NaTreku.cz

Okružní výlet k vodopádům Bracklinn Falls v národním parku Loch Lomond Trossachs

Pohoří, oblast / Stát

Loch Lomond a The Trossachs / Skotsko

Roční období

Jaro

31. 05. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 304 m

↓ 304 m

Délka

8.9 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 273 m n.m.

min. 72 m n.m.

Turistická mapa národního parku Loch Lomond a The Trossachs

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 304 m
Sklesané metry: 304 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - malá

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - malá

Trek z městečka Callander k vodopádům Bracklinn Falls

Nástupní místo

Výlet začínáme ve městě Callander u malého muzea na hlavní ulici. Město leží na východě Národního parku Loch Lomond a The Trossachs asi 30 kilometrů od města Stirling.
 

Popis treku

Z hlavní ulice u "muzea" odbočíme na North Church, pak na Ancester a nakonec na Bracklinn, která nás dovede přes parkoviště automobilů (neplacené) až k vodopádu.

Cesta je zde jediná a dobře značená. Přes řeku Keltie u vodopádu se dostaneme po dřevěném mostě, tady potkáváme jediné lidi, selfie huntery pózující na okraji skály nad vodou. Věřím, že se tady dají udělat super drama fotografie na chlubítko (fb) :-)

Za mostem pokračujeme vlevo po lesní cestě, za destě to trošku klouzalo. Lesní cesta pak navazuje na zpevněnou "asfaltku" po které se přes další most dostaneme zase zpátky na parkoviště. Kousek za parkovištěm odbočíme na cestu zvanou Lower Crags, po které přijdeme na hlavní ulici, kousek od nástupního místa.
 

Náročnost

Nenáročný výlet vhodný pro všechny lidi i zvířata. Cesta je dobře značená a skoro pořád upravená / zpevněná. Šli jsme za většího deště a dá se i tak. Převýšení na trase není velké.
 

Dostupnost vody

Po cestě můžete vodu doplnit v obchodě ve mestě Callander nebo přímo u vodopádů (vodu jsme netestovali, ale vypadala čistě). Nám stačilo 1,5 litru vody na osobu.
 

Vrcholy

Žádný značený vrchol po cestě není, nicméně za dobrého počasí se otevírají výhledy na okolní krajinu národního parku Loch Lomond and The Trossachs, neboť část cesty vede mimo les a výhledům nic nebrání.
 

Nebezpečí

O žádném nevím, snad jen opatrně za deště, sem tam to klouže. Jinak se jde po široké bezpečné cestě, není zde žádný problém ani technicky náročné místo k překonávání.
 

Jídlo

Jelikož se jednalo o celkem krátký výlet, jídlo jsme moc neřešili. Měli jsme jen čokoládu a vodu, to nám stačilo.
 

Zajímavosti

Pro milovníky skotské historie doporučuji návštěvu nedalekého Stirlingu, kde se odehrála jedna ze slavných bitev William Wallace (známeho u nás z filmu Statečné srdce), který tu má i několikapatrový památník, kde se dozvíte spoustu informací z historie a mimo jiné uvidíte například jeho meč.

Dále je nedaleko monstrózní královský hrad a památník Roberta Bruce. Ten v rozhodné chvíli zradil Williama, byl vyhnán a o několik let později získal skotům samostatnost. Jak se píše v knize Traitor, Outlaw, King... nebo můžete jeho příběh vidět ve volném pokračování Statečného srdce s názvem Outlaw King. Více informací o Robertovi najdete na wiki zde.

Pro milovníky seriálů doporučuji návštěvu nedalekého hradu Doune, který se v seriálu Game of Thrones stal hradem Winterfell. Dále se zde natáčel i slavný Monty Python and The Holy Grail. Informace o hradu v angličtině jsou zde nebo zde.

Pro milovníky skotské whisky doporučuji návštěvu nedaleké malé Deanston Distillery (oficiální web v angličtině), kde si můžete zaplatit prohlídku, spojenou s ochutnávkou této medicíny.


Město Callander je výchozí bod pro dálkové treky, jako například Rob Roy Way, která má 124 nebo 151 km v závislosti na volbě trasy. A na konec jedna historka o tom, jak lehce si člověk neuvědomí kdo a kde je :-) V Callanderu jsem šel koupit cestovní adaptér, obchod se vším možným a v něm příjemný starší pan majitel... "Dobrý den, potřebuji koupit adaptér z UK na EU" ...on chvíli kouká a pak mi říká... "ty jsi Francouz, že?" ... "ne, já jsem z Česka" odpovídám ... a on na to ... "aha, ok, takže znovu, potřebuješ adaptér ze skotské na českou zásuvku, je to tak?" ... "ano je" odpovídám :-)

Vloženo: 06. 06. 2019
Autor:
Radim
Profil autora