NaTreku.cz

Nejznámější trasa na Lysou horu v Beskydech

Pohoří, oblast / Stát

Moravskoslezské Beskydy / Česko

Roční období

Léto

18. 07. 2015

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 870 m

↓ 869 m

Délka

12.5 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 1323 m n.m.

min. 477 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 870 m
Sklesané metry: 869 m

Výstup na Lysou horu z Malenovic

Nástupní místo

Výstup na Lysou horu začínáme na parkovišti v Malenovicích u restaurace Rajská bouda. Parkoviště ani v letní sezóně není placené. Je zde také konečná autobusu Malenovice - Satina.
 

Popis treku

Z parkoviště pokračujeme po asfaltce (foto) na žluté značce - NS Lysá hora, Medvědí stezka. Cesta stoupá velmi pozvolnu. Asi po 500 metrech doporučuji odbočit doleva k potoku Satina a jít čás cesty vedle žluté značky podél potoku. Jsou zde krásné Satinské vodopády - cca 1 metr vysoké a dobře dostupné. Napojit se na asfaltku lze těsně před rozcestníkem Satina - u korýtka, kde je pramen pitné vody. Od rozcestníku začíná o něco prudší stoupání už lesní kamenitou cestou, která nás dovádí k vyhlášené hospůdce ve svahu - U Veličků.

Osvěžíme se kofolou, která ve 30° vedru přijde vhod. Pokračujeme stále po žluté značce ve stoupání až k rozcestníku Pod Lukšincem, kde se napojuje ke žluté značce zelené značení z Albínova náměstí. 

Jdeme stále po žluté značce kolem přírodní památky Ondrášovy díry, což jsou pseudokrasové jeskyně vzniklé mrazovým zvětráváním. Jeskyně jsou úzké, těžko průlezné, délka dosahuje od 8 do 217 metrů a hlavně jsou veřejnosti nepřístupné, takže jen nahlédneme a stoupáme dál lesní kamenitou cestou až k rozcestníku s přístřeškem Lukšinec. Zde na vrchol Lysé hory pokračujeme po červené značce, která začíná v Ostravici (můžete porovnat s naším dalším popisem podzimního výstupu na Lysou horu z Ostravice). 

Od Lukšince vede trasa stále z části lesem, ale už jsou výhledy na okolní Beskydy, Ostravici a Frýdlant. Za několika prudkými zatáčkami s pěkným výhledem na okolí dorazíme na kamenitou rovinku, odkud je vidět vysílač na vrcholu (foto). Ono je to sice jen 0,5 km, ovšem ještě téměř 200 výškových metrů. Na vrcholu Lysé hory 1 323 m n. m. si v občerstvení Desítka dáváme zasloužený oběd a pivo a stejnou cestou pak scházíme zpět na parkoviště.

 Na Lysé hoře se v době naší návštěvy (2015) právě dokončovala Chata Emil Zátopek - Maraton, která je již otevřená. V její blízkosti je pak i Bezručova chata

Díky tomu, že je Lysá hora nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd, při výstupu v letní sezóně bohužel nikdy nebudete sami. Jedná se o turisticky hojně navštěvovanou horu. Určitým lidem může tato masová zábava celý výstup i zkazit. Pro ně doporučuji výstup na Lysou horu zrealizovat mimo letní sezónu, ideálně ve všední den.
 

Náročnost

Výstup není technicky obtížný, nenachází se zde žádné řetězy, lávky prudké svahy. Jen kousek pod vrcholem je v serpentinách dřevěné zábradlí. Jde se po lesních cestách, kousek pod vrcholem kamenitá stezka s mnoha malými kamínky. Výstup zvládne svým tempem i netrénovaný člověk nebo dítě školního věku. S kočárkem na vrchol dojet nelze (díky kamenité stezce pod vrcholem), ale v nosičce lze na vrchol Lysé hory dopravit i menší děti.
 

Dostupnost vody

Vodu můžete koupit jak v nástupním místě (hospoda Rajská bouda na parkovišti) nebo pak v hospůdce u Veličků. Zde se občerství téměř každý turista, který jde na Lysou horu. Další možnost občerstvit se je na vrcholu Lysé hory (Bezručova chata nebo nová chata Emil Zátopek). Trasu jsme šli v polovině července, takže bylo extrémní vedro - na osobu jsme k výstupu potřebovali 1 litr tekutin + jsme se občerstvovali na chatách.
 

Možnosti přespání

Na vrcholu Lysé hory jsou dvě chaty, Bezručova chata a Chata Emil Zátopek - Maraton, na kterých se můžete ubytovat (ideálně po předchozí rezervaci, protože v letní sezóně zde bývá plno).
 

Vrcholy

Výhledy na této trase začínají až cca 1 km před vrcholem, kde můžeme sledovat okolní Beskydy a města Ostravice a Frýdlant nad Ostravicí, za dobrého počasí a viditelnosti je vidět i jižní část Ostravy. Z vrcholu Lysé hory jsou pak výhledy na všechny strany, protože se jedná o nejvyšší horu Moravskoslezských Beskyd. Vidět tak můžeme například vrcholy Kobylanka 1 054 m n. m., Zimný 1 080 m n. m., Malchor 1 219 m n. m., Smrčina 810 m n. m. a mnoho dalších.
 

Nebezpečí

V létě za dobrého počasí (což byl případ popisovaného výstupu) na této trase žádné objektivní nebezpeční nehrozí. V zimě a za mokrého počasí pozor na kluzké kameny. Cesta vede po asfaltce, lesní pěšině nebo kamenité stezce. Nejsou zde žádné prudké výšvihy nebo místa, kde byste museli používat ruce.
 

Vybavení

V létě stačí mít pevné kotníčkové boty a náhradní tričko pro převlečení na vrcholu (zpocení budete zcela jistě). Určitě nedoporučuji jít v teniskách, i když mnoho lidí takto na vrchol chodí.
 

Zajímavosti

Zajímá vás pohoří Beskyd podrobněji? Přečtěte si podrobnější informace o tomto pohoří zde, kde najdete i další tipy na výlety v Beskydech.

Možná jste o něm už slyšeli. Ján Čupa z Metylovic na Frýdecko-Místecku, téměř každý den na vrchol Lysé hory doslova vyběhne. A to není vše - tento borec za každého počasí zdolá vrchol bez trička. Jestli se o něm chcete dozvědět více, přečtěte si tento článek.

Detailní informace o Lysé hoře nalezente na www.lysa-hora.cz

Vloženo: 19. 02. 2018
Autor:
Karel
Profil autora