NaTreku.cz

Výlet na Kubánkov v přírodní rezervaci Palkovické hůrky

Pohoří, oblast / Stát

Palkovické hůrky / Česko

Roční období

Podzim

25. 11. 2017

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 584 m

↓ 584 m

Délka

13.2 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 660 m n.m.

min. 309 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 584 m
Sklesané metry: 584 m

Okružní trasa kolem hradu Hukvaldy s výstupem na Kubánkov 660 m n. m.

Nástupní místo

Placené parkoviště v obci Hukvaldy. V sezoně stojí parkování 40 Kč na den, mimo sezonu zdarma. Od parkoviště je to kousek (cca 100 metrů) k turistické značce.

Popis treku

Výlet na nejvyšší bod Palkovických hůrek, kopec Kubánkov 660 m n. m., jsem začal v obci Hukvaldy. Zelená značka vedoucí severním směrem mne nejprve zavedla k Památníku Leoše Janáčka a poté na okraj obce Hukvaldy. Od konce obce jsem začal stoupat širokou lesní cestou. Stoupání bylo mírné, ale velmi táhlé. Na rozcestí Pod Zadní Babí horou jsem se napojil na modrou značku a dál stoupal přírodní rezervací Pálkovické hůrky. (foto) Pod vrcholem Kubánkova jsem se odpojil z modré a po naučné stezce jsem vystoupal na vrchol Kubánkova 660 m n. m. Jelikož je vrchol takřka holý, jsou výhledy skvělé. (foto)

Z vrcholu jsem začal sestup po modré značce. Minul jsem několik stavení a stále si vychutnával výhledy na hřeben Moravskoslezských Beskyd. (foto) Po žluté značce a později po naučné červené jsem sestoupil do údolí říčky Ondřejnice. Pokračoval jsem až k rozcestí Hukvaldy - obora. Zde jsem vstoupil po schůdkách do obory ( je nutné překonat plot ohrady - schůdky jsou dřevěné ) a po široké cestě jsem pokračoval směrem k hradu. Po cestě mne sledovala stáda muflonů a daňků. (foto) Pod hradem Hukvaldy jsem odbočil na červenou značku a vystoupal jsem až k hradní bráně. Poté již následoval jen sestup do obce Hukvaldy.

Tip na nedalekou rozhlednu Kabátice

Pro milovníky rozhleden je v přírodní rezervaci Palkovické hůrky možné navštívit rozhlednu Kabátice vysokou 18 metrů. Byla dokončena v létě 2001. Rozhledna se nachází severně od popisované okružní trasy nedaleko hory Kabátice 601 m n. m. Více informací zde.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet po dobře značených turistických stezkách. První část trasy (severní směr z obce Hukvaldy) vede stále do kopce, tato část je tedy náročnější než zbytek cesty, ale nic dramatického. Zbytek trasy je již pohodlná a naprosto nenáročná procházka. Většinou se jde po zpevněných cestách, jsou zde ale místa, kde není možné projet kočárkem (nebo jen velmi komplikovaně). Cestu zvládnou bez problémů i děti předškolního věku.
 

Dostupnost vody

Po cestě není žádná turistická chata, kde by se dalo doplnit jídlo nebo tekutiny. Jediný pramen vody je severně pod Bačovým kopcem u sošky Panny Marie (musí se mírně sejí z NS Janáčkův chodníček). Mě stačilo 1,5 litru vody.
 

Vrcholy

Jelikož je kopec Kubánkov 660 m n. m. nejvyšší bod Palkovických hůrek, jsou z něj skvělé výhledy na všechny strany. Krásně je vidět celý masiv Moravskoslezských Beskyd, včetně Lysé hory 1 323 m n. m.
 

Nebezpečí

Na trase není žádný nebezpečný úsek. Celou dobu se jde po značených cestách. Ty jsou většinou široké, často se jedná o lesní asfaltky.
 

Jídlo

V obci Hukvaldy je několik restaurací (Restaurace Hukvalkdy, Restaurace U Námořníka). Po cestě již žádné občerstvení není. Je dobré mít nějakou svačinu vlastní. Přeci jen se jedná o delší výlet.
 

Zajímavosti

Obora Hukvaldy je jedna z nejstarších obor v Česku. Rozlohu má cca 440 hektarů a nachází se kolem hradu Hukvaldy. Letos oslavila 450 let existence. Původně sloužila jako obora pro dančí a mufloní zvěř. S těmito zvířaty se zde můžete setkat i dnes. V oboře převažují buky, podel hlavní cesty je však vysázena lipová alej. V oboře se také skladatel Leoš Janáček inspiroval pro svoji tvorbu, např. Příběhy lišky Bystroušky.

Vloženo: 30. 11. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora