NaTreku.cz

Krátký výlet k lomu Velká Amerika v Českém krasu

Pohoří, oblast / Stát

Český kras / Česko

Roční období

Zima

10. 01. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 160 m

↓ 160 m

Délka

6.0 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 411 m n.m.

min. 317 m n.m.

Turistická mapa CHKO Český kras

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 160 m
Sklesané metry: 160 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro kočárky - NE
  3. Přelidněnost - v letní sezoně velká

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro kočárky - NE
  3. Přelidněnost - v letní sezoně velká

Velká a Malá Amerika - kousek divokého západu u nás

Nástupní místo

Malé parkoviště uprostřed obce Mořina.Ta leží na okraji CHKO Český kras mezi městy Loděnice a Řevnice. Začíná zde žlutá turistická značka, která vede k lomům Amerika.
 

Popis treku

Z náměstíčka v obci Mořina jsem vyrazil po žluté značce. Brzy jsem ji však opustil a odbočil jsem na pěšinku mezi zahradami. Po louce jsem vystoupal až k trošku zanedbanému židovskému hřbitovu (foto). Po krátké prohlídce jsem pokračoval mezi remízky po vyšlapané stezce po louce až k železnici. Zde jsem se opět napojil na žlutou a došel jsem až k parkovištím u lomu Velká Amerika.

Pokračoval jsem po stezce, která vede kolem lomu. Je zde několik vyhlídek, ze kterých je skvělý výhled na dno dolu (foto). Po stezce jsem pokračoval kolem lomu Mexiko až k silničce vedoucí k lomu Kanada. Stezka dál pokračuje k hraně lomu Kanada, ve kterém stále probíhá důlní činnost. Od lomu Kanada je to poté asi 500 metrů k dolu Malá Amerika. Ten se na rozdíl od ostatních lomů nachází v lese a je tak ukryt mezi stromy. Od lomu Malá Amerika jsem se vydal zpět do Mořiny po široké polní cestě. Z ní je vidět i část hradu Karlštejn (foto). Cesta vede kolem aktivního kamenolomu. U něj se napojuje na malou asfaltku. Po ní jsem se vrátil zpět do obce Mořina.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý a krátký výlet. Na trase je minimální převýšení. Jde se po značených cestách, nebo vyšlapaných stezkách. V okolí lomů je stezka užší a kamenitá, není proto vhodná pro kočárek. Pro děti a psy je trasa ideální.
 

Dostupnost vody

Možnost občerstvení nabízí obec Mořina, kde je několik hospod (například hostinec Na Růžku na náměstí). Po cestě už žádné občerstvení není. Mě stačil 0,5 litr vody.
 

Vrcholy

Na trase se nejde na žádný vrchol, nicméně výhledy do hlubin jednotlivých dolů jsou úchvatné.
 

Nebezpečí

Samotná stezka je bezproblémů schůdná, jen je zde několik míst, kde je více kamenů a tak je nesjízdná pro kočárek. Velké nebezpečí je samotný okraj lomů. Sice jsou zde všude cedule, že je za ocelové lano vstup zakázán, ale vyšlapané cestičky svědčí o časté návštěvnosti samotných okrajů lomů. Zde potom samozřejmě hrozí pád do mnohametrové hlubiny, což se stalo osudným už mnoha návštěvníkům. O posledním pádu v roce 2018 více info zde.
 

Jídlo

Hospody se nacházejí v obci Mořina, například hostinec Na Růžku na náměstí. Po cestě již nikde možnost občerstvení není.
 

Zajímavosti

Vápencové lomy u vesnice Mořina vznikly v 19. století. Tyto lomy jsou navzájem propojeny soustavou podzemních štol. Největší a nejznámější z nich je lom Velká Amerika. Na délku měří cca 800 metrů, na šířku až 200 metrů a hloubka je 80 metrů. Na dně se nachází bezodtokové 12 metrů hluboké jezero. Tento lom je pro svůj atrkativní vzhled využíván i filmaři, natáčel se zde např. Limonádový Joe, Akumulátor, ale i zahraniční filmy nebo seriály.

Do lomů je přísný zákaz vstupu. Přesto se o to každoročně několik odvážlivců pokusí. Bohužel v průměru 1-2 ročně zahynou při pádu na dno lomu. K lomu patří i několik pověstí. Nejnámější je o nacistickém vojákovi Hansi Hagenovi. Ten údajně bloudí po místních štolách a má na svědomí zmizení několika lidí.

Další zajímavé informace o lomu Velká Amerika najdete například v těchto Událostech ČT.

Vloženo: 16. 01. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora