NaTreku.cz

Trek v západní části Roháčů s výstupem na Brestovou

Pohoří, oblast / Stát

Západní Tatry / Slovensko

Roční období

Léto

02. 08. 2020

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1379 m

↓ 1271 m

Délka

12.5 km

9 hod.

Nadmořská výška

max. 1934 m n.m.

min. 932 m n.m.

Turistická mapa Západních Tater - Roáčů

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1379 m
Sklesané metry: 1271 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO, ale starší
  2. Vhodná psy - ANO
  3. Přelidněnost - střední

Horská turistika na Brestovu přes Sivý Vrch

Nástupní místo

Nástupní místo na trek je u odbočky červené značky do hor u Horárně pod Bielou skalou. Auto je možné zaparkovat podél silnice nebo na 400 m vzdáleném parkovišti u křižovatky na Huty. Silnice sem vede z Liptovského Mikuláše do Zuberce.
 

Popis treku

Od silnice do Zuberce jsme se vydali po červené značce. Ta nás ihned vtáhla do lesa a začali jsme stoupat po široké lesní cestě. Stoupání nebylo moc prudké a tak jsme brzy došli na vyhlídku Biela skála. Dál jsme pokračovali po lesní stezce. Les pomalu zmizel a my jsme se ocitli mezi kosodřevinou.

Proto se začaly nabízet krásné výhledy do okolí. Stále častěji se objevovaly také skály. Nakonec stezka vede ve skalách a je místy zajištěna ocelovým řetězem. Nakonec jsme se vyškrabali na Sivý vrch 1 805 m n. m. Zde jsme rozhodně nebyli sami, ale výhledy na Roháče jsou úžasné.

Po občerstvení a odpočinku jsme pokračovali dál. Sestup byl místy opět zajištěn řetězy. Poté jsme po stezce sestoupili do sedla Pálenica. Ze sedla začal další výstup. Ten byl místy prudší. Vystoupali jsme na Pálenicu a po širokém hřebeni jsme dál stoupali až na vrchol Brestová 1 934 m n. m.

Opět se nám naskytly skvělé výhledy. Z vrcholu jsme začali klesat po hřebínku po modré značce. Brzy jsme odbočili na zelenou značku a velmi prudce jsme začali klesat až k horní stanici lanové dráhy u sjezdovky. Nakonec jsme po sjezdovce sestoupili po sjezdovce až k parkovišti. Zde na nás již čekal odvoz zpět do civilizace.
 

Náročnost

Jedná se o klasický horský trek, kdy se jde většinou po lesních stezkách nebo horských chodnících. Nejnáročnější je výstup na Sivý vrch, kdy se jde částečně po řetězech. Nicméně trasa není tak náročná, zvládl ji i 9ti letý kluk. Vhodná je i pro psy, ale ne pro jorkšíry.
 

Dostupnost vody

Na trase jsme nenarazili na žádný pramen nebo studánku. Stačilo nám 1,5 litru na osobu.
 

Možnosti přespání

V Západních Tatrách je zakázáno spát v přírodě. Proto je nutné hledat ubytování v okolních vesnicích.
 

Vrcholy

Na trase se jde přes tyto vrcholy: Sivý vrch 1 805 m n.m., Pálenica 1 753 m n.m., Zuberec 1 806 m n.m. a Brestová 1 934 m n.m. Výhledy jsou skvělé na většinu hlavních pohoří Slovneska, např. Malá a Velká Fatra, Nízké Tatry, Oravské Beskydy atd.
 

Nebezpečí

Nejtěžší úsek je asi výstup na Sivý vrch, který je místy zajištěn řetězy. Jinak se jde po klasickém horském chodníku. V létě je nutné dát pozor na případné bouřky. V lesních zase teoreticky můžete narazit na nějakého méďu. Ale to by byl spíš zázrak.
 

Jídlo

Na trase není žádná horská chata, kde byste mohli doplnit zásoby jídla a pití. Je proto nutné mít vlastní zásoby (nám stačila menší svačina a čokoláda).

Vloženo: 09. 08. 2020
Autor:
rikitikizub
Profil autora