NaTreku.cz

Okružní trek v Pyrenejích na krásnou horu Punta Cochata

Pohoří, oblast / Stát

Pyreneje / Španělsko

Roční období

Léto

19. 08. 2004

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 869 m

↓ 869 m

Délka

8.7 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 1911 m n.m.

min. 1175 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 869 m
Sklesané metry: 869 m

Snadná jednodenní horská túra v Pyrenejích

Nástupní místo

Vesnička Escarrilla, která leží na silnici A136. Tato silnička vede z města Biescas na španělsko-fransouzské hranice.

Popis treku

Výstup na horu Punta Cochata 1 890 m n. m. jsme začali ve vesničce Escarrilla. Na místním parkovišti jsme zanechali auto, dokoupili jsme zásoby vody a vyrazili jsme na trek. Cesta na horu Punta Cochata je sice značená, ale značení je velmi ledabylé a tak jsme hlavně v úvodní části měli malé problémy s orientací. Od vesnice jsme vyrazili po cestě kolem říčky Rio Escarra. Tu jsme brzy opustili a začali jsme stoupat po prašných cestách řídkým lesem vzhůru. Zanedlouho jsme se ocitli v otevřené krajině. Trasa dál vedla po stezkách a pastvinách až do skalnatějšího terénu. Silueta hory Punta Cochata byla stále před námi. Po stezce jsme úpatí hory obešli. Samotný výstup na vrchol je vedený ze severozápadu v širokém pásu skal. Zde je nutné použít k lezení i ruce. Závěr výstupu vede po prudkém travnatém svahu a opět skalnatým terénem. Z vrcholu jsou fantastické výhledy na okolní hory.

Po odpočinku na vrcholu jsme začali sestupovat. Sestup z vrcholu k úpatí vede stejnou cestou. Pod horou jsme se stočili na sever a po loukách přešli k přehradní nádrži. Po její hrázi jsme se dostali na druhou stranu údolí. Zde jsme se napojili na stezku a podel říčky Rio Escarra jsme sestoupili zpět do údolí a do vesničky Escarrilla.
 

Náročnost

Z velké části nenáročný trek, který vede po širokých cestách nebo stezkách. Jediné lehce náročné místo je samotný výstup na vrchol hory Punta Cochata. Ten je veden ve skalnatém terénu a je nutné použít i ruce. Nejedná se však o nebezpečný úsek.
 

Dostupnost vody

Po cestě na horu Punta Cochata sice potůček je, my jsme ale měli raději vlastní zásoby vody s sebou. Jelikož se jde v drtivé většině cesty bez stínu, doporučuji v létě, kdy jsme šli trek my, minimálně 3 litry na osobu.
 

Možnosti přespání

Jedná se o půldenní trek, přespání není nutné. Ubytovací možnosti jsou ve vesničce Escarrilla, kde začíná trek.
 

Vrcholy

Během treku vystoupáte na vrchol hory Punta Cochata 1 911 m n. m. Z jejího vrcholu jsou fantastické výhledy na okolní vrcholy, hlavně na horskou skupinu Sierra de la Partacua, která se nachází západně od Punty Cochaty.
 

Nebezpečí

Cesta až k úpatí hory Punta Cochata je bez technických problémů. Jediný problém může být orientace, neboť značení není nejlepší a na místních stezkách je možné zabloudit. Samotný výstup na vrchol hory Punta Cochata je velmi strmý a vyžaduje jistou chůzi, je nutné použít i ruce. Problém může způsobit i velké vedro, neboť trasa vede převážně bez stínu.
 

Jídlo

Na trase není žádná možnost se občerstvit. Jídlo jsme měli s sebou vlastní. Je možné se občerstvit ve vesnici Escarrilla, kde začíná trek.
 

Zajímavosti

Cestu od přehradní nádrže do vesnice Escarrilla vybudovali političtí vězni za doby vlády Franka. Nese název Camino de los Forzados a byla vybudována právě kvůli stavbě přehradní nádrže.

Vloženo: 19. 04. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora