NaTreku.cz

Výlet na rozhlednu Velký Roudný, nejvyšší sopku Nízkého Jeseníku

Pohoří, oblast / Stát

Nízký Jeseník / Česko

Roční období

Zima

23. 02. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 231 m

↓ 231 m

Délka

4.2 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 780 m n.m.

min. 579 m n.m.

Turistická mapa Nízkého Jeseníku

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 231 m
Sklesané metry: 231 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - NE
  4. Přelidněnost - v letní sezoně stření

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - NE
  4. Přelidněnost - v letní sezoně stření

Krátký výlet na bývalou sopku Velký Roudný

Nástupní místo

Parkoviště u kostela sv. Michala v obci Roudno. Je zde i zastávka autobusu. Obec Roudno se nachází u přehrady Slezská Harta jižně od Bruntálu.
 

Popis treku

Od kostela jsem se vydal směrem k místní hospodě a po prokličkování mezi domy jsem se ocitl na konci vesnice. Značení na rozhlednu není nejlepší a tak jsem šel podle citu. Cesta vede asi pod stromy, ale tam byl ještě sníh a tak jsem začal stoupat po okraji pole. Brzy jsem se však napojil na stezku, protože vedla krásnou alejí. Stoupání začalo být také prudší a také to dost klouzalo, neboť tál sníh a z hlíny bylo bahno. Na okraji lesa jsem si udělal odbočku na skvělou vyhlídku a poté jsem pokračoval po stezce lesem vzhůru. Nakonec jsem po křížové cestě došel na vrchol Velkého Roudného 780 m n.m.

Výhled jsem si užil z dřevěné rozhledny na vrcholu. Hřeben Jeseníků s Pradědem a přehrada Slezská Harta jsou jako na dlani. Zpět jsem se vydal trošku delší trasou. Po širší lesní cestě jsem začal sestupovat z vrcholu. Cesta dál pokračovala mezi remízky po polích a začala se pomalu stáčet zpět do vesnice Roudno. Napojil jsem se na zelenou turistickou značku a po ní začal klesat do vesnice. Zároveň jsem si užíval výhledy na Jeseníky a Praděd. Vesnicí jsem se poté vrátil zpět k parkovišti u kostela sv. Michala.
 

Náročnost

Jednoduchý a krátký výlet. Jde se většinou po značených širokých cestách. Výstup z vesnice Roudno je místy trošku prudší. V lesní části se jde po úzké stezce. Trasa je ideální pro děti a psy. Kočárky pravděpodobně neprojednou lesní část a je to na ně i dost prudké.
 

Dostupnost vody

Na trase žádný pramen nebo občerstvení není. Ve vesnici je pohostinství Vulkán, která má ovšem otevřeno jen v odpoledních hodinách. Proto je dobré mít vodu s sebou, stačí 0,5 litru na osobu.
 

Vrcholy

Z bývalé sopky Velký Roudný 780 m n.m. jsou skvělé výhledy především na severozápad na hřeben Jesníků a přehradu Slezská Harta. Na druhou stranu přeci jen kazí výhled vzrostlé stromy. I tak jsou výhledy nádherné.
 

Nebezpečí

Trasa je jednoduchá a bezpečná. Výstup je ovšem poměrně prudký a za mokra může bahno velmi klouzat, což se mi přihodilo. Jinak na trase není žádný exponovaný úsek. Snad jen schody na rozhlednu jsou dost prudké. Ale to je tak vše.
 

Jídlo

Na trase není žádné občerstvení, takže nějaká ta tyčinka na doplnění energie s sebou se může hodit. Doplnit energii můžete ve startu a cíli výletu v Roudném v pohostinství Vulkán (otevřeno od 15 hod).
 

Zajímavosti

Velký Roudný 780 m n.m. je nejvyšší sopka - stratovulkán - Nízkého Jesníku. Aktivní byla ještě před asi 2 miliony let. Z Velkého Roudného vytékaly čtyři lávové proudy, nejmohutnější 5 kilometrů dlouhý a 50 metrů vysoký. V roce 2007 byla na vrcholu postavena dřevěná rozhledna. Je 20 metrů vysoká, vyhlídková plošina je ve výšce 17 metrů.
 

Vloženo: 01. 03. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora