NaTreku.cz

Vysokohorský trek u jezer Melo a Capitello na Korsice

Pohoří, oblast / Stát

Korsické Alpy / Francie

Roční období

Jaro

28. 05. 2013

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 735 m

↓ 735 m

Délka

6.8 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 1940 m n.m.

min. 1382 m n.m.

Turistická mapa Korsika

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 735 m
Sklesané metry: 735 m

Úchvatná horská plesa Melo a Capitello na Korsice

Nástupní místo

Nástup na tuto krátkou horskou túru začíná na parkovišti u baru Bergerie de Grotelle, který se nachází na konci silnice D623 z města Corte směrem na jihozápad.
 

Popis treku

Cesta z parkoviště je dobře značená, ztrati se zde nelze. Z parkoviště půjdete jihozápadním směrem po žluté značce směrem k jezerům Melo a Capitello. Trek vede údolím Restonica, kde teče stejnojmenná říčka. První kilometr půjdete po pravé straně údolí, říčku budete mít po levé ruce.

Kousek za ovčárnou se žlutá značka uhýbá vlevo přes potok Restonica, po překročení potoka jdete po levé straně údolí. Odtud pak bez problémů dorazíte až k jezeru Melo. Lze ovšem využít i druhou cestu, kdy nepřekročíte Restonicu a jdete stále po pravé straně údolí.

Trek po pravé straně údolí je o něco sportovnější, čekají Vás zde řetězy a žebříky (foto). Od jezera Melo se pak k jezeru Capitello dostanete západním směrem, kdy cesta vede přes kamenitý výšvih 200 výškových metrů .Částečně se v tomto úseku jde po ocelových schodechc a žebřících.

Zde může při sněhové pokrývce být mírně adrenalinový traverz (foto) po římse (dávat veliký pozor) téměř u jezera Capitello. Celý trek je dobře značen žlutými značkami a kemnými mužíky. Zpáteční cesta vede po stejné trase jako výstup.
 

Náročnost

Tento jednodenní trek je méně náročný díky svému nízkému převýšení a krátké vzdálenosti chůze. Za jediná obtížná místa můžeme považovat řetězy a žebřík pod jezerem Melo. I během letních měsíců zde může být menší vrstva sněhu, což pohyb o něco více ztěžuje - zejména při přechodu od jezera Melo k jezeru Capitello na traverzu po úzké římse.
 

Dostupnost vody

Vodu na túru je dobré koupit buď přímo v Corte, ze kterého budete vyjíždět nebo pak na parkovišti v baru Bergerie de Grotelle. Během treku je pak možnost nabrat vodu tekoucí přímo z jezer. Mělo by jít o čistou a pitnou vodu, ovšem vzhledem ke značenému počtu turistů v letním období pití z říčky La Restoncia nedoporučujeme.
 

Vrcholy

Od jezera Capitello lze vidět mohutnou horu Monte Rotondo 2 622 m n. m. a nad jezerem Capu a Sorbi 2 267 m n. m.
 

Nebezpečí

Jediným nebezpečím může být i v létě napadlý sníh, který celý trek učiní o něco náročnějším. V exponovanějších partiích při přechodu od jezera Melo k jezeru Capitello je rozdíl při sněhové pokrývce a bez sněhu celkem znát. Zvláště při překonání skalního stupně je sníh na skalách nebezpečný a klouže.
 

Jídlo

Jídlo na tomto jednodenním treku lze řešit pouze čokoládou nebo energetickými tyčinkami, případně obloženým chlebem. Nejedná se o nijak dlouhou túru, na které byste využili vařič.
 

Zajímavosti

Tato krátká horská túra k jezerům Mělo a Capitello je horskými turisty oblíbená zejména díky své dostupnosti k úchvatným vysokorským plesům. Z města Corte je to necelých 16 km, 30 minut jízdy. Také malé převýšení a nízká náročnost túry (k jezeru Melo) je pro mnoho důvodů dobrým důvodem k realizaci této krásné horské túry.

Do jezera Melo jsou pravidelně vysazování pstruzi, což má na starosti správa národního korsického parku. Obě jezera jsou po celý rok velmi studená, Capitello je dokonce zamrzlé 8 měsíců v roce a jeho teplota nikdy nepřesahuje 14°C.
 

Vloženo: 18. 03. 2017
Autor:
Karel
Profil autora