NaTreku.cz

Trek na mys Knivskjellodden v Norsku, konkurenci Nordkappu

Pohoří, oblast / Stát

Skandinávské pohoří / Norsko

Roční období

Léto

10. 07. 2017

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1320 m

↓ 1321 m

Délka

17.0 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 323 m n.m.

min. 10 m n.m.

Mapa mysu Knivskjellodden

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1320 m
Sklesané metry: 1321 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - NE
  4. Přelidněnost - mnohem menší než na Nordkappu

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - NE
  4. Přelidněnost - mnohem menší než na Nordkappu

Nejsevernější místo Evropy mys Knivskjellodden na ostrově Magerøya v Norsku

Nástupní místo

Parkoviště u silnice E69 mezi odbočkou na Skarsvåg a konečnou na Nordkappu. Náchází se v ploché oblasti s viditelnou pěšinou vedoucí na severo-sevorozápad. 
 

Popis treku

Trek na nejsevernější cíp Evropy, mys Knivskjellodden, je v těsné blízkosti mnohem známějšího Nordkappu. Trasa vede z asfaltového parkoviště po kamenité ztezce značené pouze kamennými mohylami. Krajina je holá a monotóní, terén podmačený a kamenitý. Část vedoucí k pobřeží je proto docela zdlouhavá, až ke konci treku jsou hezké výhledy na severní ledový oceán (foto).

To se mění ve chvíli, kdy stezka padá k pobřeží a otevírá se výhled na oceán a po chvíli i na útes Nordkapp s turistickým centrem (foto). Zbytek cesty kopíruje pobřeží a překonává šikmý kamenný masiv. Zde už není téměř žádné značení, ale směr cesty je zcela zřejmý. Téměř na samotné špici je kamenná mohyla a schránka s deníkem. Zde je při mírnějším příboji možné skočit do vody a hlavně i z vody vylézt. Teplota je ale i v letních měsících prekérně blízko nule. Pokud máte odfajfkováno, zbýva už jen se vrátit tou samou cestou nazpět. To ale znamená, že celková vzdálenost je téměř 18 kilometrů.

V letním období je zde polární den a trek se dá proto absolvovat v kteroukoli denní dobu. Počkat si na půlnoční slunce je ale lepší na útesu nad východ od turistického centra Nordkappu, který leží jen kousek západním směrem. Nordkapp sice nabízí mnohem působivější výhledy, je přes 300 metrů nad vodní hladinou, ale je zde mnohem více lidí. 
 

TIP na výlet - Nordkapp

Velkou výhodou je, že na Knivskjellodden potkáte mnohem méně turistů než na Nordkappu, který se nachází na stejném ostrově Magerøya. Když budete pokračovat po silnici E69 až na její severní konec, dostanete se na Nordkapp ke slavné soše globu. Navíc kdo na Nordkapp dojde pěšky (tedy nedorazí v autě), tak má vstup zdarma. Dost na tom, že se musí platit tunel na ostrov Magerøya (cca 150 NOK rok 2017).
 

Náročnost

Relativně jednoduchý trek vedoucí z velké části po kamenité pěšině. V místě sestupu k pobřeží pěšina klesá strmějším kamenitým svahem. Závěrečná část překonává šikmý skalnatý masiv s podmáčenými a kluzkými místy, kde je třeba větší obezřetnosti.
 

Dostupnost vody

Na trase treku je možné doplnit vodu na několika místech z tekoucích potoků. Osobně bych doporučil doplnit pouze v okolí bodu nazvaného "voda" v okolí mostku přes nejsilnější potok. Voda pochází primárně z rozpuštěného sněhu a může postrádat minerály.
 

Možnosti přespání

Karavan nebo obytný vůz je zde asi nejlepší volbou (v letním období jich zde potkáte hodně). V okolí není vhodný terén pro stanovaní a o těch několik málo míst je docela boj. Nejbližší ubytování je možné v rybářské vesnici Skarvåg nebo ve městě Honninsvåg.  
 

Vrcholy

Hlavním vrcholem je paradoxně nejnižší bod - cíl :-)
 

Nebezpečí

Při dodržování základních pravidel pohybu ve volném terénu jde o relativně bezpečný trek. Ve finální části treku na útesu hrozí nebezpečí uklouznutí a pádu, je zde stále mokro i v létě. Při zhoršené viditelnosti (>50m) je vlemi náročná navigace. Lepší je tuto túru absolvovat za dobré viditelnosti.  
 

Zajímavosti

Největším lákadlem je asi samotná poloha severního cípu Evropy Knivskjelloden - je o 1,3 km severněji než Nordkapp (North Cape) a na túru sem zavítá jen zlomek masy mířící na Nordkapp. V oblasti je možné narazit na volně pasoucí se soby a v případě vetší dávky štestí vidět i vzácnější mořské ptáky a možná i velryby.

Mys Knivskjellodden (nebo Knivskjelodden) je nejsevernější výběžek norského ostrova Magerøya v provincii Finnmark. Je považován za nejsevernější místo Evropy, i když toto označení je pro některé lidi sporné, protože se nachází na ostrově.

Vloženo: 23. 02. 2018
Autor:
Drapis
Profil autora