NaTreku.cz

Výlet z hory Gemeindealpe k jezeru Erlafsee

Pohoří, oblast / Stát

Ybbstálské Alpy / Rakousko

Roční období

Léto

11. 08. 2021

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 167 m

↓ 972 m

Délka

9.5 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 1611 m n.m.

min. 798 m n.m.

Turistická mapa Ybbstálské Alpy

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 167 m
Sklesané metry: 972 m

Z Gemeindealpe k Erlaufsee - pohodový výlet pro rodiny

Nástupní místo

Auto jsme zanechali na parkovišti u spodní stanice lanovky v obci Mitterbach - Seeortte. Poté jsme vyjeli lanovkou na vrchol hory Gemeindealpe.
 

Popis treku

Během rodinné dovolené jsme se od jezera Erlaufsee několik dní dívali na horu Gemeindealpe. Až jsme se nakonec rozhodli pro výlet na ni. Vzhledem k věkovému složení jsme zvolili nejjednodušší variantu. Z obce Mitterbach - Seeorte jsme vyjeli na vrchol lanovkou.

Počasí bylo super, takže jsme na vrcholu strávili poměrně hodně času. Navíc jsou zde atrakce i pro děti. Po čase jsme vyrazili k jezeru. Nejprve jsme celý vrchol hory obešli, díky tomu se nám otevřely krásné výhledy na horu Ötscher. Poté začal samotný sestup. Zvolili jsme rychlejší variantu. Po stezce jsme v serpentinách klesali přímo pod lanovkou. Cestu nám zpříjemnily líně pasoucí se krávy. Došli jsme k chatě Zum Bäreneck, kde jsme si dali chutný oběd.

Poté jsme pokračovali po značené stezce k jezeru Erlaufsee. Stezka několikrát přetne širokou lesní cestu, po které se prohánějí turisté na zapůječených motokárách. Stezka dál vede lesem a klesání je poměrně příjemné, nejsou zde prudké úseky. Nakonec jsme došli k jezeru. To jsme obešli a začali si užívat koupání v horském plesu.

Nicméně se poměrně brzy začalo ukazovat, že předpověď nelhala. Slibovaná bouřka se velmi rychle přiblížila. To nám lehce zkřížilo plány, neboť jsme chtěli od jezera po značce dojít zpět k autu u spodní stanice lanovky. Takto jsme poslali nejrychlejšího z nás, který po silničce pro auto doběhl a přijel pro nás. Nakonec jsme byli rádi, že nám obří kroupy nezničili kapotu auta.
 

Náročnost

Díky využití lanovky se jedná o velmi jednoduchý výlet, ideální pro rodiny s dětmi. Celá trasa až k jezeru vede příjemnými stezkami, stále se jen klesá. Fyzicky tedy výlet není vůbec náročný.
 

Dostupnost vody

Na trase je několik možností občerstvení. Na vrcholu Gemeindealepe je chata Terzerhaus, v polovině hory chata Zum Bäreneck a občerstvení je také u jezera Erlaufsee. Proto stačí mít sebou jen cca 1 litr vody na osobu.
 

Možnosti přespání

My jsme byli ubytovaní v nedalekém Mariazell, ale možností ubytování v okolí je spousta.
 

Vrcholy

Z vrcholu Gemeindealpe 1 626 m n.m. se nabízí krásný panoramatický výhled na okolní hory - Ybbstálské Alpy, Hochschwab nebo Raxalpe.
 

Nebezpečí

Jedná se o velmi jednoduchý výlet. Technicky naprosto bez obtíží. Proto je asi největší nebezpečí jízda otevřenou lanovkou s dětmi. A také je dobré dát pozor během sestupu na širokých cestách. Ty jsou využívané jako trasy pro sjezd motokár z kopce do údolí. A někteří umělci frčí opravdu závratně rychle.
 

Jídlo

Na trase je více možností k občerstvení. První je chata přímo na vrcholu hory Gemeindealpe. Další je chata Zum Bäreneck na svahu hory. Zde jsme si dali oběd i my. A další občerstvení je u jezera Erlaufsee. Zde je více možností, kde naplnit prázdný žaludek.
 

Vloženo: 14. 10. 2021
Autor:
Gejza
Profil autora