NaTreku.cz

Okružní trek na horu Hochwechsel na východě Rakouska

Pohoří, oblast / Stát

Randgebirge / Rakousko

Roční období

Jaro

10. 05. 2023

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 881 m

↓ 881 m

Délka

13.7 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 1743 m n.m.

min. 1007 m n.m.

Turistická mapa Randgebirge

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 881 m
Sklesané metry: 881 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - malá
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Chata Wetterkoglerhaus je otevřena od konce května do konce října

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - malá
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Chata Wetterkoglerhaus je otevřena od konce května do konce října

Výstup na horu Hochwechsel v pohoří Randgebirge

Nástupní místo

Lesní parkoviště za obcí Mareinsee, východně od hlavního hřebene. Parkoviště je bezplatné a začíná u něj turistická značka.
 

Popis treku

Vzhledem k sněhovým podmínkám v Alpách jsem se rozhodl tentokrát pro méně navštěvovaný kout Alp a vydal jsem se na úplný východ Alp. U parkoviště jsem se na pojil na značenou cestu a začal jsem výstup na Hochwechsel. Stezka veden nejprve lesem. Několikrát jsem zkřížil širokou cestu, ale směr se neměnil. Stále vzhůru. Brzy jsem tak vyšel z lesa a dál pokračoval po loukách. Hned na okraji lesa je salaš, kde je možné doplnit vodu. Ve volném terénu jsem pokračoval k vrcholu, který byl již dobře vidět. Postupně se otevíraly výhledy na další pohoří a tak byl výstup veselejší. Vrchol Hochwechsel je velmi široký a tak je tu chata, kaplička a parkoviště pro auta. Naštěstí jsem nepotkal ani živáčka. Ještě není turistická sezona. Výhledy jsou skvělé, takřka na všechny horské skupiny východní části Alp.

Po širokém hřebenu jsem pokračoval dál. Nejprve jsem lehce sestoupil do sedla a poté mimo značku vystoupal na vrchol Umschussriegel. Dál jsem se napojil na značku a sestoupil do sedla Dreilandereck. Pokračoval jsem na horu Arabichl, opět po široké louce. Z vrcholu jsem nejprve začal sestupovat po značce směrem k salaším Feistritzer Schwaig, ale těsně před nimi jsem se stočil do údolí a začal sestup volným terénem. Velmi jednoduše jsem tak sestoupil až k potoku u kterého vede značená stezka. Po ní jsem se vrátil zpět na parkoviště.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý výlet do světa hor. Většinou se jde po širokých horských loukách. V lese po stezkách. Sestup jsem šel volným terénem, ale opět po louce a poté lesem. Nebyl nijak prudký, bez problémů jsem se napojil na značenou cestu u potoka. Trasa je ideální pro děti nebo psy.
 

Dostupnost vody

Vodu lze doplnit na salaši Marienseer Schwaig, kde je volně přístupná. Na chatě Wetterkoglerhaus nevím, chata byla na začátku května ještě zavřená. Po cestě zpět je několik potůčků, kde je také možné doplnit tekutiny, zvlášť, když ještě nejsou krávy na pastvách a nehrozí kontaminace vody.
 

Možnosti přespání

Přespat se dá na chatě Wetterkoglerhaus, která má i winterraum.
 

Vrcholy

Trasa vede přes vrcholy Hochwechsel 1 743 m n.m., Umschussriegel 1 720 m n.m. a Arabichl 1 592 m n.m. Výhledy jsou skvělé na celou východní část Rakouska.
 

Nebezpečí

Jedná se o velmi jednoduchý a bezpečný trek. Celou dobu se jde po širokých horských loukách. Trošku prudší je sestup volným terénem, ale nejedná se o nic těžkého nebo nebezpečného.
 

Jídlo

V sezóně je asi možnost občerstvení na chatě Wetterkoglerhaus. Ta však byla ještě zavřená. Měl jsem vlastní zásoby, které bohatě stačily.
 

Vloženo: 10. 05. 2023
Autor:
Gejza
Profil autora