NaTreku.cz

Výlet v Dračích horách - na vrchol světa J. R. R. Tolkiena

Pohoří, oblast / Stát

Dračí hory / Jihoafrická republika

Roční období

Zima

05. 02. 2010

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 969 m

↓ 975 m

Délka

11.2 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 3100 m n.m.

min. 2548 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 969 m
Sklesané metry: 975 m

Vysokohorská turistika v Royal Natal National Park na náhorní plošinu Sentinel Peak v JAR

Nástupní místo

Trek začíná na Parkoviště Sentinel Car Park (značené na mapách) v pohoří Dračích hor (Drakensberg) v Jihoafrické republice.

Popis treku

Výstup začínáme na parkovišti Sentinel Peak car park v nadmořské výšce 2 250 m n. m., kde je strážný domek s hlídačem. Na rozdíl od treku k vodopádu Tugela Falls se zde do návštěvní knihy zapisovat nemusíme. Parkoviště je přímo pod vrcholem (nebo spíše náhorní plošinou) Sentinel Peak. Nejprve jdeme betonem zpevněným chodníkem, který postupně přechází v nezpevněnou hliněnou stezku. Ta je místy hodně úzká a místy vede vedle srázů (ovšem nic nepřekonatelného, kromě lidí se závratěmi). Až k náhorní plošině se jde stále do kopce, žádné prudké svahy zde pro výstup nejsou. Jde se stále po horských pěšinách.

Těsně pod náhorní plošinou Sentinel Peak musíte vylézt po asi 20 metrovém žebříku, kde není žádné jištění. Tato pasáž určitě není vhodná pro děti, psy nebo turisty trpící závratěmi. Chce to se jen nedívat dolů. Celý trek není nijak značený (ani barvy, ani kamenní mužící). Je zde však pouze jedna cesta, takže se není kam ztratit. Nebo můžete využít offline navigaci, např. Mapycz (my jsme šli pouze podle klasické mapy). Navíc nám ochotně poradil hlídač na parkovišti (domluvíte se bez problému anglicky). Z náhorní plošiny Sentinel Peak jsou krásné výhledy jak na Dračí hory (Drakensberg) tak na druhý nejvyšší vodopád světa Tugela Falls, který padá právě z této náhorní plošiny. Zpět na parkoviště se vracíme stejnou cestou.
 

Náročnost

Cesta z parkoviště vede nejdříve po zpevněné a pak po nezpevněné cestě (je tam jediná výrazná cesta, není kam uhnout nebo se ztratit) až ke kolmé stěně, kde je na poslední metry (asi 20 m) žebřík viz foto (bez jištění) - není vhodné pro lidi se závratí, děti nebo psy. Celou cestu zvládne i fyzicky netrénovaný člověk. Nutností je jistota chůze ve vysokohorském terénu a odolnost proti závratím.
 

Dostupnost vody

Všechnu vodu na tuto túru musíte mít s sebou. Nám stačilo na celou túru 1,5 l balené vody na osobu. Na túře nelze vodu nikde bezpečně nabrat. Sice uvidíte několik vodopádů, ale přístup k nim by byl extrémně nebezepčný.
 

Možnosti přespání

Možná by se dalo přespat v autě nebo stanu na parkovišti u nástupního místa (to ovšem nemáme nevyzkoušeno). Nebo je pak možnost klasického ubytovní v hostelech nebo hotelech v údolí.
 

Vrcholy

Na treku jsme zdolali dva vrcholy - Sentinel Peak cca 3 000 m n. m., Mont-Aux-Sources (Hora pramenů) 3 282 m n. m. Cestou budete mít krásné výhledy na celé Dračí hory (Drakensberg).
 

Nebezpečí

Jediným vážnějším nebezpečím může být cca 30 metrový kolmý žebřík před koncem túry nad vodopádem Tugela Falls. Na žebříku není žádné jištění, je většinou kluzký a místy rezavý. Jeho technický stav je však dobrý, nemusíte se bát, že by se s Vámi utrhl od skály. Vstup na žebřík je na vlastní riziko. Trek bych nedoporučoval dětem a starším lidem (odolnost proti závratím je zde nutností). Jinak na trase nehrozí žádné nebezpečí. Jedná se o klasickou horskou túru. Zkušenost s pohybem ve vysokohorském terénu se určitě bude hodit.
 

Jídlo

Nikde po cestě není žádná chata nebo možnost doplnit jídlo a pití. Proviant proto musíte mít s sebou. Nám na túru stačila lehká svačina a nezbytná Mila dovezená z České republiky.
 

Zajímavosti

V severním cípu Dračích hor na území Jihoafrické Republiky se tyčí stěna kolmých skal. Útvar známý jako Amfiteátr tvoří okraj Mont - aux - Sources (Hora pramenů), mlžné plošiny s vrcholem 3 282 m n. m. Na náhorní plošině pramení Tugela, která ústí do 411 metrů vysokého nepřerušovaného vodopádu, který je 2. nejvyšší na světě.

Dračí hory, neboli Drakensberg, kde spatřil Tolkien v představách hobita, dostaly své jméno podle křovácké pověsti o dracích, kteří tu kdysi žili a chrlili oheň. Je to nejvyšší jihoafrické pohoří dlouhé 1 125 kilometrů a dosahující výšky 3 482 m n. m.

Vloženo: 10. 10. 2017
Autor:
Radim
Profil autora