NaTreku.cz

Golem Korab - výstup na nejvyšší horu Albánie

Pohoří, oblast / Stát

Korab / Albánie

Roční období

Léto

04. 08. 2022

Náročnost

3 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1567 m

↓ 1567 m

Délka

19.6 km

9 hod.

Nadmořská výška

max. 2764 m n.m.

min. 1258 m n.m.

Turistická mapa Velký Korab

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1567 m
Sklesané metry: 1567 m

Okružní trek na Velký Korab, nejvyšší horu Albánie a Severní Makedonie

Nástupní místo

Trek začíná ve vesnici Radomirë. Do cílové vesničky vede klikatíá 50km asfaltová cesta od Kukës. U hotelu je pár míst na zaparkování. Lze se ubytovat u milého hocha, či kousek výše postavit stany.  
 

Popis treku

Túra začíná ve vesnici Radomirë v zatáčce u hotelu s říčkou. Na úvod je třeba se držet vpravo, občas hlídat značku a mapu. Jde se skrz horské louky, občas trocha stromů, a pak již otevřenou horskou krajinou. Kolem hezká květena, ale taky spousta otravných much. Nad vyschlým plesem se trasa chvíli splošťuje , traverzuje, následuje kamenné pole k prameni, kde je příjemné osvěžení.

Červenou značku by však pohledal, resp. se misí snad s nějakou starší trasou, která směřuje kolměji k vrcholu. Nad pramenem se směřuje do sedla, kde je příjemný odpočinek a rozhled do Makedonie s jezerem Mavrovo. Poslední úsek již nijak strmý není, převážně travnatý hřeben k vrcholu. Dříve jsou popisovaná sněhová pole, ale v srpnu již zcela bez sněhu. Sestup volíme, přes jistá varování před psy, okružní severní trasou. Jdeme kolem bahnitého plesa, pak vlevo nijak strmě. Střídají se sestupy s přechody rovných luk. Na závěr jsou méně příjemné prašné serpentiny do vesnice.
 

Náročnost

Túra není těžká, střídají se plošší a strmější úseky. Ze začátku trochu stromů, pak otevřenou travnato-kamennou krajinou s výhledy na okolní skalní masívy a hlavní cíl, který se obchází přes sedlo zprava(od jihu). Místy značení trochu obtížně nalezitelné, ale je. Když tak pomohou mapy.cz. Přes suťové pole se dojde ke studánce v asi 2350 m n.m., pak do sedla na hranici s Makedonii a následuje již vcelku pohodový vyšlapaný převážně travnatý hřebínek.

Zvolili jsme okružní trasu, sestup delší, zajímavější severní trasou, kde však varují před pasteveckými psy. Potkali jsme jednoho a vyhnul se nám. Trasa je rovněž značená, na mapách.cz však jenom šedé čárkování. Sestup je poměrně dlouhý, občas s rovnými náhorními plošinami. Samotný závěr pak prašné strmější serpentiny. Krom pár koní, ovcí a onoho jedno psa, jsme nepotkali nikoho. Na výstupu a vrcholu tři páry.  
 

Dostupnost vody

Na trek stačí běžných 1,5l/ na osobu. Poslední studánka v 2350 m n.m., v srpnu stále tekoucí.
 

Možnosti přespání

Nocovali jsem u milého hocha a jeho otce v rozestavěném leč čistém hotýlku v zatáčce. Vedle je další. Trekaři se stany pak nocují většinou na paloučku asi 200 m. nad hotelem, poblíž teče bystrý potůček i s příjemnou osvěžující tůní.
 

Vrcholy

Hora Golem Korab 2764 m n.m. je dvojvrchol. Na severnější vede jakási stará značka, ale dosti krkolomným terénem, místy tak II. lezení, proto rozhodně nedoporučuji ne za mokra. Na hlavní vrchol vede pohodlný chodník. 
 

Nebezpečí

Vcelku pohodový leč delší trek, žádné lezení. Na sestupu severní stranou varují před pasteveckými psy.  
 

Jídlo

Na trase není žádná možnost občerstvení, je nutné mít zásoby sebou.  
 

Zajímavosti

Stále relativně opuštěný kraj, milí lidé a na výletě minimum lidí.  

Vloženo: 13. 08. 2022
Autor:
Bodik
Profil autora