NaTreku.cz

Okružní horská túra v Národním parku Ordesa y Monte Perdido

Pohoří, oblast / Stát

Pyreneje / Španělsko

Roční období

Léto

23. 08. 2004

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1640 m

↓ 1640 m

Délka

18.4 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 1976 m n.m.

min. 1314 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1640 m
Sklesané metry: 1640 m

Vyhlídkový treking v kaňonu Faja de Pelay v Pyrenejích

Nástupní místo

Trek začíná na okraji kaňonu Fala de Pelay u konečné zastávky autobusu z městečka Torla Ordesa. Auto je nutné zanechat právě v městečku Torla. Autobus stojí 3,1 Euro na osobu (rok 2004).

Popis treku

Cestu do kaňonu Faja de Pelay jsme začali příjezdem do městečka Torla Ordesa. Zde jsme museli zanechat auto, neboť do Národního parku Ordesa y Monte Perdido je vjezd zakázaný. Autobusem (3,10 Euro na osobu) jsme tak dojeli na začátek kaňonu Faja de Pelay. Rozhodli jsme se nejprve vystoupat na hranu kaňonu a poté nenáročně sestupovat zpět. Od parkoviště jsme se vydali po značené cestě. Překročili jsme říčku Rio Azaras a začali v lesnatém terénu prudce stoupat. Cesta vede v několika serpentinách. Nakonec jsme vyfuněli k prvnímu vyhlídkovému místu. Zde jsme již měli nejhorší stoupání za sebou. Výhledy do kaňonu jsou opravdu úžasné.

Cesta poté pokračovala po vrstevnici zaříznutá do svahů kaňonu. Postupně ubývalo stromů a výhledy se stále rozšiřovaly. Pohodlně jsme tak došli až k závěru celého kaňonu. Zde jsme se stočili a začali kolem říčky Rio Azaras sestupovat zpět. Cesta se nám krapet protáhla, neboť jsme stále fotili krásné kaskádovité vodopády, které nás provázely celou zpáteční cestu. Nakonec jsme širokou cestou došli zpět k parkovišti autobusu, který nás odvezl do městečka Torla Ordesa.
 

Náročnost

Nádherný vyhlídkový trek v krásné přírodě. Kromě úvodního překonání cca 700 výškových metrů není na trase žádné náročné místo. Po vystoupání na hranu kaňonu se jde po vrstevnicích. Cesty jsou bezpečné a široké.
 

Dostupnost vody

Vodu lze zakoupit na začátku trasy na parkovišti. Během treku je poté možné dobrat vodu z potoků, které stékají z úbočí hor.
 

Možnosti přespání

Na trase není možnost přespání. Jedná se však o půldenní trek, takže to ani není nutné. Kdyby někdo chtěl pokračovat dál do Národního parku Ordesa y Monte Perdido, má možnost přespat na chatě Refugio de Goriz, která se nachází za hranou konce kaňonu Faja de Pelay.
 

Vrcholy

Na trase nejsou žádné vrcholy. Cesta však nabízí krásné výhledy na okolní hory, zvlášť na horu Monte Perdido, která je dominantou celého okolí.
 

Nebezpečí

Trasa je naprosto bezproblémová. Jde se většinou po širokých cestách nebo stezkách. Nejsou zde žádná exponovaná místa.
 

Jídlo

Občerstvení je možné na začátku nebo konci treku u parkoviště autobusu. Později na trase žádné občerstvení není a je tak nutné mít jídlo s sebou.
 

Zajímavosti

Faja de Pelay je kaňon ledovcového původu a je dlouhý 15 km. Jeho stěny dosahují výšky cca 1 300 metrů.

Vloženo: 19. 04. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora