NaTreku.cz

Výstup z Ostravice na Lysou horu - nejvyšší horu Beskyd

Pohoří, oblast / Stát

Moravskoslezské Beskydy / Česko

Roční období

Podzim

04. 11. 2017

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 806 m

↓ 804 m

Délka

12.5 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 1323 m n.m.

min. 525 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 806 m
Sklesané metry: 804 m

Podzimní nenáročný trek z Ostravice na Lysou horu 1 323 m n. m.

Nástupní místo

Parkoviště u Lanového centra Opičárna. To leží na silnici, která odbočuje z obce Ostravice k hotelovému komplexu Sepetná.

Popis treku

Parkoviště u lanového centra leží přímo na červené značce, která vede na vrchol Lysé hory z obce Ostravice. (foto) Z parkoviště jsem se brzy ráno vydal po asfaltce směrem k vrcholu. Po této cestě jsem ušel asi 1,5 kilometru, dál značka zatáčí na nezpevněnou cestu a dál pozvolně stoupá (stále jdete po červené značce). Na rozcestí Lukšinec značená cesta prudce zatáčí doprava. Stoupání na vrchol téměř neustále vede lesem. V horní části výstupu je cesta upravena kameny - terén je naprosto pohodový, jde se dobře. (foto) Kotníčkové boty jsou pro mne samozřejmostí, i když jsem cestou potkal několik lidí v teniskách. Těsně pod vrcholem se nachází pietní místo vysohorským obětem. (foto) Poté mne značená cesta (stále červená značka) přivedla až k Bezručově chatě, která leží na vrcholu Lysé hory 1 323 m n. m. Kousek pod vrcholem začínají velké kamenné schody, na kterých to může za mokra nebo v zimě slušně klouzat. Bohužel během mého výstupu se udržel na vrcholu Lysé hory mrak, takže se žádné výhledy nekonaly.

Po krátkém odpočinku jsme se vydal na sestup stejnou cestou, tedy po červené značce. Došel jsem až k rozcestí Lukšinec. Zde jsem pokračoval po zelené značce rovně do lesa. Prošel jsem kolem Ondrášových děr a pokračoval jsem v sestupu. Došel jsem až k rozcestí na Albínově náměstí. To již cesta byla opět asfaltka. Zde jsem odbočil na modrou značku a po asfaltce (foto) jsem pohodlně sešel k hotelovému komplexu Sepetná. Od něj to je již jen kousek na parkoviště, kde výstup začínal.

Náročnost

Technicky jednoduchý výstup. Náročné je ovšem celkové převýšení. To je víc jak 800 výškových metrů, což je na poměry České republiky velmi vzácné. Přesto není problém na horu vystoupat, neboť stoupání je pozvolné, nikde nejsou prudké svahy. Výstup zvládne i dítě předškolního věku. Tuto trasu není možné vyjet s kočárkem (ani s teréním), v horní části výstupu jsou nezpevněné cesty plné velkých kamenů, pro kočárek nesjízdné. S malým dítětem (do 3 let) je túru možné realizovat s nosičkou na záda.
 

Dostupnost vody

Doplnit vodu je možné hned asi po 100 metrech od nástupního místa ze studánky Nad opičárnou. Až k rozcestníku Lukšinec (červená značka) jsou další dva prameny - Butořanka a Studánka - obra prameny jsou v první části výstupu. Na vrcholu Lysé hory jsou dvě horské chaty, kde se můžete občerstvit. Mně na výstup i sestup stačilo 1,5 litru vody.
 

Možnosti přespání

Na vrcholu Lysé hory se nacházejí dvě horské chaty - Bezručova chata a Chata Emil Zátopek - Maraton. Obě nabízejí ubytování. Rezervace je nutná, zájem o přespání je především v hlavní sezoně velký.
 

Vrcholy

Z vrcholu Lysé hory 1 323 m n. m. se za dobrého počasí nabízejí fantastické výhledy nejen na české hory, ale i slovenské pohoří Malá Fatra, Velká Fatra, Nízké Tatry a Vysoké Tatry.
 

Nebezpečí

Žádné nebezpečí po cestě nehrozí. Cesta je dobře značená a udržovaná. (v horní části až moc - jde se vlastně po velkých kamenných schodech). Na kamenné cestě v horní části výstupu to může za mokra klouzat. Je nutné ovšem počítat s tím, že na Lysé hoře můžou panovat poměrně drsné klimatické podmínky, které se můžou rychle měnit.
 

Jídlo

Koupit si jídlo nebo pití je možné na vrcholu Lysé hory na Bezručově chatě a Chatě Emila Zátopka.

Zajímavosti

Lysá hora byla v období Protektorátu Čechy a Morava v letech 1939-1945 naší nejvyšší horou. Do Protektorátu totiž patřila i malá část Slezska, ve které se právě hora nachází. Všechny naše vyšší hory leží na územích, které nám naši němečtí sousedé zabrali.

Vloženo: 11. 11. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora