NaTreku.cz

Výlet na nejvyšší českou stolovou horu Děčínský Sněžník

Pohoří, oblast / Stát

Děčínská vrchovina / Česko

Roční období

Jaro

02. 05. 2021

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 193 m

↓ 193 m

Délka

6.0 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 723 m n.m.

min. 586 m n.m.

Turistická mapa Děčínský Sněžník

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 193 m
Sklesané metry: 193 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO

Výlet za výhledy ze stolové hory Děčínský Sněžník.

Nástupní místo

Velké placené parkoviště v obci Sněžník. Poplatek za auto je 50 Kč za den. Silnice sem vede z obce Jílové. U parkoviště se dá napojit na turistickou značku.

 

Popis treku

Ačkoliv předpověď počasí nebyla nic moc, na Děčínský Sněžník jsem se těšil. Dlouho unikal mým toulkám po české krajině. Auto jsem nechal na parkovišti za 50 Kč a po červené značce jsem se vydal vzhůru. Značka vede po asfaltce, po které je možné dojít až na vrcholové plató Sněžníku. Já však následoval červenou značku, která pod skalami odbočila na stezku a po ní jsem vystoupal na plošinu. Ačkoliv počasí ideální nebylo, stejně byly výhledy krásné.

Pokračoval jsem po stezce, která kopírovala hranu skal a došel jsem k rozhledně a restauraci. Vše bylo kvůli covidu zavřené. Ale nějak mne to netrápilo. Pokračoval jsem dál po červené značce k další vyhlídce, tentokrát směrem na Děčín. Ještě kousek jsem šel po značce, ale brzy jsem se stočil vlevo a začal se vracet po neznačené lesní cestě.

Napojil jsem se na asfaltku a došel jsem k Drážďanské vyhlídce. Výhledy byly skvělé. Jelikož se trošku zlepšilo počasí, nesestoupil jsem po asfaltce, ale pokračoval po hraně hory k stezce, po které jsem vystoupal na Sněžník. Poté jsem se stejnou cestou vrátil zpět k autu.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý výlet do jedinečné krajiny. Díky poměrně vysoko položenému parkovišti není převýšení velké, jen asi 100 výškových metrů. Trasa vede po lesních stezkách nebo asfaltkách. K rozhledně Děčínský Sněžník je možné dojít i s kočárkem po asfaltce. Trasa je ideální pro děti nebo se psy.
 

Dostupnost vody

Doplnit tekutiny lze v restauraci Pod Rozhlednou. Když je otevřená... Jinak jsem na žádný pramen nenarazil. Stačilo mi 1 litr tekutin.
 

Vrcholy

Jelikož je Děčínský Sněžník 723 m n.m. stolová hora, výhledy jsou skvělé skoro na všechny strany. Na sever je jsou vidět německé stolové hory a město Drážďany, na jih České středohoří a na západ jeho nejvyšší hora Milešovka.
 

Nebezpečí

Trasa a cesty jsou velmi jednoduché a bezpečné. Jediné nebezpečí jsou hrany skalních stěn. Nejsou zde žádná zábradlí a dolů je to opravdu hloubka. Proto je dobré hlídat hlavně děti.
 

Jídlo

V době bez covidu je pod rozhlednou restaurace. V době výletu byla zavřená. Ale snad se to zlepší. Jinak stačí malá svačina. Cesta není dlouhá.
 

Zajímavosti

Děčínský Sněžník je naše největší stolová hora. Výhledy z ní jsou výborné. Kousek od vrcholu byla navíc v roce 1864 postavena kamenná rozhledna. Patří tak k nejstarším rozhlednám u nás. Na vyhlídkovou plošinu vede 153 schodů. Původně sloužila pro geografické měření. Na rozhledně byl v roce 1936 poprvé v českých zemích zachycen televizní signál. A to z olympiády v Berlíně. Vstup na rozhlednu je v současné době zpoplatněný.
 

Vloženo: 12. 05. 2021
Autor:
Gejza
Profil autora