NaTreku.cz

Trek v západní části Roháčů s výstupem na horu Babky

Pohoří, oblast / Stát

Západní Tatry / Slovensko

Roční období

Léto

10. 07. 2020

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1018 m

↓ 1018 m

Délka

10.2 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 1566 m n.m.

min. 750 m n.m.

Turistická mapa Roháčů v Západních Tatrách

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1018 m
Sklesané metry: 1018 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO, ale starší
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - střední

Výstup na horu Babky v Západních Tatrách

Nástupní místo

Neplacené parkoviště za obcí Jalovec. To leží na silnici k hotel Mnich, která vede z Liptovského Mikuláše.
 

Popis treku

Z parkoviště jsem se vydal po asfaltce, která vede k chatám pod horami. Za poslední chatou se však cesta mění na lesní stezku a začíná pěkně prudce stoupat. Jde se často po kořenech a než se napojí na širokou lesní cestu, člověk se pěkně zapotí. Naopak cesta dál stoupá mnohem mírněji a tak jsem se trošku vydýchal. Po několika stech metrů jsem odbočil na zelenou značku a po ní začal stoupat k vrcholu.

Z počátku se jde ještě v lese, brzy jsem se však ocitl na loukách a otevřely se tak krásné výhledy do okolí. Doplnil jsem ještě vodu z pramene a pokračoval jsem v prudkém stoupání. Tato část cesty je asi nejprudší a nejnamáhavější. Nakonec jsem zdárně dosáhl vrcholu hory Babky 1 566 m n. m. a mohl si užívat výhledy do širokého kraje.

Po odpočinku jsem pokračoval po hřebeni hory směrem k hlavnímu hřebenu Roháčů. Asi po 1 kilometru jsem opustil značenou cestu a po stezce jsem prudce sestoupil k chatě Pod Náružím. Zde jsem se napojil na modrou značku a po ní se začal vracet zpět. Cesta se brzy napojí na širkou lesní, po které jsem stoupal k vrcholu. Zpět na parkoviště jsem se poté vrátil stejnou cestou.
 

Náročnost

Na poměry Roháčů poměrně jednoduchý trek. Sice je nutné zdolat nějaké převýšení, ale není to tak hrozné. Prudké stoupání je na začátku v lese a poté po loukách na vrchol hory Babky. Sestup je nejprudší k chatě Pod Náružím po horské stezce. Trasu zvládnou trénované děti a psi bez problémů.
 

Dostupnost vody

Na trase je několik možností k doplnění vody. První je na začátku stoupání po louce na vrchol Babek. Zde je pramen. Poté jsou studánky kolem horské chaty Pod Náružím. A samozřejmě na chatě v létě je otevřeno. Mě na výlet stačil 1 litr vody na osobu.
 

Možnosti přespání

Po objednání je možné přespat na chatě Pod Náružím - Červenec.
 

Vrcholy

Z vrcholu Babky 1 566 m n.m. se otevírají skvělé výhledy na Nízké Tatry, Malou Fatru, Velký Choč a západní část Roháčů.
 

Nebezpečí

Trasa je technicky jednoduchá. Jde se po horských stezkách nebo širokých lesních cestách. Sestup k chatě Pod Náružím je prudký, ale i zde je vyšlapaný horský chodník. Problém v létě jsou samozřejmě bouřky, které je nutné hlídat. Po cestě jsem také viděl medvědí trus, takže je dobré se koukat kolem sebe :-)

 

Jídlo

Na chatě Pod Náružím se údajně nevaří a jiná možnost občerstvení po cestě není. Je nutné mít nějakou vlastní svačinu s sebou.

 

Vloženo: 24. 07. 2020
Autor:
Gejza
Profil autora