NaTreku.cz

Výstup na nejvyšší horu Albánie - Velký Korab

Pohoří, oblast / Stát

Korab / Albánie

Roční období

Léto

17. 07. - 18. 07. 2022

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1563 m

↓ 1563 m

Délka

15.8 km

2 dny

Nadmořská výška

max. 2764 m n.m.

min. 1257 m n.m.

Turistická mapa Velký Korab

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1563 m
Sklesané metry: 1563 m

Užitečné informace

  1. Autobus z Tirany jede ze severního nádraží do města Peshkopi - cena 600 lek
  2. Místní i taxikáři mají raději platbu Eurem
  3. Výstup na Velký Korab lze zvládnou za jeden den

Užitečné informace

  1. Autobus z Tirany jede ze severního nádraží do města Peshkopi - cena 600 lek
  2. Místní i taxikáři mají raději platbu Eurem
  3. Výstup na Velký Korab lze zvládnou za jeden den

Dvoudenní trek na nejvyšší horu Albánie a Severní Makedonie- - Golem Korab

Nástupní místo

Hospoda na konci vesnice Radomirë, která se nachází u úpatí hory Korab. Do vesnice je možné se dostat z města Peshkopi. My jsme si vzali taxik - 60 EUR. Je možné, že k odbočce do vesnice jezdí i autobus, ale to jsme neměli čas zjišťovat.
 

Popis treku

1. den

Z hlavního města Albánie - Tirany, jsme se dopravili nejprve mikrobusem do města Peshkopi. Zde se nás ujal ihned místní taxikář a po chvilce vyjednávání nás přepravil do vesnice Radomirë. Problém byl v tom, že nás bylo 5 s velkými batohy a on měl jen klasického kombíka. Proto byl do kufru kromě dvou batohů nacpaný i jeden z členů naší výpravy. Cesta nicméně proběhla takřka bez problémů a za cca 45 minut jsme stáli u hospůdky v Radomirë. Zde jsme se lehce posilnili pivem, navázali kontakt s místními a s novými inforamacemi vyrazili k hoře.

Hned za vesnicí cesta nabírá výšku a brzy jsme vstoupili do lesa. Po lesní pasáži jsme vystoupali o další výškové metry do již horského prostředí. Stromy jako mávnutím kouzelné hůlky zmizely a v podstatě až na vrchol jsme stoupali po krásných loukách. Cesta stále vede kolem potoka, takže strach z nedostatku vody opravdu není na místě. Nakonec jsme vystoupali k malému jezírku a pod masivem hory Velký Korab jsme si postavili stany. K vodě to také nebylo daleko, takže ideální místo pro bivak. Západ slunce byl krásnou odměnou za namáhavou cestu z Tirany do hor.
 

2. den

Ráno se ještě na vrcholu hory držely mraky, ale to vůbec ničemu nevadilo. Po snídani jsme poklidili stany, nechali jsme batohy mimo cestu a na lehko vyrazili k vrcholu. Místy bylo stoupání prudší, ale nic nepřekonatelného. Stále cesta pokračovala po rozlehlých loukách. Asi 2 kilometry pod vrcholem vyvěrá pod skálou pramen, což je poslední voda na cestě. Dále jsme stoupali až do sedla, které již leží na hranici se Sevení Makedonií.

Od tohoto místa vede stezka v podstatě v této zemí, jejíž nejvyšší hora je také Velký Korab. Těsně pod vrcholem se na nás usmálo štěstí a mraky se začaly trhat. Až na samotný vrchol vede pohodlná stezka a my tak měli možnost začít se kochat výhledy. Na vrcholu jsme si pořádně odpočinuli.

Poté jsme se začali vracet stejnou cestou jako výstup. Kdybychom šli na lehko již z údolí, je možné se vrátit do Radomirë severní stezkou. Takto jsme se vrátili k batohům a poté již na těžko sešli zpět do vesnice. Tam jsme výstup náležitě zapili a zároveň si domluvili odvoz místním domorodcem do civilizace.
 

Náročnost

Ačkoliv se jedná o nejvyšší horu Albánie, výstup na ni není těžký. Až na vrchol vede zřetelný chodník. Zdatní turisté výstup bez problémů zvládnou za jeden den. My jsme si to chtěli užít, tak jsme si výstup rozdělili na dva dny. Stoupání je jen místy prudké, většinou se jedná spíše o pozvolné stoupání. Výstup usnadňuje i dostatek vody po cestě. Po cestě jsme potkali i rodinu s dětmi, kteří výstup i sestup zvládli za jeden den
 

Dostupnost vody

Na trase je poměrně hodně vody. Nejprve potoky. Zde je ale dobré si dát pozor, na loukách jsou často pasoucí se krávy. S narůstající výškou se snižuje možnost kontaminace vody dobytkem. Poslední pramen se nachází asi 2 kilometry chůze od vrcholu - viz mapa.
 

Možnosti přespání

Noc jsme strávili ve výšce asi 1 900 m n.m. poblíž malého jezera a potoka. Ubytování je možné v obci Radomirë v domě kde je hospoda.
 

Vrcholy

Vrchol Velký Korab ( Golem Korab) 2 764 m n.m. je nejvyšší hora nejen Albánie, ale i Severní Makedonie. Proto je možné vidět z vrcholu takřka všechna hlavní pohoří obou zemí.
 

Nebezpečí

Technicky se jedná o velmi jednoduchý výstup. Celou dobu se jde po vyšlapané stezce. Orientace je jednoduchá. Na trase nejsou žádná exponovaná místa. My jsme ani nenarazili na pastevecké psy, kteří můžou působit lehké problémy.
 

Jídlo

Bohužel hospoda v obci Radomirë nabízí jen nápoje. My jsme dostali k pivům i místní sýr, ale jinak se zde nevaří. Proto je nutné mít veškeré jídlo sebou.
 

Zajímavosti

Cestování po Albánii je zážitek sám pro sebe. Nejlevnější je doprava autobusy, nebo mikrobusy. To je výrazně levnější než u nás. Najít ovšem nějaký jízdní řád je totální sci fi. Jediné cedule s odjezdy autobusů jsme viděli na autobusovém nádraží v Tiraně.

Bohužel do některých míst není možné dojet jinak než taxíky. To je již dražší záležitost. Nás stála cesta z města Peshkopi do Radomirë 60 Euro. Vzdálenost je to asi 35 kilometrů. Dlužno dodat, že silnice v Albánii jsou neuvěřitelně klikaté a rovný úsek silnice je skoro zázrak. Dobré informace o dopravě v Albánii naleznete i zde.

Vloženo: 25. 07. 2022
Autor:
Gejza
Profil autora