NaTreku.cz

Přechod ostrova Isla del Sol na jezeře Titicaca

Pohoří, oblast / Stát

Andy / Bolívie

Roční období

Podzim

08. 10. 2012

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 596 m

↓ 582 m

Délka

14.7 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 4075 m n.m.

min. 3827 m n.m.

Turistická mapa Isla del Sol na jezeře Titicaca

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 596 m
Sklesané metry: 582 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (školního věku)
  2. Přelidněnost - střední

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (školního věku)
  2. Přelidněnost - střední

Isla del Sol - místo, kde se zrodilo slunce

Nástupní místo

Město Copacabana na břehu jezera Titicaca, zde si domlouváme malou loď, něco jako místní taxík. Ten nás doveze do severnějšího přístavu (městečko Challapampa), jednoho ze dvou na ostrově. Tím druhým (na jihu, pak budeme z ostrova odjíždět). Cesta stála pro tři baťůžkáře v řádu několika stokorun. Existuje i levnější varianta, kdy lze využít něco jako vodní MHD.
 

Popis treku

Výlet začínáme ráno v přístavišti ve městě Copacabana, odkud plujeme lodí do přístavu Challapampa na ostrově Isla del Sol (na ostrově jsou jen dva přístavy). Značený turistický trek vede po jediné cestě přes všechny památky a vrcholy, takže není kam zabloudit.

Z přístaviště Challapampa vyrážíme směrem na sever na první horu ostrova - Cerro Tikani 3 936 m n. m. Od přístavu musíme překonat převýšení cca 200 výškových metrů, ale je to velmi pozvolné převýšení, žádné prudké svahy. Z vrcholu jsme se kousek vrátili a pokračovali po hlavním hřebeni ostrova směrem na jih. Jakmile se dostanete na hřeben ostrova, jdete téměř po rovině s minimálním převýšením.

Prašná cesta po hřebenu ostrova je široká a jasně značená. Zhruba v polovině ostrova si uděláme krátkou odbočku a vystoupáme na další horu Cerro Palla Khasa 4 065 m n. m. Poté dál pokračujeme po stezce. Před vesnicí Yumani vystoupáme na poslední horu Cerro Chequesani 4 075 m n. m. Z vrcholu sestupíme přímo do vesnice Yumani. Sestup k přístavu je jediným prudším svahem na ostrově, ovšem nic dramatického.

Při procházení kolem domů místních obyvatel sledujeme zedníky, kteří z hlíny plácají něco jako cihly a ty pak skládají na sebe v patře nového domu, zemědělce, kteří se pokouší dostat z kamenité půdy něco zeleného a samozřejmě malé děti u školy. Lidé jsou na ostrově opravdu pohodoví (ostatně jako všude v Bolívii), většinou žvýkají nebo popíjejí cocu. Prodávájí sušené ryby nebo suvenýry, ale turistům nic nenutí. Poklidnou atmosféru ostrova umocňuje fakt, že na ostrově není žádná motorizovaná doprava.

Nejezdí zde žádné auta ani motorky. Jako dopravní prostředek se na ostrově slunce používají pouze muly a lamy. Nasáváme atmosféru u obětiště, trosek starých chrámů a vůbec celého okolí bájného jezera Titicaca, odkud pocházela jedna z největších říší tohoto krásného kontinentu - Inkové. Poté odplouváme z přístavu zpět na pevninu do  města Copacabana (nejedná se o známou pláž Copacabana - ta leží v Brazílii).
 

Náročnost

Výlet není náročný a zvládne jej i netrénovaný člověk, nebo dítě, jen za delší čas. Cesta vede ve vysoké nadmořské výšce (kolem 4 000 m n. m.), proto ji můžou hůře snášet lidé bez aklimatizace nebo cocy.

Kvůli vysoké nadmořské výšce jsme hodnotili túru obtížností dva, kdy díky menší hustotě kyslíku v ovzduší je veškerá fyzická aktivita pro netrénovaného člověka větší. Coca (respektive žvýkání lístků nebo čaj) je v Bolívii legální, ale nesmí se převážet přes hranice. Coca má účinky jako silnější energetický nápoj - nakopne Vás. 
 

Dostupnost vody

Vodu lze zakoupit před vyplutím, nebo v obchodech v přístavištích. Nám postačilo 1,5 l balené vody na osobu.
 

Vrcholy

Z vrcholů Cerro Tikani 3 936 m n. m., Cerro Palla Khasa 4 065 m n. m. a Cerro Chequesani 4075 m n. m. jsou úžasné výhledy na jezero Titicaca a okolní šestitisícové hory.
 

Nebezpečí

Trasa na ostrově je jednoznačná (nelze sejít mimo trasu, ostrov je celkem malý) a poměrně jednoduchá, technicky nenáročná (široký chodník, žádné technicky obtížné pasáže). Jediný problém tak je vysoká nadmořská výška a pro špatně aklimatizovaného člověka může způsobit potíže.

Dobré je mít dostatek tekutin a postupně se aklimatizovat. My jsme z Chile přijeli na ostrov Isla del Sol během jednoho dne, kdy jsme překonali převýšení přes 3 000 výškových metrů. Dvěma kamarádům z toho nebylo moc dobře a pociťovali bolesti hlavy (paralen pomohl). 
 

Jídlo

Občerstvení v přístavních "restauracích", nám postačila tyčinka Mila. V restauracích se většinou podávají ryby a různé druhy placek. Pivo mají jen lahvové (místní i známé značky). Cenově je vše velmi přijatelné (na ostrově Isla del Sol se bohatě najíte do 100 Kč - rok 2012).
 

Zajímavosti

Jezero Titicaca v Centrálních Andách ležící v nadmořské výšce 3 812 m je největší vysokohorské jezero a zároveň nejvýše položené jezero s pravidelnou lodní dopravou na zemi. Má rozlohu 8 562 km², je 204 km dlouhé a až 283 m hluboké. Incká legenda říká, že Viracocha, vousatý bůh, který vytvořil vesmír, se vynořil z vod jezera Titicaca a vytvořil na tomto místě slunce. Život na ostrově je klidný bez motorizované dopravy a odpadu na ulici (což je pro Bolívii vzácné).
 

TIP na výlet 

Nedaleko ostrova Isla del Sol (na jižním okraji ostrova Titicaca) se nachází nejvýznamější archeologická lokalita Bolívie, památka UNESCO - Tiwanaku. Jde o jedno z nejstarších měst celého amerického kontinentu, které vytvořila ještě předindská kultura někdy kolem roku 12 000 př. n. l. Více o Tiwanaku zde.

Vloženo: 11. 10. 2017
Autor:
Radim
Profil autora