NaTreku.cz

Výlet na skalní kazatelnu Preikestolen v Norsku

Pohoří, oblast / Stát

Skandinávské pohoří / Norsko

Roční období

Léto

26. 07. 2011

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 774 m

↓ 774 m

Délka

6.7 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 637 m n.m.

min. 289 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 774 m
Sklesané metry: 774 m

Jedinečný žulový skalní útvar Preikestolen v Norsku

Nástupní místo

Trek začíná na placeném parkovišti Preikestolhytta Vandrerhjem (150 NOK v roce 2016), asi 10 km jihovýchodně od městečka Jørpeland. Nejbližší větší město je Stravanger západním sěrem.

Popis treku

Cesta od parkoviště je dobře značená, všude jsou směrové cedule označující trasu směrem na Preikestolen. Znamením správného směru pro Vás bude také velké množství turistů, kteří zde jsou téměř celý rok. Hned od parkoviště kamenitá cesta s menšími balvany začíná prudce stoupat (cca 0,5 km). Další prudší stoupání je na 1,5 km.

V ostatních pasáží je cesta vedena v mírném sklonu po lesních pěšinách nebo po velkých žulových blocích. Postupně se Vám na severu bude otevírat výhled na horu Moslifjellet 718 m n. m. a severozápadně na obrovský Boknafjord (foto).

Z parkoviště až na skalní vyhlídku (označovanou také jako kazatelna) dorazíte za cca 2 hodiny. Na samotné skále Preikestolen téměř neustále fouká silný vítr. Na okrajích skály nejsou žádné zábrany (foto). Ze skalní plošiny budete mít překrásný výhled jižním směrem na dlouhý Lysefjord. Stejnou cestou se pak vydáte také zpět. 

Z parkoviště Preikestolhytta můžete vyrazit také na několik dalších fantastických treků - okruh po hřebeni Vatnerindane (cca 2 hod.) nebo okruh kolem hory Refsvatnet (cca 3 hod.).
 

Náročnost

Výlet na Preikestolen není technicky obtížný, ale převýšení je celkem slušné (přes 700 m - fyzická kondice stačí průměrná, nemusíte být aktivní sportovci). Celou cestu jdete buď po lesní pěšině nebo po kamenných cestách. Na trase je několik prudkých svahů, ovšem nic nepřekonatelného. Trekové hole zde ocení především starší turisté. Cestu zvládnou i rodiny s malými dětmi (pro kočárky je trasa nevhodná, ale s dětskou nosičkou na záda je bez problémů).
 

Dostupnost vody

Na tuto trasu nám bohatě stačil 1 litr vody na osobu. Občerstvit se můžete na začátku a konci trasy na parkovišti Preikestolhytta, kde se nachází také hotel Preikestolen Fjellstue.
 

Možnosti přespání

Kousek od parkoviště je u jezera pěkný hostel Preikestolhytta Vandrerhjem (spacák se snídaní 200 NOK, nebo pokoj se snídaní 600 NOK - rok 2016), nebo můžete jet zpět po silnici směrem na Jørpeland a cca 5 km od parkoviště Preikestolhytta je Preikestolen Camping.
 

Vrcholy

Přímo na skalní vyhlídce Preikestolen je výhled pouze jižním směrem na obrovský Lysefjord (dlouhý 40 km), do kterého padá útes z vyhlídky 604 metrů dolů. Při cestě zpět na parkoviště se můžete těšit z výhledů severním směren na vrcholy rozeseté mezi nespočtem jezer a fjordů: Moslifjellet 718 m n. m., Naganibba 748 m n. m., Homsknuten 611 m n. m., Gryteknuten 457 m n. m. a další.
 

Nebezpečí

Jediným nebezpečím na tomto treku je Vaše chování na samotné vyhlídce Preikestolen, kde na okrajích útesu nejsou žádné ochranné prvky. Každý zde musí zhodnotit svoje schopnosti čelit závrati. Nezbytná fotografie na kraji útesu se dá pořídit i bezpečně, když člověk nedává nohy přes okraj a ideálně sedí nebo leží na skále.
 

Zajímavosti

Název Preikestolen složeninou dvou norských výrazů "preike" (v noršitně "kázat") a "stolen" (v norštině "stolička"). Proto je někdy tato vyhlídka označována jako kazatelna Preikestolen.

Dosud je znám pouze jeden případ nechtěného pádu turisty ze Španělska z roku 2013. Na míru rizika (absence zábradlí a velký počet turistů - ročně více jak 210 000) je to nezvykle nízké číslo. Skalní vyhlídka Preikestolen je, spolu s Viktoriinymi vodopády, považována za jednu z nejúchvatnějších vyhlídek světa. 

Turistický ruch zde začal až po roce 1900, kdy byl tento pozoruhodný skalní útvar objevem Thomasem Rundulfem, který projížděl na lodi přes Lysefjord.

Vloženo: 27. 07. 2017
Autor:
Karel
Profil autora