NaTreku.cz

Letní výlet na Děčínský Sněžník

Pohoří, oblast / Stát

Děčínská vrchovina / Česko

Roční období

Léto

17. 07. 2021

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 233 m

↓ 233 m

Délka

7.2 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 723 m n.m.

min. 501 m n.m.

Turistická mapa Děčínský Sněžník

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 233 m
Sklesané metry: 233 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Pro kočárky je možnost vyjet až k rozhledně z obce Sněžník

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Pro kočárky je možnost vyjet až k rozhledně z obce Sněžník

Výlet na stolovou horu Děčínský Sněžník

Nástupní místo

Malé lesní parkoviště severně od Děčínského Sněžníku. Leží na silnici spojující obec Sněžník a Děčín.
 

Popis treku

Po jarní návštěvě Děčínského Sněžníku, kdy mi moc nepřálo počasí, mi bylo jasné, že na tuto úžasnou horu vyrazím i za dobrého počasí. Což se tentokrát do puntíku vyplnilo. Aby byla alespoň nějaká změna oproti jaru, nástupní místo jsem vybral na severní straně. A rozhodně jsem nelitoval. Cesta se mi líbila mnohem víc než cesta z obce Sněžník.

Od parkoviště se jde lesem po zelené značce. Cesta takřka ihned začíná stoupat, ale stoupání není nijak prudké. Jde se po široké cestě a brzy jsem došel k rozcestníku Pod koňskou hlavou. Zde jsem se napojil na červenou značku. Ta vede po užší stezce a po chvíli začne prudčeji stoupat. Začaly se také objevovat první skalní bloky. V těchto místech byl výstup nejprudší. Nakonec se stezka opět srovnala a pokračovala již takřka bez stoupání. Po chvíli jsem se ze značky odbočil a po široké lesní cestě pokračoval směrem k Drážďanské vyhlídce. Těsně před ní jsem se napojil na asfaltku, která obtáčí celou náhorní plošinu. Došel jsem tedy na vyhlídku a užíval si skvělé výhledy hlavně směrem do Německa. Úžasné jsou hlavně stolové hory kousek za našimi hranicemi.

Pokračoval jsem podél západních skal Děčínského Sněžníku. Zde jsou zase skvělé výhledy na České středohoří a Milešovku. Napojil jsem se opět na červenou a podél okraje skal došel k rozhledně a restauraci. Dál jsem pokračoval po červené značce a užíval si výhledy. Nakonec jsem se napojil na stezku, po které jsem vystoupal na plošinu a vrátil jsem se na parkoviště.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet, většinou po značených cestách. Místy je výstup na náhorní plošinu Děčínského Sněžníku prudší. Je veden i po úzké stezce. Ale výstup není dlouhý a zvládnou ho i méně trénovaní turisté. Na náhorní plošině se poté jde po pohodlných širokých cestách. Cesta je ideální pro děti nebo psy, kočárek ji neprojede.
 

Dostupnost vody

Doplnit tekutiny je možné v občerstvení pod rozhlednou nebo v restauraci u rozhledny. Mě stačilo 1,5 litru vody.

 

Vrcholy

Z vrcholu Děčínského Sněžníku 723 m.n.m.je skvělý výhled takřka na všechny strany. Na severu stolové hory v Německu, západ a jih zapňuje České středohoří na východě jsou vidět např. Lužické hory.
 

Nebezpečí

Jediné nebezpečí jsou okraje skal na náhorní plošině. Vyhlídky nejsou nijak chráněny a tak je nutné dát pozor. Hlavně na děti. Cesta samotná je naprosto bez problémů, tady nebezpečí nehrozí.
 

Jídlo

Restaurace a občerstvení je pod rozhlednou na Děčínském Sněžníku.
 

Zajímavosti

Děčínský Sněžník, vysoký 724 m n.m. je naše největší stolová hora. Stěny plošiny tvoří několik desítek metrů vysoké pískovcové skály. Náhorní plošina má rozměr zhruba 1600 x 600 metrů. Takřka celá plocha hory je zalesněna a to zejména břízami a jeřábem. Velmi tak připomíná severskou přírodu. Zejména v jižních skalách vznikly díky erozi pseudokrasové jeskyně. Pískovcové stěny jsou také oblíbené místo pro horolezce. Díky velkým balvanům je zde často provozován i bouldering.
 

Vloženo: 05. 08. 2021
Autor:
Gejza
Profil autora