NaTreku.cz

Nenáročná trasa na vrchol Hochkaru

Pohoří, oblast / Stát

Ybbstálské Alpy / Rakousko

Roční období

Léto

10. 07. 2023

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 430 m

↓ 433 m

Délka

6.0 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 1808 m n.m.

min. 1482 m n.m.

Turistická mapa Hochkaru

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 430 m
Sklesané metry: 433 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (školního věku)
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - v sezóně vysoká

Letní rodinný výlet na Hochkar z parkoviště u vleků

Nástupní místo

Na Hochkar se záměrně vydáváme v pondělí, kdy má lanovka i většina turistických zařízení Ruhetag (zavřeno), a na vrchol volíme výšlap po značené trase s příjemným převýšením asi 300 výškových metrů.

Panoramatickou silnicí vyjedeme z údolí od vesnice Lassing až na parkoviště u vleků, kde začíná náš trek. Na začátku silnice je mýtná brána, ale vzhledem k probíhající údržbě silnice, nebo dni volna, po nás nikdo mýto nechce.
 

Popis treku

Na parkovišti je jen pár aut, většinou firemních, v pondělí probíhá údržba lanovky a doplňování zásob na chatách. Projdeme mezi zavřenými hotely a obchody a okolo dřevěné Hochkarkapelle vyrážíme nahoru. Travers přes sjezdovku, kde se v létě pasou krávy, a dál pěšinou k sedlu Scheinecksattel (1 530 m).

Tady se stezka obrací a stoupá po hraně hory dál k vrcholu Hochkaru. Za sedlem se objevují výhledy západním směrem. Blízké kopečky jsou Stumpfmauer a Hochkogel, ležící na trojmezí Dolního Rakouska, Horního Rakouska a Štýrska. Za nimi pak Gesäuse a v dáli Haller Mauern a Totes Gebirge.

Klečí vystoupáme až na alpské louky, v červenci plné květin. Od Yoga Wiese (Louka jogy) je už vidět vrcholový kříž. Pár desítek metrů a stojíme na vrcholu. Rozhled je dokonalý – blízké Gesäuse s Grosser a Kleiner Buchstein, špičatý Lugauer, Hochtor na západě, na opačné straně pak Hochschwab a Ybbstalské Alpy.

Po chvíli odpočinku scházíme zpět na louku a pokračujeme k horní stanici lanovky. Od ní vede asfaltka k atrakci 360° Skytour – vyhlídkové plošině nad jižní stěnou hory Noten (1780 m). V den klidu jsme tu sami a tak si užíváme výhledu a rozpoznáváme hory dle panoramatických fotek. Kolem vysílače pak scházíme po sjezdovce dolů.

Zastavujeme se ještě na vyhlídce Steirertörl – brance do Štýrska. Po široké cestě a sjezdovkách se pak vracíme zpět do lyžařského městečka. Kdo chce, může pokračovat dál přes vrcholky Häsing, Leckerplan a Schmalzmauer až do nejvýchodnější části Hochkaru. Značená trasa ho pak kolem umělého jezera Bergsee dovede dolů k parkovišti.

Cestou zpět se stavujeme v nedalekém městečku Lunz am See na koupák ve stejnojmenném Lunzer See. Chladná voda horského jezera je příjemně osvěžující. U dřevěné mariny pak krmíme rakouské rybky českým rohlíkem a zdoláváme poslední kopečky dne – tentokrát už jen zmrzliny z místní cukrárny.
 

Náročnost

Hochkar je z Česka jedno z nejbližších rakouských lyžařských středisek. Leží na hranici Dolního Rakouska a Štýrska. V létě si tu užijete pěkný výlet a kruhové výhledy z vyhlídkové platformy 360° Skytour. Výstupů na Hochkar (1 808 m n. m.) je víc - s pomocí lanovky to zvládnete i s malým dítětem a naopak.

Kdo chce vysokohorský zážitek, dá si náročnější ferratu (C+) pod lanovkou, nebo může obejít všechny kopce okolo kotle – Hochkar, Noten, Häsing, Leckerplan a Schmalzmauer, to pak vydá na plnotučný horský výšlap s převýšením kolem 1 000 m.
 

Dostupnost vody

Jedná se o nenáročný výlet, na který budete potřebova max. 1 litr vody. Občerstvit se můžete na začátku a na konci trasy v lyžařském středisku, kde je více restaurací. Na trase není zdroj jiný vody.
 

Vrcholy

Na tomto výletu zdoláme dva vrcholy: Hochkar 1 808 m n. m. a Noten 1 780 m n. m. Výhledy z hřebene a vrcholů budete mít na Národní park Gesäuse, Totes Gebirge, Hochtor, Hochschwab a Ybbstalské Alpy.
 

Nebezpečí

Trasa není nebezpečná, nehrozí zde žádné nebezpečí. Je vhodná i pro odrostlejší děti, s využitím lanovky i pro ty, co na turistiku moc netrpí.

Vloženo: 25. 07. 2023
Autor:
Heidi
Profil autora