NaTreku.cz

Vysokohorský výstup na Ostrvu ve Vysokých Tatrách

Pohoří, oblast / Stát

Vysoke Tatry / Slovensko

Roční období

Jaro

14. 06. 2017

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 913 m

↓ 913 m

Délka

13.9 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 1984 m n.m.

min. 1250 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 913 m
Sklesané metry: 913 m

Výlet k Popradskému plesu a výstup na horu Ostrva 1 984 m n. m.

Nástupní místo

Placené parkoviště u vlakové zastávky Popradské Pleso, asi 1 kilometr za Štrbským Plesem (7 Eur za auto - rok 2017).
 

Popis treku

Od placeného parkoviště jsme vyrazili do hor po modré značce. Zvolili jsme tuto trasu, neboť vede po asfaltové silničce a umožňuje tak využít i kočárků pro nejmenší caparty. (foto) Cesta lehce stoupá a celou dobu se otevírají krásné výhledy na okolní hory. Po čase jsme vstoupili do lesa. Dál jsme pohodlně stoupali a bez problémů jsme asi za jednu hodinu došli k Popradskému plesu. Zde jsme si chvíli odpočinuli. Je zde i dobrý výhled na výstupovou cestu na Ostrvu. (foto) U chaty jsme také zanechali naše statečné ženy a drobotinu.

Od jezera jsme pokračovali po červené značce a mezi kosodřevinou jsme začali výstup na Ostrvu. Stezka se hned od začátku kroutí v serpentinách. (foto) Kosodřevina rychle zmizí a stále více se otevírají fantastické výhledy na okolní hory a jezero pod námi. (foto) Výstup je jednoduchý a asi po hodině a čtvrt jsme se ocitli v Sedle pod Ostrvou. Odtud je to jen kousek k vrcholu hory Ostrva. (foto) Po krátkém odpočinku jsme začali sestup zpět. U Popradského plesa jsme si dali dobrý oběd a poté se vrátili stejnou cestou k parkovišti u Štrbského Plesa.

Náročnost

Velmi jednoduchý horský výstup, první část trasy k Popradskému plesu vede jen po asfaltové silnici. Od Popradského plesa se jde po značeném upraveném chodníku. Jediný problém je tedy poměrně velké převýšení na krátké vzdálenosti. Výstup na Ostrvu zvládnou i děti předškolního věku. K Popradskému plesu je možné pohodlně dojet i s kočárkem. Celou trasu je možné absolvovat i se psem.
 

Dostupnost vody

Doplnit zásoby tekutin je možné v restauracích u Popradského Plesa. Na samotný výstup v létě bohatě stačí 1,5 litru vody na osobu.
 

Možnosti přespání

Ubytování nabízí Majláthova chata a Horský hotel Popradské Pleso u Popradského plesa.

Vrcholy

Z vrcholu Ostrvy 1 984 m n. m. jsou krásné výhledy na hory Satan 2 432 m n. m., Rysy 2 499 m n. m., Vysoká 2 547 m n. m. a další okolní velikány.
 

Nebezpečí

Na trase není žádný nebezpečný úsek. První část trasy je po asfaltové silnici, výstup na Ostrvu po horském chodníku, který je ve výborném stavu. Proto jediné nebezpečí může být v létě bouřka a případně zvědavý medvěd po cestě k Popradskému plesu.

Vybavení

Na cestu k Popradskému plesu stačí i tenisky. Cesta je bezpečná. Pro výstup na Ostrvu doporučuji vysoké kotníčkové boty, neboť se jde v kamenitém terénu. Samozřejmostí v horách je bunda proti dešti nebo větru. Výstup a sestup usnadní i teleskopické hole.

 

Jídlo

Občerstvení je možné v Horském hotelu Popradské Pleso nebo ve vedlejší Majláthové chatě.
 

Zajímavosti

Hora Ostrva je jedna z mála hor ve Vysokých Tatrách, kam je možné vystoupat i před hlavní turistickou sezonou. Ta začíná 15. června. To byl také důvod, proč jsme si zvolili tuto horu pro výstup. Nechtěli jsme riskovat konflikt se strážci Národního parku. Výstup je zakázaný v případě sněhové pokrývky.

Vjezd na asfaltovou cestu vedoucí od Štrbského plesa k Popradskému plesu je bez povolení klasifikován jako trestný čin - na začátku asfaltky na to upozorňuje veliká cedule.
 

Vloženo: 19. 07. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora