NaTreku.cz

Nenáročný výlet v okolí hradu Cimburk ve Chřibech

Pohoří, oblast / Stát

Chřiby / Česko

Roční období

Zima

27. 01. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 282 m

↓ 282 m

Délka

6.3 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 553 m n.m.

min. 397 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 282 m
Sklesané metry: 282 m

Krátký výlet na zříceninu hradu Cimburk u Koryčan

Nástupní místo

Lesní parkoviště U Křížku na silnici spojující Koryčany a Vřesovice. Zde se protínají turistické trasy červená a žlutá.
 

Popis treku

Z parkviště jsem se vydal na sever po žluté značce směrem na hrad Cimburk u Koryčan. Překvapivě cesta vede takřka pořád z kopce. Po lesní stezce jsem se dostal na velké prostranství, kde je také turistický rozcestník (kříží se zde žlutá cesta vedoucí na hrad Cimburk se zelenou značkou).

Od rozcestníku jsem pohodlně došel po rovince k hradu Cimburk. (foto) Od hradu jsem se vrátil zpět k rozcestníku a pokračoval jsem po zelené značce, která vede po široké lesní cestě. Došel jsem tak ke studánce U Mísy, kde je možno nabrat pitnou vodu. Odtud jsem začal poměrně prudce stoupat lesní cestou po červené značce. Na konci tohoto prudšího kopce jsem došel až ke skalnímu útvaru Kazatelna. Jedná se o přírodní památku, vypreparovaný útvar z pískovce a magurského flyše. Skála je vysoká 8 m, na jejím vrcholu je dvouramenný kříž z roku 1972. (foto)

Z Katazelny se otevírají hezké výhledy na hrad Cimburk a vodní nádrž Koryčany. Pokračoval jsem dál po červené značce. Napojil jsem se na širokou lesní cestu. Asi po 500 metrech jsem z této cesty odbočil na zelenou značku a vystoupal jsem na kopec Ocásek 553 m n. m., který leží v přírodní rezervaci stejného názvu.

Po chvilce odpočinku jsem se vydal zpět. Vracel jsem se po stejné cestě kolem Kazatelny až ke studánce U Mísy. Od ní jsem pokračoval dál po červené značce. Ta mne dovedla ke skalnímu útvaru Kozel, který je 22 metrů vysoký. Netradiční tvar získala skála zvětráváním pískovce. Skála Kozel je oblíbená i mezi horolezci. Také asi proto je zde poměrně luxusní přístřešek s ohništěm.  (foto) Od Kozla jsem se po červené značce vrátil zpět na parkoviště U Křížku.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet v lesním terénu. Celou dobu se jde po širokých lesních cestách nebo stezkách. Namáhavější je výstup ke skalnímu útvaru Kazatelna. Cestu bez problémů zvládnou i rodiny s dětmi předškolního věku nebo s pejsky. S kočárkem jsou některé pasáže nesjízdné (právě výstup na kazatelnu), ale dají se objet po jiných širokých cestách.
 

Dostupnost vody

Tekutiny lze doplnit na hradě Cimburk, který je otevřený celoročně. Další možnost je studánka U Mísy po cestě na Kazatelnu, osamocený sklaní útvar.
 

Vrcholy

Na trase se vystoupá na kopec Ocásek 553 m n. m. Z něj jsou, hlavně v zimním období, částečné výhledy na okolní kopce. V létě toho mnoho neuvidíte díky listnatým stromům.
 

Nebezpečí

Na trase není žádný nebezpečný úsek. Cesty jsou většinou široké a bezpečné. V zimě může být lehce nepříjemné vystoupat po zasněžených schodech ke křížku na Kazatelně. Ale jinak zde není žádný problém.
 

Jídlo

Občerstevní je možné na hradě Cimburk, který je otevřený celý rok. V období od května do srpna denně  9:00 - 18:00, od září do dubna pak denně 10:00 - 17:00.
 

Zajímavosti

Hrad Cimburk leží nad vodní nádrží Koryčany, nedaleko stejnojmenného města. Postaven byl v letech 1327 - 1333 Bernardem z Cimburka. Hrad mnohokrát měnil majitele. Byl obléhán husity i švédy v roce 1645. Hrad však odolal a dobyt nebyl. Po porážce Turků u Vídně v roce 1683 ztratil na strategickém obranném významu a sloužil jen pro občasné ubytování lesního personálu.

Od začátku 18. století je opuštěný. Výrazně začal chátrat ve 20. století. V roce 1994 se ho ujal spolek Polypeje, který se od té doby snaží o záchranu tohoto krásného hradu. Hrad je v současné době otevřený celoročně a vstup je symbolicky zpoplatněn. Více na www.cimburk.eu
 

Vloženo: 31. 01. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora