NaTreku.cz

Turistika na Spalech a návštěva Kujálova lomu v Hříměždicích

Pohoří, oblast / Stát

Benešovská pahorkatina / Česko

Roční období

Jaro

21. 04. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 301 m

↓ 301 m

Délka

11.7 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 475 m n.m.

min. 271 m n.m.

Turistická mapa okolí vodní nádrže Slapy

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 301 m
Sklesané metry: 301 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - NE
  4. Tip: nevynechat Kujalův lom a v Nečín hospodu KC restaurant

Nenáročný výlet v okolí vesnice Hříměždice u vodní nádrže Slapy

Nástupní místo

Vycházíme z našeho ubytování na chatě v Zadních Hájích.
 

Popis treku

Přímo z naší chalupy se vydáváme po žluté turistické značce kolem statku se zvířaty. Jdeme zvlněnou lesní krajinou, část lesa je pokácena. Z lesa vycházíme na louky po polní stezce (stále na žluté značce). Míjíme snad největší vatru nachystanou na čarodějnice co jsem kdy viděl.

Za chvíli přicházíme do obce Hřímězdice. V této obci je asi nejslavnější Kujálův lom, kde se každoročně koná, k nelibosti místních, velká technoparty. Také se zde skáče z celkem velké výšky do lomu. Lom se nachází asi 100 metrů od žluté značky, je tam hospůdka s posezením (asi jen sezónní). Mají tam si nasazené ryby, pozorovali jsem štiku na hladině, byl to docela zážitek.

Od lomu pokračujeme do obce Hříměždice. Míjíme sochu Jana z Nepomuku na malém mostku, památník padlým a výročí Husa Jana u kostela na náměstí a zde přecházíme na zelenou značku. Z Hříměždice jdeme jižně po zelené směrem k nádrži Slapy a pokračujeme po silnici podél vody do obce Vestec.

U autobusové zastávky zelená odbočuje doprava do mírného kopce - pozor, neztratit zelenou značku u odbočky do kopce. Sklon kopce se postupně zostřuje. Jde se po úzké lesní pěšině, kde by kočárek neměl šanci (leda přenést). Po výšlapu do kopce začínají krásné výhledy na Slapy a míjíme celkem luxusní chaty.

U rozcestí Vrchy se odpojujeme ze zelené značky a pokračujeme po žluté, chvíli lesní, chvíli polní pěšinou až do vesnice Něčín. Zde na náměstíčku stará socialistická budova KC restaurace, ale pivo Plzeň dobré, servírky milé :). Z Něčína vyrážíme po občerstvení po silnici přes obec Lipiny zpět do Zadních hájí, do naší chalupy. 
 

Náročnost

Jedná se bezproblémovou trasu po uzkých lesních a širokých polních cestách. Nejsou zde žádné obtížné úseky. Jediné prudší stoupání je za Vestecem. Trasa je vhodná pro děti i psy. Pro kočárky terén vhodný není.
 

Dostupnost vody

Jedná se o krátkou trasu, na kterou vám stačí v létě cca 1 litr vody na osobu. Na trase je možnost občerstvit se buď v Hřímězdicích (sezónní občerstvení v Kujálově lomu) nebo pak v Nečíně (například KC Restaurant).
 

Vrcholy

Na trase nevystoupáme na žádný vrchol, ale míjíme kopce nad Vestecem Telecí vrch 450 m n. m. a Zámeček 480 m n. m., ze kterých jsou dobré výhledy na Slapy.
 

Nebezpečí

Na trase není žádný technicky obtížný úsek. Pro někoho může být náročnější prudší výstup za Vestecem do kopce úzkou pěšinou, ale nic výjimečného. Pozor na auta na silnici za Něčínem.
 

Jídlo

Jídlo není třeba nijak moc řešit. Cestou se jde přes několik obcí (Hříměždice, Vestec, Něčín) kde lze vždy něco dokoupit. 
 

Zajímavosti

Kujálův lom v Hříměždicích dnes slouží hlavně ke skokům do vody - Highjump. Lom je také využíván k rekreaci a potápění. V létě je viditelnost pod vodou kolem 2 metrů. Velmi hezké jsou ponory pod ledem s viditelností často přes 5 metrů. Více informací o lomu najdete zde.

Vloženo: 11. 05. 2019
Autor:
Jenda42
Profil autora