NaTreku.cz

Okružní výlet u Slezské Harty s výstupem na Venušinu sopku

Pohoří, oblast / Stát

Nízký Jeseník / Česko

Roční období

Podzim

29. 10. 2017

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 236 m

↓ 236 m

Délka

11.3 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 650 m n.m.

min. 498 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 236 m
Sklesané metry: 236 m

Jednoduchý trek na Venušinu sopku 654 m n. m. v pohoří Nízký Jeseník

Nástupní místo

Auto jsme nechali na parkovišti v obci Mezina u obeního úřadu (zdarma). Do obce Mezina vede silnice z Brutnálu č. 452.

Popis treku

Cestu Venušině sopce začínáme v obci Mezina na parkovišti u obecního úřadu. Zde se ihned napojujeme na modrou turistickou značku. Dojdeme až na konec vesnice, kde je značená odbočka na sopku (jde o naučnou stezku Po vulkanitech). (foto)  Po poli poté bez problémů dojdeme na vrchol Venušiny sopky 654 m n. m. (foto) Počasí nám moc nepřeje, i tak z vrcholu vidíme lehce zasněžený Praděd. Po prohlídce kráteru sopky se vracíme zpět k odbočce na konci obce.

Pokračujeme po modré značce si 600 metrů a poté odbočujeme doleva na lesní cestu. Po ní sestoupíme v mírném klesání takřka až k přehradě Slezská Harta. Lesní cesta se napojí na malou asfaltku, která vede kolem přehrady. (foto) Pokračujeme po této asfaltce. Občas na nás vykoukne hladina přehrady. Po asi 4,5 kilometrech dojdeme k odbočce k bývalému lomu lávového proudu - Přírodní Památka Lávový proud u Meziny. Prudce vystoupáme do malého lesíka a vejdeme do amfiteátru lomu. (foto) Po prohlídce se vrátíme zpět na modrou značku. Následuje lehce nepříjemný pochod asi 800 metrů po silnici zpět do obce Mezina. Nakonec se vrátíme zpět k autu u obecního úřadu.

Náročnost

Jednoduchý výlet v krásné přírodě na, v České republice, neobvyklý cíl - sopku. Ta je ovšem velmi plochá a nízká, takže žádné velké převýšení se nekoná. Cesty jsou široké, částečně lesní, částečně asfaltky. Žádné technicky obtížné místo zde k překonání není. Výlet je vhodný pro rodiny s dětmi ( i s kočárkem s nafukovacími koly).
 

Dostupnost vody

Na trase není žádná možnost doplnit tekutiny, proto je nutné mít vlastní vodu. Bohatě stačí 1,5 litru na osobu.
 

Možnosti přespání

Ubytovací možnosti nabízí blízké město Brutnál, několik penzionů je také přímo v obci Mezina.
 

Vrcholy

Z vrcholu Venušiny sopky 654 m n. m. je za dobrého počasí krásně vidět hlavní hřeben Hrubého Jeseníku i hora Praděd 1 491 m n. m.
 

Nebezpečí

Jediné lehce nepříjemné místo je cesta od lávového proudu do obce Mezina. Těchto asi 800 metrů se jde po silnici a je nutné dát pozor na projíždějící auta. Jinak vede trasa v lesích a po polích, kde žádné nebezpečí nehrozí.
 

Jídlo

Občerstvení je možné v obci Mezina v restauraci. Na trase poté není žádná možnost dokoupení jídla nebo pití.
 

Zajímavosti

Venušina sopka vznikla v období čtvrtohor. Její tvar je kupovitý. Vrchol sopky je poznamenán těžbou stavebních hmot v minulosti. V okolí sopky se hojně vyskytuje minerál Olivín. Lávový proud byl asi 1 kilometr dlouhý a 700 metrů široký a stékal směrem k severovýchodu. V tomto směru je zpřístupněn lom, kde se těžil čedič. Jsou zde odkryté dvě vrstvy lávového proudu.

Vloženo: 08. 11. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora