NaTreku.cz

Pohoří Vysoké Taury

Vysoké Taury (německy Hohe Tauern) jsou s délkou 200 km nejdelším horským systémem Rakouska. Rozkládají se na hranicích spolkových zemí Korutan, Tirolska a Salcburska. Vzhledem ke své mohutnosti se dělí na několik skupin. Nejvýchodnější část Ankogel Gruppe navazuje na Nízké Taury. Nejvyšší vrchol je Hochalmspitze 3 360 m n. m.

Na tento celek navazuje Goldberg Gruppe s nejvyšším vrcholem Hocharn 3 254 m n. m. Známý je hlavně vrchol Sonnblick 3 105 m n. m. s meteorologisckou stanicí. Na tuto skupinu navazují celky Glockner Gruppe s nejvyšším vrcholem celého Rakouska Grossglockner 3 798 m n. m. a celek Granatspitzen, jehož nejvyšší vrchol je Grosser Muntanitz 3 232 m n. m.. Další významná skupina Vysokých Taur je Venediger Gruppe s druhou nejvyšší a mohutně zaledněnou horou Grosser Venediger 3 676 m n. m.

Vysoké Taury
Nejvyšší hora

Grossglockner 3 798 m n. m.

Seznam hlavních vrcholů

Grossvenedirger 3 666 m n. m., Grosses Wiesbachhorn 3 564 m n. m., Hochalmspitze 3 360 m n. m., Ankogel 3 246 m n. m., Sonnblick 3 108 m n. m.

Vysoké Taury se dělí

Ankogel Gruppe; Goldberg Gruppe; Glockner Gruppe; Granatspitze Gruppe; Kreuzeck Gruppe; Rieserferner Gruppe; Schober Gruppe; Venediger Gruppe; Villgraten Gruppe

Chráněná území

Národní park Vysoké Taury

Další informace

Patří do systému: Centrální krystalické Alpy
Je v zemích: Rakousko
Převládající horniny: žula; břidlice