NaTreku.cz

Super krátký výlet na super vyhlídkovou horu Plankogel

Pohoří, oblast / Stát

Randgebirge / Rakousko

Roční období

Jaro

27. 04. 2024

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 127 m

↓ 127 m

Délka

2.2 km

1 hod.

Nadmořská výška

max. 1529 m n.m.

min. 1402 m n.m.

Turistická mapa Randgebirge

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 127 m
Sklesané metry: 127 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - střední

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - střední

Plankogel - skvělá vyhlídková hora

Nástupní místo

Odstavné parkoviště u silnice při vjezdu do horského sedla Sommeralm. Parkování je zdarma.
 

Popis treku

Původní cíl naší cesty do Alp byla hora Hochlantsch, která se nachází nedaleko. Bohužel náhlé zhoršení zdravotního stavu jednoho člena výpravy tento trek znemožnilo a tak jsme si udělali alespoň krátký výlet na horu Plankogel, která je skvělým vyhlídkovým vrcholem.

Auto jsme nechali u silnice před začátkem osady Sommeralm. Místy zde byl ještě sníh, ale parkovací místa byla již volná. Od silnice je to na vrchol hory Plankogel opravdu kousek. Ze sedla vede po loukách široká cesta, ale není problém jít volným terénem. Po cestě jsme minuli větrnou elektrárnu. Postupně se začaly otevírat výhledy na všechny strany. Došli jsme k dřevěné ohradě. Podél ní jsme pokračovali dál k vrcholu, který byl již vidět. Po louce jsme mezi zbytky sněhu přišli na vrchol hory Plankogel.

Výhled je opravdu fantastický. Jsou vidět všechny severní alpské horské celky - Schneeberg, Rax a Schneealpe, Hohe Veitsch, Hochschwab, Ennstálské Alpy. Na západ jsou vidět Seckauské Alpy a další. Po krátkém odpočinku na vrcholu jsme se vrátili zpět k autu. Cestu dolů jsme šli mimo značku, prostě jak nás napadlo jsme klesali po loukách. Brzy jsme tak došli zpět do sedla Sommeralm.
 

Náročnost

Jednoznačně nejjednodušší výlet v Alpách, jaký jsme kdy absolvovali. Trasa je velmi krátká a převýšení je minimální. Proto se tento výlet spíš hodí jako doplněk k jinému treku nebo prostě jen jako odpočinkový výlet po dlouhé cestě autem. Celou dobu se jde po alpských loukách. Trasa je ideální pro malé děti.
 

Dostupnost vody

Trasa je velmi krátká, proto stačí jen malá lahev s vodou. Po cestě žádná voda není.
 

Možnosti přespání

Nejbližší možnost k přespání je v nedalekém středisku Teichalm.

Spaní ve volné přírodě je v Rakousku hodně omezené a liší se v každé spolkové zemi. Ale obecně můžeme říci, že spaní ve volné přírodě v pásmu lesa je zakázáno - lze se samozřejmě domluvit např. s majitelem louky. Podrobně sepsaná pravidla o spaní ve volné přírodě v Rakousku najdete v našem článku Pravidla bivakování v Rakousku.
 

Vrcholy

Z vrcholu Plankogel 1 531 m n.m. jsou fantastické výhledy na všechny strany. Bez problémů je vidět známá hora Stuhleck, dále Scheeberg, Raxale, Schneealpe, Hohe Veitsch, Hochschwab, část Nízkých Taur a další.
 

Nebezpečí

Jedná se o velmi jednoduchou a bezpečnou trasu. Asi nejjednodušší, co jsem kdy v Alpách absolvoval. Není zde žádný problém, jde se po horských loukách.
 

Jídlo

Na trase není žádná chata, je proto mít nějakou malou svačinu sebou.
 

Vloženo: 06. 05. 2024
Autor:
Gejza
Profil autora