NaTreku.cz

Pohodový výlet z Velehradu na hrad Buchlov ve Chřibech

Pohoří, oblast / Stát

Chřiby / Česko

Roční období

Léto

31. 08. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 760 m

↓ 760 m

Délka

16.3 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 511 m n.m.

min. 208 m n.m.

Turistická mapa hradu Buchlov

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 760 m
Sklesané metry: 760 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro kočárky - NE
  3. Vhodné pro děti - ANO
  4. Přelidněnost - v letní sezoně velká, hlavně v okolí hradu Buchlov. Po cestě to tak hrozné není.

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro kočárky - NE
  3. Vhodné pro děti - ANO
  4. Přelidněnost - v letní sezoně velká, hlavně v okolí hradu Buchlov. Po cestě to tak hrozné není.

Turistický výlet na hrad Buchlov z poutního města Velehrad

Nástupní místo

Parkoviště ve městě Velehrad v centru města, kousek od kláštera.
 

Popis treku

U parkoviště jsem se napojil na červenou turistickou značku. Ta mne vyvedla z města mezi pole. Po polní cestě jsem začal stoupat až jsem se dostal na kraj lesa. Dál jsem pokračoval po červené značce. Kousek za rozcestím Nový Dvůr jsem odbočil doleva a po polní cestě si zkrátil trasu do obce Chabaně.

Prošel jsem obcí a na jejím konci jsem mohl obdivovat krásně vzrostlý sekvojovec. Pokračoval jsem po červené značce. Ta mne přivedla do lesa. Cesta nejprve mírně klesala. Nakonec jsem došel k odbočce k Břestecké skále.

Rozhodl jsem se pro výstup na ni. Cesta ke skále vede ve velmi prudkém svahu. Zvášť v horní části je výstup dost prudký. Ze skály je částečný výhled na zalesněné kopce Chřibů. Sešel jsem zpět k odbočce na červenou a došel k restauraci Pod Břesteckou Skalou.

Pokračoval jsem dál po červené značce. Cesta mírně stoupala, ale nebylo to náročné stoupání. Nakonec jsem se napojil na naučnou stezku Okolo Buchlova. Cesta mne nejprve zavedla na louky, poté jsem již vystoupal na hrad Buchlov.

Z hradu jsem se vydal zpět po zelené značce. Ta vede nejprve po široké cestě. Brzy však odbočí na stezku a po ní jsem vystoupal ke kapli svaté Barbory. Od kaple jsem pokračoval dál po zelené cestě. Ta začíná nejprve mírně, poté velmi prudce klesat. Závěrečná část klesání je opravdu prudká. Nakonec jsem přišel k hospodě Pod Břesteckou Skalou. Poté jsem se vydal stejnou cestou zpět do Velehradu. Tedy po červené značce. Jen jsem samozřejmě vynechal výstup na Břesteckou skálu.
 

Náročnost

Z větší části velmi jednoduchý výlet po širokých cestách. Jsou zde jen dvě obtížnější pasáže - výstup na Břesteckou skálu a poté sestup během návratu k restauraci Pod Skálou. Obě dvě místa jsou velmi prudká, zvlášť to platí pro Břesteckou skálu (ovšem nic nepřekonatelného :)). Cestu není možné absolvovat s kočárkem, pro děti a psy je ideální.
 

Dostupnost vody

Tekutiny lze doplnit v restauraci Pod Břesteckou Skalou a v hospodě U Špalka přímo pod hradem Buchlov.
 

Vrcholy

Na trase se vystoupá na vrcholy Buchlov 509 m n.m. a Modla (Barborka) 510 m n.m.
 

Nebezpečí

Nejenpříjemnější je výstup na Břesteckou skálu. Je velmi prudký, stezka je zde málo patrná. Na skále není žádné zábradlí, takže je nutné dávat pozor na případný pád (výstup pouze za dobrého počasí). Další prudký úsek je sestup zpět k restauraci pod Skalou. Jinak je cesta bez problémů, široká a bezpečná.
 

Jídlo

Po cestě je restaurace Pod Břesteckou Skalou, poté jsou k dispozici občerstvení u hradu Buchlov.
 

Zajímavosti

První zmínka o kapli svaté Barbory pochází z roku 1412. Nová kaple byla postavena však až v roce 1672 a to podle návrhu architekta Giovanni Pietro Tencalla, nebo Jana Křtitele Ernova. Dodnes se vedou spory, kdo je autorem této stavby. Oltář pochází z přelomu 17. a 18. století. Kaple byla v roce 1784 uzavřena, ovšem v 19. století byly bohoslužby a poutě ke kapli obnoveny a konají se dodnes. Více informací o kapli najdete na www.buchlovice.cz.


Obec Břestek na Chabaních má svoji netradiční dominantu. V parku u lesa se tyčí vzrostlý sekvojovec obrovský. Původem pochází tento strom ze severní ameriky. Tento byl vysazen před 170 lety hrabětem Berchtoldem. V roce 1972 byl zasažen bleskem a rozpůlen. Podařilo se ho však zachránit. Uschlo tak jen 6 metrů. V současné době má strom cca 40 metrů na výšku a 6 metrů v obvodě. Jedná se o jeden z nejvyšších stromů u nás. Více informací o sekvojovci obrovském u Břestecké skály najdete www.brestek.cz.
 

Tip na výlet

V oblasti Chřibů můžete podniknout výlet na další zajímavý hrad. Tentokrát je to hrad Cimburk. Výlet na něj naleznete i na našem webu - Nenáročný výlet v okolí hradu Cimburk

Vloženo: 21. 09. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora