NaTreku.cz

Náročný trek v pohoří Tennengebirge

Pohoří, oblast / Stát

Tennengebirge / Rakousko

Roční období

Podzim

26. 09. 2021

Náročnost

3 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 2063 m

↓ 2063 m

Délka

12.1 km

8 hod.

Nadmořská výška

max. 2360 m n.m.

min. 967 m n.m.

Turistická mapa Tennengebirge

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 2063 m
Sklesané metry: 2063 m

Okružní trek přes čtyři vrcholy ve východní části pohoří Tennengebirge

Nástupní místo

Výchozím bodem je parkoviště v lese poblíž restaurace Karalm nad městečkem Abtenau přibližně v 1000 m n.m. Na parkoviště vede silnička z města Abtenau severně od pohoří.
 

Popis treku

Tennengebirge je masivní vápencové pohoří nacházející se asi 40 km jihovýchodně od Salzburgu. Geologicky patří pod skupinu východních vápencových Alp. Z údolí Salzachtal a Lammertal se prudce zvedá hradba hor s náhorní plošinou ve 2 000 metrech, ze které vystupuje více než dvacítka vrcholů dosahujících výšky přes 2 000 m. Nejvyšší horou pohoří je Raucheck (2 430 m). Planina je bohatá i na krasové útvary – propasti a jeskyně, některé veřejně přístupné např. Eisriesenwelt nad obcí Tenneck. Strmé jižní svahy mají v oblibě ferratisté a horolezci.

Z městečka Abtenau odbočuji k lanovce Karkogelbahn a dále pak úzkou silničkou směr Karalm na lesní parkoviště (asi v 1000 m). Tady nechávám auto a vydávám se lesní cestou po značené AV trase směrem k chatě Laufener Hütte. Po asi hodinovém výstupu smíšeným lesem přicházím k malému dřevěnému almu, kde pod stěnou Tagweide 2 128 m n.m. vyvěrá pramen, svedený do malého korýtka. Doplňuju vodu a postupuju dál stezkou mezi skalkami a klečí, přes vápencové roklinky k chatě Laufener Hütte (1 726 m). Nad chatou září v dopoledním slunci první vrchol mé trasy – Fritzerkogel (2 360m).

U chaty se odděluje cesta západním směrem přes náhorní planinu k nejbližší další chatě Leopold Happisch Haus (vzdálené 6 hodin chůze) a na druhý nejvyšší vrchol Bleikogel (2 411 m). Já se vydávám jižním směrem na Fritzerkogel. Trasa mě vede do sedýlka mezi Fritzerkogel a Edelweißkogel (2 029 m), kde odbočuje pěšina na vrchol. Na protějším kopci vidím dovádět stádo kamzíků. Cesta prudce stoupá holým svahem, nohy dostávají zabrat, posledních 150 výškových metrů je kamenitých a občas si musím pomoct i rukama. Konečně vidím vrcholový kříž, přelézám poslední skalku a přede mnou se otevře nádherný výhled na celou náhorní plošinu Tennergebirge. Bílá skalnatá planina řídce porostlá travou s vystupujícími vrcholy doslova svítí. Od kříže se východním směrem nabízí výhled na severní stěnu Dachsteinu s ledovcem, na západě se tyčí masiv Hochkönigu se zasněženými vrcholky, v dálce jsou viditelné třítisícovky Vysokých Taur – Hochalmspitze, Ankogel a Grossglockner. Na severu v nížině Salzburg a zelené vrcholky Solné Komory s nejvyšším Gamsfeldem.

Chvíli se kochám výhledy a pak sestupuju stejnou cestou zpět do sedla a vydávám se neznačenou pěšinou na vedlejší Edelweißkogel. Kopec dělá čest svému jménu, v trávě nacházím i v září několik rozkvetlých protěží, na vrcholu je malý kříž, také s rytinou této alpské květiny. Klesám klečí pár desítek metrů do dalšího sedýlka, kde opět narážím na značenou cestu od Laufener Hütte. Z rozcestí začíná stoupák na třetí kopec Hochkarfelderkopf (2 218 m). Cesta je travnatá, spíš jen schody z drnů. Přes několik terénních vlnek se dostávám na vrchol s dřevěným křížem. Odtud už je nádherný výhled na protější Dachstein a Gosaukamm.

Trasa pokračuje dál po hřebínku, chvíli stoupá, chvíli klesá, překračuje skalky, na několika místech je jištěna lanem, ale vždy jen pár metrů, nic náročného. Na konci hřebínku nad vyhlídkou na Abtenau je masivní kříž čtvrtého vrcholu Tagweide. Odtud pak už jen prudký sešup travnatým svahem do sedýlka First v 1818 m n.m. Sestup je na několika místech zajištěn lany, za mokra může být nebezpečné, vápenec a tráva klouže. V sedle se loučím s Dachsteinem a podél stěny Schallwand klesám dolů k almu, kde jsem ráno nabírala vodu. Pak stejnou lesní cestou zpět k autu. Na cestě 8 hodin, asi 12 km, nastoupáno kolem 2000 výškových metrů.
 

Náročnost

Výstupy na náhorní plošinu Tennergebirge jsou náročné na převýšení a na samotné planině není mnoho možností si odpočinout a občerstvit se na chatách. Celkové převýšení tohoto treku je kolem 2000 výškových metrů!

 

Dostupnost vody

Možnost doplnění vody u pramene na začátku, nebo konci cesty. Občerstvení na chatě Laufener Hütte.
 

Možnosti přespání

Jednodenní trek, možnost přespání na Laufener Hütte, nebo v údolí.
 

Vrcholy

Na trase se jde přes tyto vrcholy - Fritzerkogel 2 360 m n.m., Edelweisskogel 2 029 m n.m., Hochkarfelderkopf 2 218 m n.m. a Tagweide 2 128 m n.m.
Výhledy východ - severní stěna Dachsteinu, Gosaukamm, jih - Scladmingské Taury, Vysoké Taury, západ - Hochkönig, sever - Salzkammergut (Solná Komora)
 

Nebezpečí

Alpský trek většinou přes louky, travnaté a štěrkové pěšiny, strmý kamenitý výstup na Fritzerkogel (pozor na padající kameny), prudké klesání z Tagweide místy zajištěné lany (na konci docházejí síly).

 

Jídlo

Jídlo s sebou, občerstvení možné jen na chatě Laufener Hütte.
 

Zajímavosti

Trasu je možné zkrátit o Fritzerkogel, nebo naopak prodloužit o sestup zpět do Abtenau (lanovka, bobová dráha).
 

Vloženo: 20. 10. 2021
Autor:
Heidi
Profil autora