NaTreku.cz

Trek přes nejvyšší českou horu Šumavy - Plechý

Pohoří, oblast / Stát

Šumava / Česko

Roční období

Jaro

08. 05. 2021

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 668 m

↓ 741 m

Délka

21.6 km

8 hod.

Nadmořská výška

max. 1371 m n.m.

min. 730 m n.m.

Turistická mapa Šumavy

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 668 m
Sklesané metry: 741 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední až velká na hřebenu
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro děti - jen pro větší a sportovně založené

Celodenní trek přes šumavský hřeben s výstupem na Plechý

Nástupní místo

Auto jsem zanechal na placeném parkovišti v obci Nová Pec. Z Nové Pece jsem se poté přesunul vlakem do konečné stanice Nové Údolí. Zde jsem začal trek.
 

Popis treku

Motorovým vláčkem jsem se přepravil asi za 45 minut z Nové Pece do Nového Údolí. Od železniční stanice jsem se vydal po červené značce. Ta vede prvních několik kilometrů po příjemné asfaltce, která jen velmi mírně stoupá. Asi po 5ti kilometrech značka odbočuje a dál jsem pokračoval po lesní stezce. Velmi brzy začalo také stoupání. Nejprudší je asi kolem státní hranice s Německem. Na konci stoupání mne čekaly krásné výhledy do okolí a vrchol hory Třístoličník. Samotný vrchol je skála již na německé straně. To jsem však neřešil a užil si skvělé výhledy na všechny strany. Alpy naštěstí vidět nebyly, to bych asi zaplakal jak mi chybí...

Dál jsem pokračoval po hranicích, po kterých vede zároveň horský chodník. Postupně jsem přešel hory Vysoký Hřeben a Trojmezná k sedlu Rojmezí. Zde se setkávají hranice tří států - Česka, Rakouska a Německa. Odtud je to již jen kousek na vrchol hory Plechý 1 378 m n.m. Z vrcholu jsem se rozhodl pro sestup kolem památníku A. Stiftera. Stezka od památníku padá poměrně prudce k jezeru. Zde je již široká cesta, což využívá hodně cyklistů.

Naštěstí dál za jezerem je opět zákaz kol, takže jsem si opět užíval krásnou šumavskou přírodu. Od jezera jsem tedy pokračoval po zelené značce. První část vede po lesní cestě, pak se jde po asfaltce. Příjemné překvapení bylo otevřené občerstvení Říjiště. Došel jsem ke křižovatce u Schwarzenberskému kanálu. Odtud jsem pokračoval po žluté značce. Ta mne nakonec po asfaltce dovedla do Nové Pece.
 

Náročnost

Trasa je poměrně dlouhá, nicméně není nijak extrémně náročná. Největší převýšení je na horu Třístoličník, kdy je nutné nastoupat necelých 400 výškových metrů. Lehce prudší je až závěr stoupání. Hřebenovka se jde po širokém chodníku, převýšení je minimální. Prudký je poté sestup k Plešnému jezeru po stezce. Celou cestu se jde po značených cestách. Trasa je dobrá pro psy, pro děti je dost dlouhá.

Dostupnost vody

Jeden pramen je při sestupu k Plešnému jezeru od pomníku A. Stiftera. Hospoda je na německé straně Třístoličníku, ale během treku byla asi kvůli covidu zavřená. Naopak fungovalo občerstvení Říjiště na cestě od Plešného jezera do Nové Pece.
 

Možnosti přespání

Ubytování je možné v Nové Peci, odkud jede vlak do výchozí stanice. Je zde plno možností v penzionech. Teda když není covid.
 

Vrcholy

Trasa vede po těchto vrcholech - Třístoličník 1 302 m n.m., Vysoký Hřeben 1 341 m n.m., Trojmezná 1 362 m n.m., Nad Rakouskou loukou 1 373 m n.m. a Plechý 1 378 m n.m. Výhledy jsou dokonalé. Při dobré viditelnosti jsou samozřejmě vidět Alpy a také velká část Šumavy. Ale i Lipno nebo Temelín.
 

Nebezpečí

Trasa je technicky jednoduchá. Drtivou část trasy se jde po širokých horských chodnících, stezkách nebo asfaltkách. Prudší je jen sestup k Plešnému jezeru, kde byly i zbytky sněhu a tak to na kamenech a kořenech může klouzat. Pozor také na děti u vyhlídky na Plešné jezero u pomníku A. Stiftera. Je zde sice ocelové zábradlí, ale skála dolů je opravdu vysoká.
 

Jídlo

Na Třístoličníku je na německé straně chata. Zde se vaří, ale v době covidu je zavřená. Jediná možnost se najíst a napít je tak Občerstvení Říjiště, které je na cestě od Plešného jezera do Nové Pece.
 

Zajímavosti

Při sestupu z vrcholu hory Plechý k Plešnému jezeru vede stezka kolem pomníku Adalberta Stiftera. Tento básník byl úzce spjat se Šumavou, býval označován jako básník Šumavy. Ihned po jeho smrti v roce 1868 se začalo řešit vybudování jeho památníku. Ten byl postaven v roce 1877 na hraně hory Plechý. Jedná se o 14,5 metrů vysoký kamenný obelisk z pleckensteinské žuly. Od památníku je zároveň nejhezčí pohled na Plešné jezero.
 

Vloženo: 13. 05. 2021
Autor:
Gejza
Profil autora