NaTreku.cz

Jarní výstup na Reisalpe, nejvyšší horu Gutensteinských Alp

Pohoří, oblast / Stát

Gutensteinské Alpy / Rakousko

Roční období

Jaro

22. 04. 2023

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1434 m

↓ 1434 m

Délka

19.6 km

7 hod.

Nadmořská výška

max. 1399 m n.m.

min. 465 m n.m.

Turistická mapa Gutensteinské Alpy

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1434 m
Sklesané metry: 1434 m

Trek v Gutensteinských Alpách přes hory Reisalpe a Hochstaff

Nástupní místo

Obec Kleinzell, bezplatná parkoviště podél silnice. Lehčí varianta jde podniknout ze sedla Ebenwald, kam se dostanete odbočkou z Kleinzell (zelená cedule Reisalpe).
 

Popis treku

Gutensteinské Alpy je horská skupina pojmenovaná po dolnorakouském městě Gutenstein ležícím v předhůří východních Alp. Nejvyšší bod Reisalpe (1399 m) je oblíbeným výletním cílem, dostupným z několika směrů. Já vyrážím od východu z městečka Kleinzell. Hned za kostelem začíná cesta stoupat do strání kopce Schwarzwaldeck. Kdo se nechce trápit stoupákem, může se z Kleinzellu přiblížit po úzké silničce na parkoviště v sedle Ebenwald (1019 m) a ušetřit si tak 500 výškových metrů. Výstup je ale příjemný – lesem, přes pastviny a alm Schwarzwald o pár domech. Kousek nad vesnicí se objeví na jihovýchodě zasněžený Schneeberg, nejvýchodnější alpská dvoutisícovka a bude mě provázet celou cestu.

Asi po hodině výstupu, u chaty Schwarzwaldeckhaus se cesta narovnává a už dobře vidím na první vrchol trasy horu Hoschstaff (1305 m) i vedlejší Reisalpe (1399 m). Přes pastviny s osamocenými statky kráčím k parkovišti pod Hochstaff. Od parkoviště vede nejkratší cesta na Reisalpe. Já ale odbočuju po neznačené cestě na Hochstaff. Pěšina je zřetelná a tak po chvíli prudšího stoupání lesem stojím na vrcholu. Výhled je dokonalý – na jihovýchodě Schneeberg a Raxy, výstupek Gippelu a vedlejsí Göller, v dálce Hohe Veitsch a Hoschschwab, Gemeindealpe u Mariazellu, Ötscher a Dürnstein. Reisalpe se zdá být už jen coby kamenem dohodil, na sever k Lilienfeldu pokračuje hřebenovka přes Hinteralm a Mückenkogel.

Po chvíli odpočinku se zvedám a sestupuju k almu Kleinzeller Hinteralm, malebné pastvině uprostřed bukového a modřínového lesa. Na almu je výletní restaurace, v dubnu bohužel ještě zavřená. Od almu cesta zase stoupá, čeká mě skoro 400 výškových metrů na Reisalpe. Cesta vede nejdřív po pastvinách almu a pak strměji v serpentinách lesem, až se dostanu na planinu pod vrcholem. Na vrcholu Reisalpe je seskupení dvou křížů a velkých kamenů a o pár metrů níž stojí dřevěná chata. Je otevřeno, posedává tu několik výletníků a posilňují se česnekovou polévkou. Výhled je tu kruhový, panoramatická tabule pomůže poznat okolní vrcholy. Odpočívám na lavičce u kříže, přisedne si ke mně milý turista, ukazuje mi fotky zeleného jezírka, které se tu tvoří při jarním tání sněhu, a dává mi tipy na další cíle v okolí.

Po chvíli se loučím a stejnou cestou sestupuji zpět ke Kleinzeller Hinteralm. Od něj už po široké lesní cestě klesám přes almy Zeiβlalm a Weiβenbachalm zpět dolů ke Kleinzellu. V Kleinzell jsem brzo a tak ještě přejíždím do nedalekého města Lilienfeld. Z Lilienfeldu vede další výstupová cesta na Reisalpe, přes kopce Mückenkogel a Hinteralm.

Město je známé hlavně díky velkému baroknímu klášteru, kolem kterého projíždím do rokle Fallgraben (směr lanovka Sessellift Mückenkogel). Pod lanovkou jsou dvě velká parkoviště, odkud se dostanu na cestu k vodopádům Wasserfallsteig. Pěšina stoupá do kopce ke skalám, mezi kterými se ukrývají dva vodopády Grosser Wasserfall a Kleiner Wasserfall, z parkoviště je to asi 20 minut. Od vodopádů je možné se vrátit stejnou cestou, nebo přes les a louky po cestě Jägersteig. Okruh kolem vodopádů trvá cca 1 – 2 hodiny.
 

Náročnost

Pěkná trasa v předhůří východních Alp přes dva z nejvyšších vrcholů Gutensteinských Alp. Trasa vede převážně po značených turistických trasách. Nebezpečí žádné nehrozí. Nicméně převýšení je více jak 1000 výškových metrů, proto je dobrá konička vhodná.
 

Dostupnost vody

V sezoně je na cestě několik restaurací, na almu Kleinzeller Hinteralm je možnost doplnění vody.
 

Možnosti přespání

Přenocovat je možné na chatě na Reisalpe. V údolí je dostatek ubytovacích kapacit. V Kleinzell je kemp.
 

Vrcholy

Výstup na vrcholy Reisalpe a Hochstaff. Výhledy na Schneeberg, Raxy, Göller a Gippel, Hochschwab, hory v okolí Mariazellu, Ötscher.
 

Nebezpečí

Trasa není nebezpečná, jde se celou dobu po lesních cestách, nebo horských loukách. Nejsou zde žádné exponované úseky.
 

Jídlo

Občerstvení je možné na almu Kleinzeller Hinteralm, nebo na Reisalpe. V Kleinzell jsou restaurace a obchod.

Vloženo: 30. 04. 2023
Autor:
Heidi
Profil autora