NaTreku.cz

Poctivá horská turistika na vrchol Smrk, druhou nejvyšší horu Beskyd

Pohoří, oblast / Stát

Moravskoslezské Beskydy / Česko

Roční období

Léto

28. 08. 2019

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 698 m

↓ 698 m

Délka

9.0 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 1276 m n.m.

min. 578 m n.m.

Turistická mapa výstupu na Smrk

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 698 m
Sklesané metry: 698 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - NE
  4. Přelidněnost - malá

Výstup na horu Smrk od vodní nádrže Šance v Beskydech

Nástupní místo

Malé neplacené parkoviště u státní silnice spojující Ostravici a Bílou. Parkoviště je u zatáčky silnice nad přehradou Šance. Turistická značka zde odbočuje ze silnice do lesa.
 

Popis treku

Pro výstup na horu Smrk od vodní nádrže Šance jsem se rozhodl ze dvou důvodů. První byl kvůli menší návštěvnosti této trasy a druhý důvod byl ještě jasnější. Oproti výstupu z Ostravice jsem ušetřil asi 100 výškových metrů :-)

Z malého parkoviště u silnice jsem vyrazil po žluté značce. Předpověď slibovala silné bouřky a tak jsem uháněl a ani jsem si nevšiml, že žlutá značka brzy odbočuje do svahu vpravo. Já tak pokračoval po široké cestě podél potoka (foto). Sice jsem si brzy uvědomil chybu, ale pokračoval jsem dál, protože podle mapy to vlastně byla kratší cesta a brzy jsem se měl napojit na žlutou značku. Cesta se ale brzy začala velmi zužovat, až jsem měl po čase problém ji vůbec najít. Navíc první část výstupu na Smrk je asi nejprudší, takže bylo stoupání krapet namáhavé.

Nakonec jsem se přeci jen napojil na žlutou značku a pokračoval jsem po asfaltce. Brzy však značka opět odbočila na lesní cestu a opět začala prudčeji stoupat. Napojil jsem se na modrou značku a dál bez problémů pokračoval ve stoupání. Co však byl problém, bylo blížící se dunění hromů a stále černější obloha. Přidal jsem tak do kroku a brzy jsem byl v sedle mezi Smrky. To jsem již viděl, jak nad Lysou horou řádí parádní bouře. Tedy vlastně Lysá hora nebyla vůbec vidět, jen černota v místech, kde se měla nacházet.

Pokračoval jsem tak rychle dál k vrcholu Smrku. Cesta ještě mírně stoupá (foto), ale poté se srovná a pokračuje se po hřebeni hory. Zde jsou také dva pomníky: Janu Palachovi (foto) a Johnu Lennonovi. Ty jsou jen kousek od vrcholu hory Smrk 1 276 m n. m. Výhled ze Smrku je možný jen omezeně směrem na sever. I tak bylo dobře vidět, jak se bouře posouvá z Lysé hory na sever a mine tak horu Smrk (foto).

Po tomto zjištění jsem si oddechl a v klidu se vydal na cestu zpět. Podle radaru měla další bouřka přijít až za dvě hodiny, což nebyl problém sejít stejnou cestou k autu. Samozřejmě jsem vynechal pasáž kolem potoka mimo značku a poctivě jsem sešel po žluté až k autu na parkovišti.
 

Náročnost

Na české poměry fyzicky náročný výstup. Celkové převýšení je zhruba 700 metrů. Technicky je však trasa velmi jednoduchá. Celou dobu se jde po lesních stezkách nebo asfaltce. Nejprudší stoupání je asi hned na začátku žluté značky k lesní asfaltce. Poté je stoupání již mírnější. Trasu zvládnou děti, ale chce to trošku fyzičku. Trasa je ideální také pro psy. Kočárek trasu neprojede.
 

Dostupnost vody

Na trase jsem nenarazil na žádný zdroj vody, kromě potůčku Růžanec na začátku výstupu. Měl jsem sebou asi 1,5 litru vody a stačilo to.
 

Možnosti přespání

Nejbližší možnosti k přespání jsou v obcích Ostravice a Čeladná, kde je velké množství ubytovacích zařízení.
 

Vrcholy

Vrchol Smrk 1 276 m n.m. je druhá nejvyšší hora Beskyd. Výhled z vrcholu je však omezený vzrostlými stromy. I tak se otevírají výhledy hlavně na sever k Frýdku Místku a také k Lysé hoře.
 

Nebezpečí

Technicky je výstup na Smrk jednoduchý. Jde se po značených cestách, nejsou zde žádná exponovaná místa. Jediný vážnější problém tak můžou být v létě bouřky. Na divoké šelmy nejspíš nenarazíte. To by bylo opravdu štěstí v neštěstí.
 

Jídlo

Na trase není žádné občerstvení ani horská chata pro doplnění jídla nebo pití. Proto je dobré mít nějaké dobroty s sebou.
 

Zajímavosti

Hora Smrk 1 276 m n. m. je druhá nejvyšší hora Beskyd. Proto zde docházelo v minulosti k malým zásahům člověka a zachovala se tak zde typická krajina horské přírody Beskyd. Bylo zde také zřízeno také několik rezervací, které pomáhají chránit místní faunu a floru. Přírodní rezervace Smrk je i největší rezervací celé CHKO Beskydy. Lesy mají místy charakter pralesa.Proto zde žije 73 druhů ptáků, z toho 19 chráněných. Domov tu mají také šelmy - rys ostrovid, medvěd hnědý a vrací se sem i vlk. Více informací o Beskydech a skvělé letecké záběry najdete v pořadu ČT Klenoty naší krajiny zde.

Vloženo: 02. 09. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora