NaTreku.cz

Okružní trek po Almech v pohoří Tennengebirge v Alpách

Pohoří, oblast / Stát

Tennengebirge / Rakousko

Roční období

Jaro

18. 06. 2022

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1331 m

↓ 1331 m

Délka

18.5 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 1853 m n.m.

min. 885 m n.m.

Turistická mapa pohoří Tennengebirge

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1331 m
Sklesané metry: 1331 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (školního věku)
  2. Vhodné pro kočárky - NE
  3. Přelidněnost - střední

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (školního věku)
  2. Vhodné pro kočárky - NE
  3. Přelidněnost - střední

Nenáročná horská túra po almech v okolí St. Martin am Tennengebirge

Nástupní místo

Trek začínáme ve vesničce Sankt Martin am Tennengebirge, což je malé městečko ležící v sedle mezi pohořími Gosaukamm a Tennengebirge. Jsou tu zimní vleky, několik hostinců, pěkný kostel a přírodní koupaliště. S parkováním v St. Martinu není problém, parkovišť je tu dost a jsou bezplatná.
 

Popis treku

Je krásný slunečný den, třetí červnová neděle. Včera večer plály na rakouských kopcích ohně – byl předvečer svatojánské noci a hřebeny hor lemovaly plameny, viditelné do dálky.

Slunce pálí hned od rána a tak se rozhoduju pro pohodový výlet po almech (horských pastvinách a salaších). Vybírám si nenápadný vrchol Frommerkogel u St. Martin am Tennengebirge.

O pár hodin později sedím na lavičce pod vrcholem, po levé ruce Dachstein, po pravé Hochkönig a před sebou panorama Alp od Ennstalu po Vysoké Taury. Frommerkogel (1 883 m n. m.) sice nepatří k nejvyšším vrcholům, ale výhledy z něj jsou i tak dechberoucí.

Prohlížím si malebný farní kostel v St. Martin am Tennengebirge se špičatou věží, slunečními hodinami a hřbitovem okolo. Za kostelem odbočuje nahoru přes louky značená turistická stezka, směr Buttermilchalm a Ostermaiβalm.

Za Buttermilchalm stezka vstupuje do lesa a po široké lesní cestě pak stoupám asi hodinu na Ostermaiβalm. Průhledy skrz stromy vidím louky na druhé straně sedla a nad nim Gosaukamm a Dachstein. Vpravo vystupují jak na dosah ruky ranním sluncem ozářené štíty Tennengebirge – Fritzerkogel (2 360 m n. m.), Edelweiβkogel (2 029 m n. m.) a Hochkarfelderkopf (2 218 m n. m.).

Tam jsem byla minulé září a přechod popsala Natreku :-) Asi 200 m nad Ostermaiβalm odbočuje vlevo cesta na Ostermaisspitz (1 682 m n. m.). Je z ní pěkná vyhlídka dolů na St. Martin a hlavně už na všechny hory kolem. Od Gosaukammu doprava Dachstein, v dálce v oparu Grosser Knallstein, Schladmingské a Radstadtské Taury, pyramida Preberu, přímo na jih Mosermandl a Kraxnkogel, za nimi bílé vrcholky Vysokých Taur – Hochalmspitze, Ankogel a další.

Pokračuji po značce ještě trochu výš na louky na náhorní plošině, ze které vystupují hrbolky Korein (1 850 m n. m.) a Koreinhöhe (1 811 m n. m.). Od nich už vidím poslední vrchol cesty Frommerkogel (1 883 m n. m.). Za Frommerkogelem se zvedá masiv téměř třítisícového Hochkönigu a vrcholy západních Tennengebirge.

Louky střídají pastviny a ostrůvky kleče. Občas vyplaším nějakého kamzíka nebo tele, všude spousta květin, hned vedle cesty rostou modré enziány (velkokvěté hořce). Obcházím skupinku krav a mířím směrem k travnatému Frommerkogelu. Je na něm nový, skoro až umělecký kovový kříž, vztyčený v Corona-roce 2020 s poselstvím „Gott schütze unsere Heimat“ – Bůh ochraňuj naši vlast.

Asi tím není míněno jen Rakousko, ve středu kříže je kulatý globus. Krabička na vrcholovou knihu je opravdu ve tvaru knihy s motivem protěže. Otevřít ji je trochu hlavolam – tradičně to nejde. Z Frommerkogelu scházím dolů k holému vršku Schwarzenegg (1 598 m n. m.) a almu Schwarzeneggalm. Před almem je krásně vyřezávaný Hüttenkreuz a na kopečku vedle se spokojeně sluní asi padesát krav.

Několik lidí už si tu na terásce vychutnává domácí sýry a uzeniny, servírované na dřevěných prkénkách. Většinou sem jezdí z údolí na elektrokolech. Milá hostinská mi přinese kafe ve starém hrnečku popsaném švabachem a ještě teplé povidlové Buchteln. Je tu krásně – alpská idyla jak z prospektu cestovní kanceláře.

Pak už mě čeká jen cesta dolů lesem. Zpět do St. Martinu je to asi 8 km, na silnici, kde jezdí autobus, nebo můžete chytnout stopa cca 5 km. Lesy střídají louky a almy, někde nabízejí i ubytování. V letním parnu je příjemné se osvěžit u brodu potoka, nebo výlet ukončit na místním přírodním koupališti Seepark.
 

Náročnost

Lehký trek po alpských loukách a lesních cestách, žádné nebezpečí, vhodné i pro rodiny s odrostlejšími dětmi.
 

Dostupnost vody

Vodu jde doplnit na začátku cesty, občerstvení na almu.
 

Vrcholy

Horská túra vede přes Frommerkogel (1 883 m n. m.), krásné výhledy na Dachstein, Gosaukamm, Gamskogel (Solná komora), Schladmingské a Radstadtské Taury, Mosermandl, Vysoké Taury, Tennengebirge a Hochkönig.
 

Nebezpečí

Na túře nehrozí žádné objektivní nebezpečí (žádné prudké svahy nebo řetězy). Jde opravdu o lehký trek přes alpské louky (převýšení kolem 1 000 m).
 

Jídlo

Doporučuji si vzít jídlo s sebou (klasická horská svačina - ovoce, čokoláda, toust :) ), nebo se můžete občerstvit na jednom z almů.

Vloženo: 28. 06. 2022
Autor:
Heidi
Profil autora