NaTreku.cz

Výlet na hrad Šelmberk a po okolí Mladé Vožice

Pohoří, oblast / Stát

Benešovská pahorkatina / Česko

Roční období

Jaro

23. 03. 2024

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 385 m

↓ 385 m

Délka

14.9 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 572 m n.m.

min. 413 m n.m.

Turistická mapa okolí Mladé Vožice

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 385 m
Sklesané metry: 385 m

Užitečné informace

  1. Věž na hradě Šelmberk je otevřená duben - září

Výlet za památkami v okolí Mladé Vožice

Nástupní místo

Město Mladá Vožice, neplacené parkoviště je přímo na náměstí.
 

Popis treku

Auto parkuji přímo na náměstí v Mladé Vožici. Náměstí potěší – červenobílý zámek, opravený farní kostel a nádherná zvonice – solnice s erby. Obcházím kostel a stoupám uličkami ke Kapli Nanebevzetí Panny Marie, která stojí na vyvýšenině nad městem. Podle informačních tabulí tu do 15. století stál královský hrad, husité ho ale zcela zničili. V 17. století tu po smrti ženy vybudoval majitel panství kapli s kulatou kopulí. Ke kapli vede křížová cesta s malými kapličkami.

Z vrchu sestupuji ke skalce na Vožický výhled – vyhlídku s altánem na rybník a okolní kopce. Po modré a červené značce pokračuji k dolním rybníkům a pak podél říčky Vlašimské Blanice k hradu Šelmberk. Cesta vede nejdříve po lesních pěšinách a pak po dnes už nefunkčním náhonu vody pro Šelmberský mlýn. Je to tu pěkné - Blanice meandruje údolím, popadané stromy obrůstá mech, na jaře koberce sasanek a trsy blatouchů. Šelmberský mlýn už sice nemele, ale je dokonale rekonstruovaný o obývaný. Stoupák nahoru po červené značce mě přivede k hradu Šelmberk. Z hradu zůstaly už jen rozvaliny, nad nimiž ční 26 m vysoká věž. Věž je otevřená od dubna do září, přístupná za poplatek 50 Kč, děti 30 Kč. Nad dveřmi zaujme erb rodu – černá svině ve zlatém poli.

Na mapě jsem našla další dvě drobné památky, které chci vidět – ústějovskou kapličku a pozůstatky větrného mlýna na kopci Větrák. Mezi poli a lesy procházím zvlněnou krajinou do obce Janov se starým, ale opraveným kostelem a pak úvozovou cestou nahoru směrem na Ústějov. V kopci tu stojí Kaple Panny Marie. Podle pověsti ji postavil místní sedlák na místě, kde v poli vyoral obrázek Panny Marie. Když obrázek dal své nemocné dceři, ulevilo se jí a uzdravila se. Kaple je otevřená a tak vstupuji. Je vidět, že je opečovávaná, jsou tu zapálené svíčky, čerstvé květiny, obraz Panny Marie a malé deskové obrazy křížové cesty, klekátko s modlitbami. Venku spustilo krupobití, tak usedám na lavici a čtu si o historii kaple. Chodil sem rozjímat i kardinál Beran a další duchovní, internovaní za komunistů v nedalekém Radvanovském zámečku. U kaple je lavička, ze které je pěkný výhled na Mladovožicko. Když krupobití přejde, stoupám od kapličky dál do kopce a hledám pozůstatky větrného mlýna. Zbyly z něj už jen kulaté obvodové zdi, uvnitř je ohniště. Od mlýna se po polňačkách a kolem Blanice vracím zpět do Mladé Vožice.

Náročnost

Pohodový výlet zvlněnou krajinou středních Čech. Trasa vede většinou po polních a lesních cestách. Celkové převýšení není velké. Trasa je ideální pro rodiny nebo jako výlet se psem.
 

Dostupnost vody

Občerstvení a obchody jsou v Mladé Vožici.

 

Vrcholy

Trasa vede přes několik kopců, ze kterých je výhled na Vlašimskou a Benešovskou pahorkatinu. Nejlepší výhled samozřejmě nabízí hradní věž zříceniny Šelmberk.
 

Nebezpečí

Trasa není nebezpečná. Jde se většinou po polních cestách. Některé úseky jsou i momo cesty, ale po loukách nebo polích.

 

Jídlo

Ve městě Mladá Vožice jsou restaurace a obchody. Sebou je dobré mít nějakou svačinu.
 

Zajímavosti

Rozhledna Kovářka vyskládaná z kamenů a kovářské muzeum v nedaleké obci Moraveč
Miličín - Kalvárie, Blanický lev, koupací lom
Votice, morová kaplička
 

Vloženo: 25. 03. 2024
Autor:
Heidi
Profil autora