NaTreku.cz

Okružní výlet na horu Ben Ledi v NP Loch Lomond a Trossachs

Pohoří, oblast / Stát

Loch Lomond a The Trossachs / Skotsko

Roční období

Jaro

01. 06. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 824 m

↓ 824 m

Délka

10.1 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 862 m n.m.

min. 130 m n.m.

Turistická mapa Národního parku Loch Lomond a The Trossachs

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 824 m
Sklesané metry: 824 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - střední

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - střední

Trek na horu Ben Ledi v pravém letním skotském počasí

Nástupní místo

Náš výlet začínáme na značeném parkovišti pod kopcem. Parkoviště není placené a můžete zde bez problémů nechat auťák. Na parkoviště se dostanete po silnici, nebo po cyklostezce z města Callander.
 

Popis treku

Horský výlet na Ben Ledi začínáme na parkovišti pod kopcem, kde to vypadalo jako ve frontě na Everest :-). To bude asi pokaždé, když se ve Skotku na chvíli udělá pěkné počasí. Parkoviště je poměrně malé a pomotavájí se zde turisti i cyklisti (vede sem cyklostezka z města Callendeer).

Po cestě už ale lidi nejsou, za celou dobu potkáváme dva páry. Jde se po značené a dobře upravené cestě (foto), která je tu jediná, takže není kam zabloudit. Začínáme zlehka stoupat k vrcholu. Zhruba ve třičtvrtě cesty jsou krásné vyhledy na dvě okolní jezera Loch Venachar a Loch Lubnaig. Na "hřebenu" nás pak zastihla mlha a zde potkáváme prvního turistu. Rozesmátý skot se s námi dává do řeči a vysvětluje, že tomuhle počasí se říká "klasické skotské léto".

Cesta dále vede okolo památníku jednoho z místních záchranářů, přes nenápadný vrchol hory Ben Ledi 879 m n. m., až na druhou stranu hory, kde můžete vidět spoustu potoků vlévajících se do říčky Stank Burn. Kráčíme nádhernou přírodou, kde před mnoha lety chodil William Wallace se svojí partou bojující za samostatnost Skotska, nebo slavný zbojník Rob Roy a další.

Řeku překročíme po kamenech (foto) a pokračujeme pořád po stejné cestě až ke značenému vodopádu s překvapením (foto). Od vodopádu jdeme kousek lesem a následně otevřenou krajinou zpět na parkoviště.


Webová kamera Callander

Až budete plánovat výlet na Ben Ledi, může se vám hodit kontrola počasi např. na této webové kameře z nedalekého města Callander:

Callander: the Crags and Ben Ledi

 

Nebo doporučuji plánovat túry podle předpovědi na portále windy.com
 

 

Náročnost

Nenáročný, dobře značený trek bez exponovaných míst. Cestu zvládnou stařší lidé, děti i pejsci. Celá cesta vede po zpevněném kamenito-štěrkovém povrchu velmi dobře schůdném i po dešti. Převýšení je sice větší (asi 800 výškových metrů), ale nejsou zde prudké výstupy.
 

Dostupnost vody

Vodu můžete zakoupit ve městě Callander, po cestě je spousta různých potoků - voda netestována. Nám stačilo 0,5 l balené vody na osobu.
 

Možnosti přespání

Přespat se dá v některém z ubytování ve městě Callander, ať už kemp, penzion, nebo hotel.
 

Vrcholy

Z hory Ben Ledi 879 m n. m. je za dobrého počasí skvělý výhled na okolní krásnou skotskou krajiu, které dominuje jezero Loch Lubnaig. Ale trefit zde dobré počasí na výhledy je umění.
 

Nebezpečí

Po cestě nejsou žádné exponované úseky. Snad jen pozor při přeskakování kamenů vedoucích přes řeku Stank Burn. Jde se většinou po široké ceště, takže ani za mlhy není problém s orientací.
 

Jídlo

Je to krátký trek, proto jsme jídlo moc neřešili. Stačí jen nějaké tyčinky na doplnění energie. Přeci jen se nějaké ty metry nastoupají.
 

Zajímavosti

Pro milovníky skotské historie doporučuji návštěvu nedalekého Deanston Distillery, kde si můžete zaplatit krátkou prohlídku, spojenou s ochutnávkou této národní medicíny.

A na konec jedna historka o tom, jak lehce si člověk neuvědomí kdo a kde je :-). V Callanderu jsem šel koupit cestovní adaptér. Vstoupil jsem do obchodu se vším možným a v něm příjemný starý pan majitel. Říkám mu: "Dobrý den, potřebuji koupit adaptér z UK na EU", on chvíli kouká a pak mi říká: "Ty jsi Francouz, že?". "Ne, já jsem z Česka" odpovídám. On na to: "Aha, ok, takže znovu, potřebuješ adaptér ze skotské na českou zásuvku, je to tak?" ... "ano je" odpovídám :-)

Vloženo: 06. 06. 2019
Autor:
Radim
Profil autora