NaTreku.cz

Trek k vodopádu Tugela Falls v Dračích horách JAR

Pohoří, oblast / Stát

Dračí hory / Jihoafrická republika

Roční období

Zima

15. 02. 2010

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1103 m

↓ 1103 m

Délka

13.8 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 2010 m n.m.

min. 1528 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1103 m
Sklesané metry: 1103 m

Promočený výlet údolím Národního parku Royal Natal National Park

Nástupní místo

Pokus o cestu k druhému nejdelšímu vodopádu světa Tugela startujeme v Thendele Upper Camp, kde se před cestou kvůli bezpečnosti musíme zapsat u strážců parku (domluvíte se s nimi anlicky). Vstup do parku je zdarma, stejně jako mapa, kterou nám strážci parku na túru poskytli. V budce, kde strážci parku sídlí, si koupíte maximálně pár suvenýrů, ale žádnou vodu nebo jídlo. Thendele Upper Camp je značený na mapách. Silnice do kempu vede z města Bonjaneni.

Popis treku

Na výlet ke druhému nejvyššímu vodopádu světa vyrážíme brzy ráno nedbajíc varování strážců parku, že po průtrži mračen je řeka rozbouřená. Se slovy "však ono to nějak půjde..." vyrážíme do mlhy. Cesta se klikatí podél řeky Tugela v horském údolí. Trasa sice není značená, jde jen nepatrnou pěšinu. Není však kam zabloudit, mlha pomalu opadá a my jdeme pořád dál po úzké vyšlapané cestě. Díky průtrži předchozího dne se občas jde ve vodě nebo bahnu. Trasa vede částečně i korytem řeky Tugela (až v horních pasážích trasy).

Občas trasu kontrolujeme v mapě, kterou nám dali strážci parku. Bohužel varování strážců se vyplňuje a cesta je stále hůř schůdná. Řeka je velmi rozvodněná a zalila stezku, která vede podel ní. Před koncem se nám ještě podaří po kamenech doskákat dál do kaňonu (přestáváme se divit registraci u vstupu do parku), ale v další zatáčce už je řeka moc dravá a my úplně mokří vyrážíme zpět. Zkusili jsme řeku brodit, ale proud byl moc silný a strhával nás zpět. Vodopád jsme viděli jen z dálky, ale krásná syrová krajina stála za shlednutí i bez jeho dosažení. Na celém treku jsme nepotkali žádného dalšího turistu, což milovníci přírody ocení (možná to bylo částečně způsobeno špatným počasím). Zpět se vracíme stejnou cestou.
 

Náročnost

Trek vede úzkou, nezpevněnou, vyšlapanou stezkou kopírující řeku, která se musí sem tam přebrodit (šli jsme den po průtrži mračen). Cesta není značená, ale v mapě, kterou jsme dostali u vstupu, se dá dobře orientovat. Trasu dle mého názoru zvládne v klidnějším tempu i netrénovaný jedinec.
 

Dostupnost vody

Pitnou vodu lze pořídit pouze u vstupu, po cestě už jen řeka, která byla po dešti dravá a rozbahněná. Pít zní by šlo pouze po důkladné filtraci. Nám stačilo 2 litry balené vody na osobu zakoupené v obchůdku u vstupu.
 

Možnosti přespání

Vyzkoušený máme Amphitheatre Backpackers Lodge (v ceně bylo povlečení, wc, teplá voda a společná kuchyňka). Ubytování se nachází u silnice R74 asi 25 kilometrů od nástupního místa na trek.  
 

Vrcholy

Cesta vede v kaňonu řeky Tugela, žádný vrchol po cestě není.  
 

Nebezpečí

Trek k vodopádu Tugela jsme šli den po dešti, což nám túru hodně zkomplikovalo. Stezka podél řeky byla hodně kluzká, kameny, kterých je podél řeky hodně, kluzké. Jelikož se jde částečně i korytem řeky, tak tuto trasu doporučuji jít pouze za dobrého počasí (min. několik dní před túrou by nemělo pršet). Za dobrého počasí zde nehrozí nebezpečí.  
 

Jídlo

Veškeré jídlo si vezměte s sebou, po cestě nebyla možnost cokoli doplnit - žádná chata ani stánek s jídlem nebo něco podobného. Na tento výlet nám stačil sandwich od snídaně a nejlepší tyčinka na světě - Mila :)  
 

Zajímavosti

V Národním parku Royal Natal uvidíte jedny z nejkrásnějších horských scenérií v Africe. Hlavním rysem je světově známý amfiteátr, skalní stěna přibližně 5 km dlouhá a asi 500 m vysoká. Nad amfiteátrem je vrchol Mont-aux-Sources, kde pramení dvě řeky - Orange mířící do Atlantiku a Tugela, která jako druhý nejvyšší vodopád na světě padá po amfiteátru kaskádami dolů na cestě k Indickému oceánu.

Vloženo: 10. 10. 2017
Autor:
Radim
Profil autora