NaTreku.cz

Pohoří Moravskoslezské Beskydy

Moravskoslezké Beskydy patří do Západních Beskyd, které jsou součástí Vnějších Západních Karpat. Nalezneme je z větší části na východu České Republiky a na západě Slovenské Republiky. Beskydy patří do části Západních Karpat, která začaly vznikat koncem druhohor a ve třetihorách z usazenin moře (Tethys). Nejvyšší horou je Lysá hora (1 324 m n.m.), která patří k nejdeštivějším místům v České Republice (roční průměr dešťových srážek 1459,2 mm/rok).

V dřívějších dobách byly Beskydy tvořeny zejména jedlobučinovými lesy, které byly ve větší míře nahrazeny lesy smrkovými. Severní část Moravskoslezských Beskyd patří do povodí Odry a jižní část do povodí Dunaje. Celá oblast Beskyd je známou zásobárnou kvalitní pitné vody.

Nejzápadnější tísícovkou Moravskoslezkých Beskyd je hora Radhošť, kde měl podle pověstí sídlit pohanský slovanský bůh Radhošť (bůh slunce, války a vítězství). V současné době na vrcholu hory nalezneme sousoší Cyrila a Metoděje a kapli. Podle pověsti měli Cyril a Metoděj původní sochu boha Radegasta na postavili zde křesťanský kříž.

Moravskoslezské Beskydy
Nejvyšší hora

Lysá hora 1 324 m n. m.

Seznam hlavních vrcholů

Smrk 1 174 m n. m., Kněhyně 1 257 m n. m., Trnavý 1 203 m n. m., Radhošť 1 129 m n. m., Javorový 1 032 m n. m.

Moravskoslezské Beskydy se dělí

Radhošťská hornatina; Lysohorská hornatina; Klokočovská hornatina

Chráněná území

CHKO Beskydy

Další informace

Patří do systému: Západní Beskydy
Je v zemích: Česká republika, Slovenská republika
Převládající horniny: jíl; slepenec; pískovec; prachovec 

Tipy na výlety v pohoří Moravskoslezské Beskydy