NaTreku.cz

Trek kaňonem Ötschergräben pod horou Ötscher

Pohoří, oblast / Stát

Ybbstálské Alpy / Rakousko

Roční období

Léto

20. 08. 2021

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 483 m

↓ 508 m

Délka

7.6 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 836 m n.m.

min. 628 m n.m.

Turistická mapa okolí hory Ötscher

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 483 m
Sklesané metry: 508 m

Výlet skalní soutěskou Ötschergräben

Nástupní místo

Auto jsme nechali na parkovišti u železniční stanice Wienerbruck-Josefsberg. Odtud jsme dojeli vláčkem do stanice Erlaufklause. Zde jsme začali náš výlet.

 

Popis treku

Z nádraží Erlaufklause, kam jsme se přesunuli místním speciálním vlakem Mariazellbahn z nádraží Wienerbruck-Josefsberg, jsem se vydali směrem k Ötschergräben nejprve po silničce. Ta nás přivedla k přehradě Erlaufstausee. Dál již pokračovala široká polní cesta. Brzy jsme se také napojili na červenou značku. Cesta nejprve lehce stoupá, ale nakonec celkem logicky jsme začali klesat. Z široké cesty jsme prudce zatočili vpravo a klesání začalo být výrazně prudší. Kolem nás se také začaly objevovat první skály a krajina se začala výrazně měnit. Velmi prudce jsme sestoupili na dno kaňonu, kde je občerstvení Ötscherhias.

Po krátkém odpočinku jsme se vydali na průchod kaňonem. Zde je již poměrně velký provoz turistů. Ti jdou ale většinou v opačném směru. Nevím proč, nám se zdál ten náš lepší. Stezka vede kolem říčky a nad ní. Často se jde po lávkách. Krajina je opravdu velmi krásná. Jelikož bylo poměrně teplo, na chvíli jsme se i osvěžili v potoce Ötscherbach. Nebyli jsme sami, tak jsme tím snad neporušili nějaké pravidlo. Po odpočinku v chladné říční vodě jsme pokračovali v cestě. Nakonec jsme došli k bývalé vodní elektrárně.

Zde jsme soutěsku opustili. Po stezce jsme začali prudce stoupat vzhůru. Cesta často vede vysekanými průchody ve skalách, což jí přidává na atraktivitě a člověk tak trošku zapomene jak prudký je to výstup. Navíc je po cestě výhled na krásný vodopád. Po překonání mostku se stoupání definitivně zastavilo. Zbytek cesty byl již v podstatě bez výraznějšího převýšení. Došli jsme až k malé přehradě. Od ní to je již jen kousek na parkoviště u nádraží Wienerbruck, kde jsme měli zaparkované auto.
 

Náročnost

Jednoduchý, ale krajinářsky krásný výlet do horského kaňonu. Mimo kaňon se jde po širokých cestách. V kaňonu je upravený chodník, často vylepšený lávkami a zábradlím. Prudká část trasy je jen sestup a výstup z kaňonu, ale opět se jde po dobře upravené stezce. Trasa je ideální pro děti i psy.
 

Dostupnost vody

V soutěsce samotné je občerstvení Ötscherhias. Zde jsme i my doplnili tekutiny. Jinak stačí cca 1,5 litru na osobu.
 

Možnosti přespání

My jsme byli ubytovaní v nedalekém Mariazell, ale ubytovacích možností je v okolí spousta.
 

Vrcholy

Trasa nevede přes žádný vrchol, nicméně přírodní scenérie jsou nádherné.
 

Nebezpečí

Stezka v kaňonu je velmi dobře upravená. Což není v Rakousku žádné překvapení. I tak se zde nenachází vůbec žádný technicky náročný úsek. Bez problémů ho zvládly i malé děti. Výstup z rokle je místy veden ve skalnatějším terénu, ale opět zde platí, že je vše dobře zajištěné, jak lávky, tak zábradlí. Mimo soutěsku se jde po širokých cestách, tady není žádný problém.

Jídlo

Občerstvení je v kaňonu - Ötscherhias. Jinak je dobré mít nějakou svačinu nebo tyčinky.
 

Vloženo: 29. 09. 2021
Autor:
Gejza
Profil autora