NaTreku.cz

Výstup na horu Eisenerzer Reichenstein ze sedla Präbichl

Pohoří, oblast / Stát

Ennstálské Alpy / Rakousko

Roční období

Podzim

28. 09. 2023

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1001 m

↓ 1001 m

Délka

9.0 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 2163 m n.m.

min. 1203 m n.m.

Turistická mapa Ennstálské Alpy

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1001 m
Sklesané metry: 1001 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro děti - ANO, ale trénované
  3. Vhodné pro psy - ANO

Podzimní trek na skvělou vyhlídkovou horu Eisnerzer Reichenstein

Nástupní místo

Velké parkoviště u vlakového nádraží v sedle Präbichl. Parkování je bezplatné. Asi je možné parkovat i na parkovišti u chaty Präbichlerhof kousek nad nádražím, ale všude jsou zde cedule, že se jedná o soukromé parkoviště.
 

Popis treku

Brzy ráno jsme se vydali z parkoviště u nádraží po stezce, která nás brzy přivedla k restauraci Präbichlerhof. Odtud již také vyráželi první turisté. Po značce jsme tak začali stoupat do hor. Nejprve po loukách, brzy jsme však vstoupili do řídkého lesa. Dál jsme zvolna stoupali a brzy nás začaly zahřívat i první paprsky slunce. Po opuštění lesa jsme poprvé spatřili cíl našeho výstupu, horu Eisenerzer Reichenstein. Stezka pokračuje do sedla Rösselhals. Zde se poprvé nabídly výhledy směrem k městu Eisenerz a hoře Erzberg.

Po hřebínku jsme pokračovali k hoře Eisenerzer Reichenstein, stezka je krásně zaříznuta do svahu hory a mírně stoupá. Pro další výstup jsme se rozhodli pro lehce náročnější trasu a tak nás čekal ocelový žebřík a ocelové lano. Jedná se ovšem o bezproblémový úsek, nejsou zde žádné vzdušné pasáže. Po výstupu touto pasáží jsme se napojili opět na stezku a v serpentinách vystoupali až těsně pod vrchol hory. Na samotný vrchol je to poté již jen kousek v kamenitém terénu.

Výhledy nás za výstup náležitě odměnili a tak jsme na vrcholu strávili poměrně hodně času. Po odpočinku jsme sestoupili k chatě Reichensteinhütte. Zde jsme si dopřáli v přátelské atmosféře lehké občerstvení. Po této krátké zastávce jsme začali sestupovat zpět. Tentokrát jsme vynechali pasáž s žebříkem a lanem a obešli jsme ji po klasické stezce. Do sedla Präbichl jsme poté bez problémů sestoupili po stejné cestě, po které jsme stoupali na vrchol.
 

Náročnost

Jedná se asi o nejfrekventovanější trasu vedoucí na horu Eisenerzer Reichenstein. A to díky vysoko položenému sedlu Präbichl. I tak je celkové převýšení cca 1 000 metrů, takže dobrá kondička se hodí. Trasa vede po horských stezkách a chodnících. Je zde jen jedno exponovanější místo, které se ale dá obejít po klasické stezce. Trasa je vhodná jak pro trénovanější děti tak i psy.
 

Dostupnost vody

Na trase jsme narazili na vodu jen na začátku u restuarace Präbichlerhof. Dál na trase již žádný pramen nebo potok nebyl. Tekutiny lze doplnit na horské chatě Reichensteinhütte, která je kousek pod vrcholem. My jsme měli cca 1,5 litru tekutiny na osobu.
 

Možnosti přespání

V silničním sedle Präbichl je několik možností k ubytování. To je možné i na chatě Reichensteinhütte.
 

Vrcholy

Z vrcholu hory Eisenerzer Reichenstein 2 165 m n.m. se nabízí skvělé výhledy na okolní pohoří - Hochschwab, Seckauské Taury, Rottenmannské Taury, Ennstálské Alpy. Byl vidět i Dachstein a další.
 

Nebezpečí

Celou dobu se jde po klasických horských stezkách nebo pěšinách. Jediný exponovaný úsek na trase - ocelové lano a žebřík lze bez problémů obejít po normální stezce, což jsme udělali během sestupu. Snad jen je dobré dát si pozor na hady, opět jsme na jednoho narazili ve spodní části trasy ve křoví.
 

Jídlo

Měli jsme vlastní zásoby jídla, ale na chatě Reichensteinhütte se výborně vaří a obsluha chaty je velmi přátelská.
 

Vloženo: 03. 10. 2023
Autor:
Gejza
Profil autora