle ukazatele by cesta na vrchol měla trvat 4 hodiny. Asi půl hodiny po Forststrasse mě zavede k dřevěným chalupám Holzeralm, kde je možné doplnit vodu. Holzeralm leží přímo u paty Grosser Pyhrgas, kousek nad ním už začínají suťová pole.

Stoupám dál po pěšině přes louku, kde se pasou koně a krávy ke Gowilalm. Tady je docela rušno, od chaty je široký výhled do údolí. Z Gowilalmu traverzuje pěšina pod svahem Kleiner Pyhrgas. Stoupání je trochu obtížnější, na cestě jsou kameny a kořeny kleče. Cesta přes suťák je dobře značená a podepřená většími kameny, nepodkluzuje. Za hranou se dostávám do kotle mezi Kleiner a Grosser Pyhrgas a najednou jako bych se ocitla někde v Dolomitech – další suťáky, doběla vyšisované vápencové balvany a dokonce i v srpnu se tu drží zbytky sněhu. Procházím kotlem a někde uprostřed mě stezka stočí vpravo pod skálu. Tady je na velkém kameni upozornění „Trittsicherheit erforderlich“ doplněné několika smajlíky, tedy v překladu: od teď je nezbytná jistota kroku, ale bude to legrace. Není se ale čeho bát, cesta je dobře značená a na několika místech zajištěna fixním lanem. Lano při suchu není vůbec potřeba, chytám se spíš kamenů. Jištěné úseky jsou vždy jen několik metrů, pak pokračuje pěšina po trávě až na kraj hřebínku. Stoupání je to výživné, jedna vrstevnice za druhou.

Na hřebínku chvíli odpočívám a obdivuju výhled přes údolí na Totes Gebirge a na protější Kleiner Pyhrgas, který má vrchol přibližně ve stejné výši. Jsem ve dvou tisících a čeká mě ještě dvě stě výškových metrů na vrchol. Strmé stoupání a nutnost zastavovat co pár metrů na vydýchání mě vedou k úvahám, jestli chytnu dřív druhý dech, nebo první infarkt, blíž mám k tomu druhému. Zároveň je to ale nejkrásnější část trasy, za Pyhrgasem se vynořují Haller Mauern – kulatý Scheiblingstein a věž Hexenturm, pohled dolů do kotle je ohromující. Vrcholový kříž (2 244 m) se vynoří až za poslední travnatou hranou. Na druhé straně je svah povlovnější, startují tu zrovna dva paraglidisté, rozběh, pár skoků a už plachtí nad údolím. Chvíli tu odpočívám a obdivuju výhledy – Haller Mauern, Gesäuse, Ennstal, Grimming, zamlžený Dachstein a Schladmingy, Totes Gebirge s markantními Grosser a Kleiner Priel a blízkým Warscheneckem. Bosruck, obrovská hora nad Spital am Pyhrn se odtud zdá maličká, i když má jen o 250 metrů méně.

Cesta dolů po západní hraně není úplně příjemná, točí se v serpentinách mezi skalkami a klečí. Povrch je nepevný – uvolněné kameny kloužou, přechází se kamenné plotny, hole tu přijdou tu vhod. Po asi hodině a půl doklopýtám do sedla Hofalmu. V trávě se tu po obědě povalují krávy. Pár metrů dolů na chatu, kde je pohled jak na dlani na Spital am Pyhrn. Pomalu upíjím domácí bezinkovou limonádou a po chvíli osvěžení se vracím po široké lesní cestě zpět na parkoviště u Grosshütte.
 

Náročnost

Na Grosser Pyhrgas vede několik výstupových cest. Nejvíce chozená je cesta od západu, od Hofalmu. Z jihu stoupá o něco náročnější Hofersteig od chaty Rohrauerhaus, od severu se na vrchol dostanete z Gowilamu po Bad Haller Steig. Všechny výstupové cesty jsou značeny černým puntíkem, jako turistické s vyšší náročností. Na cestě jsou krátké jištěné úseky, ferratové vybavení ale není nutné.
 

Dostupnost vody

Vodu je možné doplnit na začátku trasy z pramene u Holzalmu, občerstvení na chatách Gowilalm a Hofalm.
 

Možnosti přespání

Jednodenní trek, nocovala jsem v údolí.
 

Vrcholy

Výstup na Grosser Pyhrgas 2 244 m. n.m., výhledy na Sengsengebirge, Kleiner Pyhrgas, Haller Mauern, Gesäuse, Ennstalské Alpy, Grimming, Bosruck, Warscheneck a Totes Gebirge.
 

Nebezpečí

Trasa vede po značených turistických trasách, několik úseků je jištěných ocelovým lanem, na trase jsou strmé svahy. Občas je nutné použít ruce jako oporu při překonání skalních stupňů. Kameny místy kloužou, hodí se turistické hole.
 

Jídlo

Možnost občerstvení na chatách Gowilalm na začátku trasy a Hofalm na konci trasy.
 

Zajímavosti

Grosser Pyhrgas a Bosruck jsou hraniční hory. Tvoří předěl mezi Horními Rakousy a Štýrskem.
 

Vloženo: 22. 08. 2023
Autor:
Heidi
Profil autora