NaTreku.cz

Okružní výlet na rozhlednu Čubův kopec v Javorníkách

Pohoří, oblast / Stát

Javorníky / Česko

Roční období

Zima

13. 03. 2022

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 277 m

↓ 277 m

Délka

6.6 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 720 m n.m.

min. 489 m n.m.

Turistická mapa Javorníky

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 277 m
Sklesané metry: 277 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - malá
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO

Výlet z Francovy Lhoty na rozhlednu Čubův kopec

Nástupní místo

Malé parkoviště u fotbalového hřiště v obce Francova Lhota. Další parkoviště je u jednoty COOP.
 

Popis treku

Původně jsem chtěl nechat auto na parkovišti u obchodu, poté jsem ale objevil malé parkoviště u hřiště. Jelikož je přímo na trase výletu, vyrazil jsem odtud. Došel jsem k modré turistické značce a opustil Francovu Lhotu po široké polní cestě. Při vstupu do lesa začala cesta výrazně stoupat, jedná se asi o nejprudší část cesty. Došel jsem k rozcestí Střelenský vrch. Dál šíroká cesta pokračuje po zarostlém hřebeni. Střídají se zde pasáže prudšího a mírnějšího stoupání. Asi po 2 kilometrech jsem došel k odbočce na rozhlednu. Ta je asi 50 metrů od hlavní cesty. Výhledy z rozhledny jsou už bohužel částečně omezené vzrostlými stromy. I tak je ale možné vidět i 70 kilometrů vzdálenou Malou Fatru. Což se mi díky skvělému počasí poštěstilo.

Po krátkém odpočinku jsem se vrátil zpět na širokou lesní cestu a po modré jsem pokračoval dál. Asi po 1 kilometru jsem však odbočil doleva a dál šel po polní cestě. V této části trasy se otevírají krásné výhledy na Javorníky. Nakonec jsem sešel do obce Francova Lhota a vrátil se zpět k autu.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý a poměrně krátký výlet. Celou dobu se jde po širokých lesních nebo polních cestách. Nejprudší výstup je asi při vstupu do lesa. V další části jsou pasáže mírnějšího a prudšího stoupání. Ale nic extra náročného. Trasu zvládnou i děti, ideální pro psy. Kočárek ji možná projede. Cesty jsou široké.
 

Dostupnost vody

Na trase jsem nenarazil na žádný pramen. Stačilo mi 1 litr tekutin. Ty je možné doplnit v obci Francova Lhota.
 

Vrcholy

Rozhledna se nachází na Čubově kopci 720 m n.m. Výhledy jsou sice omezené stromy, ale i tak je za dobré viditelnosti vidět i Malá Fatra.
 

Nebezpečí

Naprosto bezpečná a jednoduchá trasa. Celou dobu se jde po širokých lesních nebo polních cestách. I rozhledna je v dobrém stavu a nehrozí žádný zde žádný problém.
 

Jídlo

Je dobré mít na výlet nějakou tu tyčinku nebo svačinu. Zvlášť, když jdete s dětmi. Ve Francově Lhotě jsou obchody, kde si můžete zásoby doplnit.
 

Zajímavosti

Rozhledna na Čubově kopci byla postavena v roce 1991. Původně zde stála od čtyřicátých let minulého století dřevěná věž, která sloužila zeměměřickým účelům. Kvůli špatnému stavu byla rozhledna v roce 2004 demontována a postavena stávající 18 metrů vysoká. Vyhlídková plošina je ve výšce 15 metrů. Vzhledem k svému tvaru, kdy se s každým patrem zužuje, je poslední schodiště již poměrně velmi úzké. V současné době je výhled již částečně omezen stromy. Rozhledna je volně přístupná po celý rok.
 

Vloženo: 15. 03. 2022
Autor:
Gejza
Profil autora